تبیان، دستیار زندگی
نشریه فرانسوی لو دووآر در مقاله ای نوشت: بخش تکنولوژی در ایران زیر سایه تحریم ها شکوفا می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکوفایی بخش تکنولوژی ایران زیر سایه تحریم

نشریه فرانسوی لو دووآر در مقاله ای نوشت: بخش تکنولوژی در ایران زیر سایه تحریم ها شکوفا می شود.

بخش اقتصاد تبیان
تحریم ایران

به گزارش تبیان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی؛ این نشریه در مقاله اش آورده است: نام ها چندان مشهور نیستند، اما خدماتی که پیشنهاد می کنند، سریعا کار آن ها را برای ما مشخص می کند: اسنپ همان اوبِر ایرانی شده است، دیجی کالا همان آمازون و پینتاپین همان بوکینگ کام. تحریم های اقتصادی آمریکا به نفع فن آوری در ایران تمام شده است. امیرعلی مهاجر مدیر کل پنتاپین که فقط سی و دو سال سن دارد گفت: «این کپی پرداری از الگوی تجاری خارجی در ایران نیست.» وی افزود: «برای بازدهی به یک تخصص بومی محلی و احتمالا به الگوی تجاری کاملا متفاوت نیاز است.»

پنتاپین فقط به ارتقاء وب سایت خود بسنده نکرده، بلکه در بخش صنعت هتلداری انقلابی به پا کرده است. وی گفت: تا چندی پیش، سفرها به وسیله تلفن و فکس برنامه ریزی می شد، این سیستم به قرن پیش تعلق دارد. مهاجر و گروهش نیمی از وقت خود را برای متقاعد کردن هتل ها به کنار گذاشتن رزرو به وسیله کاغذ و توجه به سرمایه گذاری روی رزرواسیون به روش های جدید صرف کردند.

امیرعلی مهاجر که شانزده سال از عمرش را در خارج از کشور زندگی کرده خاطر نشان کرد، به ایران آمده چون احساس کرده فن آوری جدید می تواند به طور جدی تاثیر گذار باشد. مهاجر گفت: هویت ما متاسفانه به دلیل مشکلات سیاسی تحت تاثیر قرار گرفته و ما مطمئن هستیم که کار ما می تواند زمینه ساز بازسازی این هویت باشد.

الکامپ تِک در تهران رشد خوبی داشته است. الکامپ تک، سه سال پیش هشتاد عضو داشت، اما تعداد اعضای آن در نیمه ماه ژوئیه به چهارصد نفر رسید.

شرکت های بین المللی به دلیل تحریم های شدید آمریکا که به رغم توافقنامه هسته ای سال دو هزار و پانزده همچنان اعمال می شوند، تقریبا در ایران حضور ندارند. برخی از ایرانی ها از این وضع بهره برداری می کنند: یک شرکت نمایندگی الکامپ تک و آمازون را عهده دار شده و با اندکی افزایش قیمت خدمات این شرکت ها را ارائه می کند.

انزوای اقتصادی احساسی مشترک در ایرانی ها به وجود آورده است. ناصرعلی سادات مدیر نمایشگاه الکامپ تک در این باره گفت: «این دو روی یک سکه است. در دوران تحریم، فرصتی برای تلاش بیشتر به وجود می آید.»

رامتین منزهیان رئیس یک شرکت ایرانی - آلمانی نیز بر همین عقیده است. وی در سال دو هزار و چهارده به قصد ایجاد یک پایگاه اینترنتی تجارت آنلاین به نام «بامیلو» و همچنین اپلیکیشن اسنپ فعال در زمینه کرایه خودرو با راننده، برلین را ترک کرد. این مرد جوان می داند که قادر نیست امکانات خود در ایران را همانند شرکت های مشابه در کشورهای دیگر به شرکت های بزرگ بین المللی بفروشد اما در عوض نگران رقابت با غول های بی رحمی چون اوبر و آمازون نیست. منزهیان در این باره گفت: ایران با هشتاد میلیون نفر جمعیت و با در اختیار داشتن قشری بزرگ از طبقه متوسط، آخرین کشور بزرگ در جهان است که رقابت چندانی در آن وجود ندارد.


منبع :پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی