تبیان، دستیار زندگی
مرور متن و حاشیه سینما و تلویزیون در هفته ای که گذشت: برنامه «وقتشه» با هدف ترویج عشق و عاشقی در شبکه نسیم راه افتاد، شبکه کودک به طور رسمی افتتاح شد، نود هجدهم کلید خورد و مهران مدیری باز هم در صدر اخبار سینمایی ایستاد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : منیژه خسروی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عشق و عاشقی به وقت نسیم

مرور متن و حاشیه سینما و تلویزیون در هفته ای که گذشت: برنامه «وقتشه» با هدف ترویج عشق و عاشقی در شبکه نسیم راه افتاد، شبکه کودک به طور رسمی افتتاح شد، نود هجدهم کلید خورد و مهران مدیری باز هم در صدر اخبار سینمایی ایستاد.

منیژه خسروی – بخش سینما و تلویزیون تبیان
وقتشه

نوآورانه هفته/ برنامه ای برای عشق و ازدواج

برنامه های زیادی درباره ازدواج ساخته شده اند اما شبکه نسیم با «وقتشه» قول داده مسیری متفاوت در این باره باز کند. به گفته کامران تفتی، مجری برنامه قرار است خیلی راحت از عشق گفته شود و مشکلات ازدواج بدون تعارف مورد تحلیل قرار گیرد. تفتی گفته:«ما تلنت شو (استعدادیابی) یا دیت شو (قرار ملاقات) نیستیم. «وقتشه» یك برنامه عاشقانه است كه می خواهد كمك كند تا یك جوان به مرحله خوب زندگی اش برسد و ما از یك جایی به بعد وارد داستان زندگی این آدمها می شویم.»

اسکورت هفته/ حفاظت سف و سخت از مهران مدیری

اکران «ساعت 5 عصر» پای مهران مدیری را به جمع هوادرانش در مشهد باز کرد. آن چه اما بیش از همه توی چشم آمد، اسکورت او هنگام خروج از سینما است که ماموران بشدت از او مراقبت می کردند. البته خیابان خلوت بود و بیست سی نفری بیشتر در محل خروج قرار نداشتند و به همین خاطر تشریفات حفاظت از این بازیگر در فضای مجازی با واکنش های متفاوتی روبرو شد. کمی بعد پلیس خراسان رضوی در اطلاعیه ای اعلام کر پلیس هیچ‌گونه اسکورتی برای آقای مدیری نداشته است و خودرو موجود که پلاک شخصی دارد، متعلق به یکی از شرکت‌های نگهبان‌محله است.ناجا در خصوص خودرو پلیسی که در فیلم اسکورت مهران مدیری مشاهده می‌شود اعلام کرده است که این خودرو متعلق به پلیس فرودگاه بوده و در جهت تسهیل تردد و رفع ترافیک ایجاد شده در حال عبور و آژیرزنی است.

اظهارنظر جنجالی هفته/ کنایه قریشی به ژست روشنفکری

سحر قریشی که غالبا در فیلم های گیشه ای بازی می کند، بتازگی فیلم «پا تو کفش من نکن» را روی اکران دارد. به نوشته برنا او درباره بازی در آثار تجاری و برچسبی که در این باره به او می‌زنند، گفته: «این برچسب به همه خورده است. بعضی بازیگران رژ لبشان را پاک می کنند و رنگ موهایشان را عوض می‌کنند می‌گویند ما فرهیخته‌ایم. اما این نشانه فرهیختگی نیست. کدام یک از بازیگرانی که الان جایگاه فرهیختگی گرفتند فیلم گیشه‌ای بازی نکردند؟» جالب آن که سایت های سینمایی و غالب کاربران از این دیالوگ حمایت کرده اند و برخی هم با علائم اختصاری گفته اند منظور خانم قریشی چه کسانی بوده است.

استارت هفته/ نود آمد

هجدهمین سری برنامه نود از هفته پیش شروع شد. به گفته عادل فردوسی پور شرایط برای تولید برنامه در استودیو 11 مهیا نبوده و مجبور شده اند از محل پرس توی برنامه را روی آنتن بفرستند. به همین خاطر نمی دانیم دکور امسال نود چیست. و یک سوژه نیمه فوتبالی دیگر: دکتر عباس عراقچی چندی قبل که مهدی طارمی قصد رفتن از پرسپولیس را داشت با انتشار پستی در اینستاگرام از این مهاجم تقاضا کرد در فصل جدید به حضورش در پرسپولیس ادامه دهد. با توجه به این مساله وقتی عراقچی هفته پیش در برنامه «نگاه یک» حاضر شد تا درباره موضوعات مربوط به برجام صحبت کند، مجری برنامه با او شوخی کرد و گفت الان که پرسپولیس فصل را با پیروزی شروع کرده خوشحالید که خنده عراقچی را به دنبال داشت.

رفع توقیف هفته/ صدسال به این سال ها می آید

هفته پیش اعلام شد «صدسال به این سال ها» ساخته سامان مقدم که ۱۰سال توقیف شده بود، به زودی در سینماهای ایران اکران می شود.مرتضی شایسته در این باره به خبرگزاری صبا گفته: فیلم «صدسال به این سال ها» که مدت ۱۰سال توقیف شده بود، مراحل اکران خود را سپری کرده و امیدوارم آبان سال ۹۶ در سینماهای کشور به نمایش عمومی درآید.

پیش بینی هفته/ عاشقانه 2 منتفی است؟

با اینکه اعلام شده بود ساخت فصل دوم «عاشقانه» قطعی است اما روزنامه هفت صبح نوشته به نظر می‌رسد با پایان فصل اول، پرونده این پروژه به طور کامل بسته شده. استناد این روزنامه به مصاحبه هومن کبیری، تهیه کننده سریال است که گفته امسال قرار نیست اقدامی برای تولید فصل دوم انجام دهند. حتی پروانه ساخت این فصل هم صادر نشده. نکته دیگراینجاست که در قسمت هفدهم، تکلیف تمام شخصیت‌ها و گره‌های داستان مشخص می‌شود و هیچ جای ابهامی باقی نمی‌ماند. درواقع منوچهر هادی با این پایان بندی عملا پرونده سریال را بسته است.

دیالوگ های هفته

فریبرز عرب نیا/ شرق/ 7 مرداد: من صلاح نمی‌دیدم كه در آن مقطع وارد جزئیات(اختلاف با حاتمی کیا بر سر چ) شوم. حتی جاهایی کاملا مشهود بود که درباره من دروغ گفته می‌شود. فقط دو جا اشاره كردم به دلیل اینكه می‌ترسیدم این دروغ‌پردازی در آن زمان باب شود كه متأسفانه شد!همه از مفاد قرارداد كاملا مطلع بودند.نمی‌دانم ایشان خبر داشته یا نه. اما در هرصورت مفاد محیرالعقولی نبود. سال‌هاست در همه قراردادها یکی از شروطم این بوده كه جمعه‌ها در اختیار پسرم باشم و سر صحنه فیلم‌برداری نخواهم رفت. من گفتم اگر موافق نیستید، قرارداد نبندید. چیز پیچیده و خلاف قانونی نبود.

هومن سیدی/ برنامه 35 / 7 مرداد: من اصلا در انتخابات اخیر فعالیتی نداشتم. چون اعتقاد ندارم که هنرمند باید کاندیدای مورد نظرش را تبلیغ بکند. چون فکر می‌کنم خیلی از آدم‌های این مملکت هستند که ممکن است چشم بسته به من گوش کنند. آنها موظف هستند خودشان رئیس‌جمهور محبوبشان یا هر کسی را که به او اعتقاد دارند را پیدا کنند. برای همین اصلا تبلیغاتی نکردم. کاملا معلوم بود رای من که چه کسی است، رفتم رای دادم و از رای‌ام بسیار راضی هستم. درباره کابینه هم من اصلا نمی‌دانم کابینه یعنی چی؟ من فقط به عنوان جزء کوچکی از این سینما دلم می‌خواهد فیلم بسازم. هیچ درخواست دیگری ندارم.

یکتا ناصر / سینما سینما / 11 مرداد: از وقتی که دخترم را باردار بودم یک سال کار نکردم.بعد از اینکه فرزندم به دنیا آمد اولین کاری که پذیرفتم با (همسرم) منوچهر هادی بود. زیرا شرایط روحی و جسمی من را بیش از هر کس دیگری قبول داشت. البته پیشنهادات دیگری هم دارم. دلیل این پیشنهادات هم به نوعی شبکه های اجتماعی هستند. به شخصه علاقه خاصی به فضای مجازی ندارم. به نوعی به اجبار در این شبکه ها حضور پیدا می کنم که این هم کاملا یک انتخاب شخصی است. حضور در فضای مجازی نیز نیاز به فرهنگ مناسب دارد. دغدغه فضای مجازی را ندارم. این شبکه ها به نوعی افراد به خود جذب می کند حتی اگر تمایلی برای حضور نداشته باشید. سعی می کنم آلوده فضای مجازی نشوم.

حامد بهداد/ برنامه من و شما/ 6 مرداد: به خاطر مشکلات شخصی که بعد از گرفتن سیمرغ دچار شدم، با خودم می‌گفتم ای‌کاش اصلا این جایزه را نمی‌گرفتم. «آقای کیمیایی از من که دوستدارش بودم، یک دلسرد ساخت و این قدرت خیلی زیادی می‌خواهد. البته شاید دوستی من صداقت نداشته و آغشته با طمع بوده و یا شاید من کمی تعارف می‌کنم.دوست داشتن خاصیت من است و نمی‌توانم ایشان را(مسعود کیمیایی) دوست نداشته باشم، اما این خاصیتی است که ایشان ندارد و نمی‌تواند دیگران را دوست داشته باشد. او توان اینکه دیگران را دوست داشته باشد ندارد و به خاطر همین در فیلم‌هایش فرافکنی می‌کند.

منیژه حکمت/ اعتماد/7 مرداد: بعد از ٤٠سالی كه از انقلاب می‌گذرد آیا ما سینماگران خطوط قرمز و جامعه خود را نمی‌شناسیم؟ توقیف و تحریم واژه‌های غریبی برای من هستند و آنها را یك‌جور توهین به اهالی سینما می‌دانم. همیشه یكسری افراد با بودجه‌های كلان در راس كار قرار می‌گیرند و می‌خواهند بگویند كه ما از شما بیشتر می‌دانیم و صاحب ژن و تفكر برتریم.آقای محترم این تفكر برتر شما از كجا می‌آید؟ چگونه به خودتان لقب ژن برتر را می‌دهید؟ ما تمام عمرمان را برای فرهنگ و هنر این مملكت گذاشته‌ایم؛ بودجه‌های كلان و رانت برای خودشان اما سلیقه‌های شخصی برای اهالی سینما... آیا این انصاف است؟