تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که در زمان رفتن به خواستگاری ندانید که چه باید بپرسید و این مسئله باعث شده است که نتوانید در انتخاب همسر برای خودتان به نتیجه برسید. پرسیدن سؤالات اساسی و لازم، می تواند ب
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفتگویی عاقلانه،زندگی‌ای عاشقانه

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که در زمان رفتن به خواستگاری ندانید که چه باید بپرسید و این مسئله باعث شده است که نتوانید در انتخاب همسر برای خودتان به نتیجه برسید. پرسیدن سؤالات اساسی و لازم، می‌تواند به شما کمک کند تا به شناخت بهتر طرف مقابل خودتان بپردازید و در نتیجه انتخاب بهتری را داشته باشید.

رومینا سادات تجاره، کارشناس ارشد مشاوره- بخش کلوب ازدواج تبیان
زندگی عاشقانه، ازدواج، خواستگاری ، اتخاب با چشمان باز

تصمیم سرنوشت‌ساز

یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین تصمیمات در طول عمر هر فردی، انتخاب همسر می‌باشد. برای اینکه بتوانید فرد مناسبی را برای خودتان انتخاب کنید باید به شناخت دقیق طرف مقابلتان بپردازید. برای این‌که دختر و پسر بتوانند به شناخت کافی از یکدیگر برسند باید سؤالاتی که در ذهنشان هست را از یکدیگر بپرسند.

طرح قبلی

لازم است که هر دختر و پسری که در آستانه‌ی سن ازدواج قرار دارد، به این مسئله فکر کند و به این شناخت برسد که چه انتظاری را از همسر آینده‌شان دارند و می‌خواهند که همسرشان چه ویژگی‌هایی را داشته باشد. هنگامی‌که در گذر زمان، دخترها و پسرها به این مسئله فکر کنند، در زمان خواستگاری و انتخاب همسر، قطعاً با مجموعه مهمی از سؤالات همراه هستند و راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانند به شناخت طرف مورد نظرشان برسند. اما اگر از قبل سؤالات مشخص نشده باشند، باعث می‌شود که طرفین در شناخت یکدیگر با مشکل و یا حتی سردرگمی همراه شوند.

5 حوزه سؤال اساسی در خواستگاری

اطلاعات شخصی: حتماً افرادی که قصد ازدواج کردن را دارند باید در جلسه خواستگاری در ابتدا به گفت و گو راجع به

نپرسیدن سؤالات کافی در خواستگاری، می‌تواند شما را از انتخابتان دور سازد.

اطلاعات شخصی خودشان بپردازند. نام و نام خانوادگی کامل، دین و مذهب، نام مستعار، محله زندگی، تعداد خواهر و برادران با ذکر نوع تحصیلات و شغلشان، وضعیت نظام وظیفه، مشخصات پدر و مادرها و دیدگاه‌های سیاسی، از جمله زیر مجموعه‌های سؤالات در زمینه اطلاعات شخصی هستند.

اطلاعات اجتماعی: دسته دیگری از سؤالات زمان خواستگاری مربوط به مسائل اجتماعی است. شرایط اجتماعی شامل رشته تحصیلی، شغل و جایگاه اجتماعی، حد و مرزهای ارتباطات اجتماعی با دوستان، آشنایان و بستگان، ارتباط با نامحرم‌ها، حد و مرزهای مربوط به شرایط شغلی هر دو طرف، علایق و استعدادها از جمله حوزه‌های مربوط به این دسته هستند.

اطلاعات شخصیتی و هیجانی: اطلاعات شخصیتی و هیجانی نیز از دسته دیگری از سؤالات مهم و اساسی در ازدواج هستند. سؤالاتی از این قبیل در این دسته می‌گنجند، بررسی نوع تیپ‌های شخصیتی با ذکر ویژگی‌های آن، صحبت کردن راجع به هیجانات هم مثبت و هم منفی از قبیل این که چه مسائلی باعث ایجاد این هیجانات در فرد شده؟ و افراد چگونه این هیجانات را کنترل می‌کنند؟ خونسرد بودن یا خون گرم بودن، منعطف بودن یا برنامه‌ریز بودن، صبور بودن یا عجول بودن مستقل بودن و مشورت گرفتن در کارها، نوع محبت کردن به دیگران، گذراندن اوقات فراغت.

اطلاعات مذهبی: صحبت کردن راجع به اعتقادات مذهبی، حد و مرزهای مذهبی، شرکت در مراسم مذهبی، سفرهای زیارتی، انجام واجبات مثل نماز و روزه، بسیار مهم است.

اطلاعات مالی: طرفین ازدواج بهتر است در جلسات آخر راجع به مسائل مالی، از قبیل میزان درآمد مرد و زن، نحوه خرج کردن و پس‌انداز کردن درآمدهایشان، دیدگاه‌های اقتصادی، پس‌انداز و خرج کردن نیز صحبت کنند.

نمونه‌ای از سؤالات مهم

برای اینکه ذهنتان آمادگی طراحی سؤالات درون ذهنتان را داشته باشد، به طرح چند سؤال مهم می‌پردازیم تا این سؤالات الگویی بشود برای آماده‌سازی ذهن شما در روز خواستگاری.

1- نظر شما نسبت به نماز خواندن و روزه گرفتن چیست؟ خودتان تا چه حد پای بند هستید؟ خانواده شما تا چه حد به مسائل مذهبی معتقد هستند؟

2- نظر شما نسبت به سفرهای مذهبی و شرکت در مراسم مذهبی چیست؟

3- دیدگاه شما و خانواده‌تان راجع به مسائل سیاسی چیست؟

4- شما بر سر چه مسائلی ناراحت/ مضطرب/ عصبانی/ شاد و ... می‌شوید؟

5- در هنگام عصبانیت، اضطراب و شادی چه عکس‌العمل‌هایی را انجام می‌دهید؟

6- اوقات فراغتتان را چگونه سپری می‌کنید؟

7- تا چه حد با فرزندان عمو، عمه، دایی و خاله‌تان راحت هستید؟

8- چقدر به داشتن ارتباطات مجردی با دوستان و همکارانتان اعتقاد دارید؟

در خواستگاری حتماً سؤالاتتان را به‌صورت شفاف و واضح مطرح کنید و خودتان هم به‌صورت شفاف و واضح به سؤالات پاسخ بدهید

9- آیا تا به حال به نوع خرج کردن و پس‌انداز کردن در زندگی مشترک فکر کرده‌اید؟

10- در چه مسائلی از دیگران مشورت می‌گیرید؟

11- تصمیم‌گیرنده کارهایتان چه کسی است؟

12- از چه کسانی در انجام دادن کارهایتان مشورت می‌گیرید؟

13- دیدگاه اقتصادی شما در 10 سال آینده چیست؟

14- نظر شما نسبت به فرزنددار شدن چیست؟ چه زمانی برای این کار مناسب است؟

15- سفرهای شما بیشتر چگونه می‌باشد؟

16- نظر شما نسبت به تعیین وظایف هر فرد در زندگی متأهلی چیست؟

و هزاران سؤال دیگر. فقط باید به این مسئله دقت کافی را داشته باشید که سؤالاتتان را به‌صورت شفاف و واضح بپرسید و منظور دقیقتان را بیان کنید و همچنین به‌صورت شفاف به سؤالات طرف مقابلتان پاسخ بدهید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.