تبیان، دستیار زندگی
بعد از آنکه نیروهای مقاومت مسیر پیشروی آمریکا در طول مرز سوریه با عراق را مسدود کردند، این کشور پس از «توافقی با روسیه»، ناچار شده که بپذیرد از مثلث مرزی سوریه-عراق-اردن در «تنف» عقب نشینی کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمریکا بزودی از «تنف» سوریه عقب‌نشینی می‌کند

بعد از آنکه نیروهای مقاومت مسیر پیشروی آمریکا در طول مرز سوریه با عراق را مسدود کردند، این کشور پس از «توافقی با روسیه»، ناچار شده که بپذیرد از مثلث مرزی سوریه-عراق-اردن در «تنف» عقب‌نشینی کند.

بخش سیاست تبیان

مسیر پیشروی آمریکا

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، گفته می‌شود به دور از چشم رسانه‌ها، توافقی آمریکایی-روسی حاصل شده که نتیجه آن تحویل پایگاه «تنف» در سوریه به روسیه و عقب‌نشینی آمریکا از آن است.

به ظاهر، مذاکرات این امر در حاشیه نشست سران گروه-20 در هامبورگ آلمان در هشتم ژوئیه انجام شده؛ جایی که اولین دیدار رسمی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رؤسای جمهور روسیه و آمریکا انجام و درباره «مناطق کاهش تنش» در جنوب سوریه توافق حاصل شد.

روزنامه الاخبار لبنان نوشت: اطلاعات ما نشان می‌دهد که نشانه‌های توافقی بزرگ میان آمریکا و روسیه بروز کرده که حاصل آن، عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از پایگاه تنف (در مرز عراق-سوریه-اردن) و تسلیم کردن آن به نیروهای روسیه است.

این موضوع از خبر انشقاق، میان نیروهای گروهک «مغاویر الثورة» جدا نیست که در حال همکاری با آمریکا بودند. گفته می‌شود عناصر این گروهک (که به حمایت آمریکا دل خوش بودند) از زمانی که فهمیده‌اند آمریکا بر سر مناطق تحت نفوذشان معامله کرده، و قرار است بزودی ارتش سوریه عملیاتی بزرگ را برای پاکسازی مناطق شمالی استان سویداء انجام دهد، دچار سرخوردگی شده‌اند.

«مسلحین واشنگتن» در منطقه «تنف» در پی موفقیت‌های پیاپی ارتش سوریه و متحدانش در مسدود کردن راه آمریکا و نیروهای تحت حمایتش از منطقه تنف به سوی مرز عراق و مشخصا گذرگاه مرزی «البوکمال»، احساس ناتوانی و عجز شدید می‌کنند. مسدود شدن راه پیشروی آمریکا در تنف، سبب شد تا گروه‌هایی که با آمریکا در این منطقه همکاری می‌کنند خود را در منطقه‌ای محدود، محصور ببینند که هیچ افق نظامی ندارد.

در حالی که هدف حضور آمریکا در تنف، پیشروی در طول مرز عراق و سوریه تا شهر البوکمال در جنوب شرق استان دیرالزور بود، پیشروی نیروهای سوری و مقاومت این هدف را ناکام گذاشت و مسلحین واشنگتن بدون حصول دستاوردی در تنف، از هم پاشیده‌اند.

الاخبار نوشت: ارتش سوریه پیشنهادهایی به عناصر «مغاویر الثورة» داده تا خود را تسلیم کنند. آمریکا هم گفته این افراد قبل از تسلیم شدن،‌ سلاح و تجهیزات خود را تحویل بدهند اما دو گروه با تجهیزات کامل جدا شده‌اند؛ اولی چند روز پیش و دومی دیروز سه‌شنبه.

همزمان با این خبرها، ائتلاف آمریکا از اختلافاتش با دسته «لواء شهداء القریتین» که در صحرای سوریه فعال است، خبر داده است.  این دو بر سر ماهیت مأموریت این گروهک اختلاف نظر دارند چرا که این گروهک نپذیرفته که مأموریتش صرفا مبارزه با داعش باشد.

پنجشنبه گذشته «راین دیلون» سخنگوی ائتلاف گفته بود که ائتلاف دیگر از عملیات «شهداء القریتین» در صحرای سوریه حمایت نمیکند و تلاش می‌کند، تجهیزاتی نظامی که به آنان داده، پس بگیرد.

پیشتر هم عناصر «مغاویر الثوره» بر سر اینکه تمایلی ندارند به استان الحسکه در شمال شرق سوریه بروند و با داعش بجنگند، با آمریکا در تنف به اختلاف بر خورده بودند.

منابع مطلع به روزنامه الاخبار گفته‌اند که «موعد عقب‌نشینی آمریکا هنوز مشخص نیست و در حال هماهنگی مستمر با کانال [ارتباطی] ویژه میان مسکو و واشنگتن است».


منبع: خبرگزاری فارس