تبیان، دستیار زندگی

بالاخره سرور تلگرام به ایران آمده یا خیر؟!

بعد از کشمکش‌ها ، تاییدها و تکذیب‌های فراوان بالاخره وزیر ارتباطات اظهار داشت که برخی سرورها و CDN های تلگرام به جمهوری اسلامی ایران منتقل شده و در حال نصب جهت بهره‌برداری هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بالاخره سرور تلگرام در ایران آمده یا خیر؟!
بعد از منتشر شدن این خبر‌، برخی از رسانه‌ها از تکذیب این خبر توسط پاول دورف‌(مدیر عامل تلگرام) نوشتند که این خبر هم بعد از ساعاتی توسط محمد جواد آذری مدیر عامل شرکت ارتباطات و زیر‌ساخت تکذیب شد. در ادامه به برخی از اخبار منتشر شده نگاهی می‌اندازیم.

سرورهای پیام رسان تلگرام به ایران انتقال می‌یابد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره انتقال سرور و CDN (محتوای تلگرام) گفت:‌ اکنون سرور تلگرام به ایران آمده و CDNها هم در حال نصب است که نتیجه توافقات ایران و تلگرام است.

محمود واعظی در پاسخ به این سوال که اعلام شده تلگرام سرورهایش را به ایران آورده، در این قضیه سرور منتقل شده یا CDN((توزیع محتوا) گفت: هر دو درست است تا سرور وجود نداشته باشد CDN در آن نصب نمی‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به پروژه انتقال سرورهای شبکه اجتماعی تلگرام به داخل کشور گفت: سیاست دولت و شورای عالی فضای مجازی این است که اهتمام ویژه‌ای به این مساله قائل شویم که مردم اطمینان داشته باشند، اطلاعات حریم شخصی آنها حفظ شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: کار بسیار بزرگی انجام شده که برای کانالهای پر ظرفیت و کانالهایی که مراجعه زیادی داشته‌اند اکنون سرور را به ایران آورده‌اند و CDNها را هم آنجا نصب کرده‌اند و کار در حال انجام است.

تلگرام یک نسخه از CDN خود را در ایران مستقر کرده و برخی شیطنت کرده و از استقرار کامل سرورها خبر داده‌اند.

محمود واعظی در ادامه افزود: موضوع انتقال سرورهای شبکه اجتماعی تلگرام، در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است و معمولا نوعی ارتباط بین‌المللی بین وزارت ارتباطات و افرادی که به نوعی در حوزه سایبر فعالیت دارند، وجود دارد.

وی در خصوص مطرح شدن شایعه طبقه‌بندی شدن کاربران شبکه اجتماعی تلگرام توسط این وزارتخانه اظهار داشت: چنین ایده‌ای تاکنون مطرح نشده است.

واعظی اذعان کرد: این اطمینان در مورد شبکه‌های اجتماعی که سرورشان در خارج از کشور هستند، وجود ندارد و لذا در دولت تصمیم بر این گرفته شده که از شبکه‌های اجتماعی داخل کشور حمایت داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به موضوع افشای اطلاعات شخصی کاربران ایرانسل بیان کرد: در تعهداتی که هنگام اخذ قرارداد با اپراتورها منعقد می‌شود، موضوع امنیت اطلاعات کاربران مورد تأکید جدی قرار لذا اطمینان وجود دارد که در تمام بخش‌های این اپراتورها امنیت بالایی باشد و دسترسی به آنها از طریق هک کردن ممکن نیست.

محمدجواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات و زیرساخت:  مدیر تلگرام در توییت خود درباره برخی اخبار جعلی که دشمنان به وزیر ارتباطات ایران نسبت داده‌اند موضع گیری کرده و آنها را نادرست دانسته است.

برخی شیطنت کرده و اخبار غیر واقع را به وزیر نسبت داده‌اند در حالی که اصل مطلب چیزدیگری است و مدیر تلگرام این ادعای دروغین را تکذیب کرده است.

 تلگرام یک نسخه از CDN خود را در ایران مستقر کرده و برخی شیطنت کرده و از استقرار کامل سرورها خبر داده اند.

شبکه تحویل محتوا یا CDN به هر گونه شبکه ای که برای تحویل محتوای دیجیتالی بهینه سازی شده باشد می‌گویند. معمولا شبکه‌های تحویل محتوا دارای سرورهایی است که در نقاط مختلف مستقر هستند و به صورت جغرافیایی توزیع شده‌اند تا عمل توزیع اطلاعات آسانتر و سریعتر انجام گیرد.

حال در این ترافیک سنگین تکذیب‌ها باید منتظر بود و دید که آیا این سرورهای عزیز تشریف میاورند یا خیر؟


منابع: فرارو‌/‌تابناک/ایرنا