تبیان، دستیار زندگی
رئیس مجلس شورای اسلامی اینکه نقض برجام از سوی آمریکایی ها روشن است، گفت: ایران با قاطعیت و درایت مانع از دستیابی آمریکایی ها به هدفشان شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقض برجام از سوی آمریکا روشن است

رئیس مجلس شورای اسلامی اینکه نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها روشن است، گفت: ایران با قاطعیت و درایت مانع از دستیابی آمریکایی ها به هدفشان شود.

بخش سیاست تبیان

علی لاریجانی

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، علی لاریجانی که به استان قم سفر کرده است، در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه هیات نظارت هسته ای بحث مفصلی درخصوص تحریم های جدید آمریکا صورت گرفت و دقیقاً چگونگی و میزان تحریم ها تحلیل شد. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جلسه هیات نظارت هسته ای اینکه چه مقدار تحریم های جدید آمریکا با برجام مخالف است، مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که این موضوع با بندهای مختلف برجام تعارض دارد.

لاریجانی افزود: درخصوص اعمال تحریم های جدید آمریکا علاوه بر اینکه اقدامات دیپلماتیک صورت بگیرد، باید شکایتی نیز به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است و در این راستا اطلاعیه ای که از سوی کمیسیون مربوطه صادر شده، بیانگر این است که آمریکایی ها تخلفاتی در اجرای برجام داشته اند و برخی از کشورها به صورت بسیار صریح بیان کردند که اقدامات آمریکا نقض برجام محسوب می شود و در جلسه بعدی این موضوعات در سطح وزرا بررسی می شود.

رئیس قوه مقننه گفت: علاوه بر اقدامات انجام شده، کلیات طرحی درخصوص مقابله با اقدامات آمریکا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مصوب شده و این کمیسیون در حال بررسی جزئیات طرح مذکور است.

وی بیان کرد: بنده به آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درخصوص رسیدگی به طرح مذکور تاکیدات لازم را داشته ام و در این رابطه جلسه فوق العاده نیز برگزار شده و بعد از مراسم تحلیف ریاست جمهوری، اگر کمیسیون امنیت ملی کارهای نهایی را درخصوص طرح انجام بدهد، پیش بینی می شود این طرح در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در صحن علنی بررسی شود.

لاریجانی افزود: در جلسه نظارت هسته ای درخصوص 16 مورد تصمیماتی اتخاذ شد که برخی از آنها به اقدامات دیپلماتیک مربوط می شود و برخی اقدامات را باید سازمان انرژی اتمی، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه ها انجام دهند و مقرر شد رئیس جمهور تک تک این موارد را به دستگاه های مربوطه ابلاغ کند تا انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقض برجام توسط آمریکایی ها از نظر ما در هیات نظارت هسته ای با توجه به استنادات، روشن است.

وی افزود: آمریکایی ها به دنبال این هستند که مانع اجرای توافق هسته ای شوند و در این موضوع تردیدی نیست و شاید تصمیم آنها برای تصویب قانون جدید به این خاطر است که فضاسازی صورت بگیرد تا در ایران سرمایه گذاری کمتری انجام شود.

لاریجانی ادامه داد: در اجلاس G20 آقای ترامپ به کشورهای دیگر توصیه کرده بود تا در ایران سرمایه گذاری نکنند، که این گونه اظهارنظرها خلاف است و براساس برجام نباید چنین فضاسازی انجام شود. البته بیانگر این موضوع است که قصد آنان چیست. بنابراین ایران باید با قاطعیت و درایت به نحوی عمل کند که مانع از دستیابی آمریکایی ها به هدفشان شود.

لاریجانی ادامه داد: در اجلاس G20 آقای ترامپ به کشورهای دیگر توصیه کرده بود تا در ایران سرمایه گذاری نکنند، که این گونه اظهارنظرها خلاف است و براساس برجام نباید چنین فضاسازی انجام شود. البته بیانگر این موضوع است که قصد آنان چیست. بنابراین ایران باید با قاطعیت و درایت به نحوی عمل کند که مانع از دستیابی آمریکایی ها به هدفشان شود. وی گفت: رسانه ها باید به موضوعات مذکور توجه کنند تا در فضاسازی هایی که از سوی آمریکایی ها صورت می گیرد، قرار نگیرند، زیرا واقعا اینطور نیست که آمریکایی ها بتوانند به تنهایی چنین کاری انجام دهند، مخصوصاً اینکه کشورهای مهم به آمریکایی ها خرده گرفته اند که عملکرد صحیحی ندارد و بعد از مصوبه آمریکایی ها، روس ها، چینی ها و فرانسوی ها و دیگران به کار آمریکایی ها خرده گرفتند، بنابراین باید تلاش شود در ایران روند سرمایه گذاری تسریع شود.

رئیس قوه مقننه افزود: ان‌شاءالله اقدامات 16 گانه ای که مصوب شده با سرعت انجام شود تا پاسخ جدی تری به اقدامات آمریکا داده شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درخصوص مسائل این شهر گفت: مسائل مربوطه در رابطه با مسیر قطار سریع السیر تهران- قم- اصفهان بررسی شده تا بیشترین مزایا را برای قم به همراه داشته باشد و دسترسی مردم به مرم و مترو تسهیل شود. البته مقرر شد کارهای کارشناسی و تکنیکی را مشاوران انجام دهند.

وی ادامه داد: موضوع طرح جامع حرم تا جمکران معضلاتی پیدا کرده و براساس تصمیم گیری انجام شده باید شرایط به نحوی شود که شهرداری قم بتواند با استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات کارها را سریع تر سامان دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص مسائل مربوط به فرودگاه قم گفت: بحث هایی درباره احداث فرودگاه در قم مطرح بود و اجازه هایی از ستاد فرماندهی کل قوا و وزارت راه و شهرسازی در این رابطه گرفته شد و بعد از تایید نظر کارشناسی مشخص شد که قم به فرودگاه نیاز دارد و باید کار در این رابطه سامان یابد و در این زمینه تصمیم گیری اصلی انجام شده است.

شورای اسلامی شهر جایگاه طرح موضوعات سیاسی نیست

لاریجانی، همچنین در دیدار با منتخبین شورای اسلامی شهر قم با تبریک ایام دهه کرامت، گفت: اعضای شورای شهر برای خدمتگزاری مطلوب به مردم برنامه ریزی جامع داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شورای شهر جای احزاب نیست، بلکه باید اعضای این شورا تدابیری برای توسعه شهر با لحاظ مسائل اجتماعی و اقتصادی، اتخاذ کنند، ممکن است مسلک سیاسی داشته باشند، اما شورا جایگاه طرح موضوعات سیاسی نیست، بنابراین باید تمرکز بر روی انجام کارهای شهری باشد.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر باید اهداف راهبردی داشته باشند، افزود: پیگیری و انجام کارها توسط اعضای شورای شهر باید به نحوی باشد که مردم بعد از گذشت 4 سال احساس کنند، شهر پیشرفت داشته است.

لاریجانی با تاکید بر لزوم تحقق طرح جامع شهر قم افزود: انجام خیلی از امور شهری روی زمین مانده است که یکی از این موضوعات رسیدگی به بافت مناطق قدیمی شهر قم است. البته در کل کشور به بافت مناطق قدیمی رسیدگی نشده است و در این راستا در برنامه ششم توسعه کشور، روی احیای بافت قدیمی شهرها تاکید شده، بنابراین باید دستگاه های ذی ربط به صورت عاقلانه در زمینه احیای بافت قدیمی شهرهای اقدام کنند.

رئیس مجلس افزود: امکانات رفاهی در شهر قم متوازن نیست و احساس می شود در ارائه امکانات تبعیض وجود دارد. به طور مثال در برخی از مناطق شهر امکانات کمتری نسبت به برخی از نقاط دیگر است.

وی ادامه داد: ممکن است طرح های بزرگ شهری اجرا شود، اما باید به موضوع توازن در توسعه شهر توجه شود و برنامه ریزی به نحوی باشد که همه مناطق از امکانات بهره مند شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به توریسم زیارتی نقش مهمی در توسعه قم دارد، البته باید به صنعتی شدن این شهر نیز توجه شود، اما شورای شهر بیشتر می تواند در زمینه فراهم کردن امکانات برای توسعه توریسم زیارتی کار کند و در این راستا باید امکان اقامت ارزان قیمت نیز برای زائران شهر مقدس قم فراهم شود که در این موضوع خیلی نیاز به سرمایه گذاری بخش دولتی نیست. البته باید از دولت در پروژه های بزرگ کمک گرفت.

لاریجانی با اشاره به اینکه قم در منطقه خشک از لحاظ آب و هوایی قرار دارد، افزود: بخاطر ساخت و سازهای نادرست نیز فضای سبز در شهر قم در حال از بین رفتن است که باید به این موضوع توجه شود، چرا که بی توجهی به فضای سبز و خشک بودن منطقه قم می تواند در آینده شهر را با مشکلاتی مواجه کند، بنابراین شورای شهر باید به مسئله محیط زیست توجه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به توریسم زیارتی نقش مهمی در توسعه قم دارد، البته باید به صنعتی شدن این شهر نیز توجه شود، اما شورای شهر بیشتر می تواند در زمینه فراهم کردن امکانات برای توسعه توریسم زیارتی کار کند و در این راستا باید امکان اقامت ارزان قیمت نیز برای زائران شهر مقدس قم فراهم شود که در این موضوع خیلی نیاز به سرمایه گذاری بخش دولتی نیست. البته باید از دولت در پروژه های بزرگ کمک گرفت.

وی ادامه داد: باید شرایط برای سرمایه گذاری در شهرها فراهم شود و این امکان وجود داشته باشد که از سرمایه گذاران بعد از بهره برداری و سرمایه گذاری خود، عوارض اخذ شود، البته عوارض باید به صورت متناسب اخذ شود.

لاریجانی با اشاره به محدودیت منابع دولتی گفت: مدیران کشور باید مدیرانی باشند که درآمد کسب می کنند، البته این بدان معنا نیست که مردم را تحت فشار قرار داد، بلکه باید از سازوکار مناسب استفاده کرد تا پول خلق شود و بعد هزینه صورت گیرد که البته انجام این مهم در گرو اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در قم مردم فقیر از بالا بودن میزان عوارض ناراحت هستند. بنابراین لزومی ندارد که عوارض به میزان یکسان از همه اخذ شود و در این راستا باید طبقه بندی صورت گیرد که عوارض متناسب اخذ شود، به طور مثال در اخذ عوارض شهرداری مربوط به خانه های کوچک، تخفیف اعمال شود.

در ابتدای این دیدار منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قم، برنامه های خود را برای رئیس مجلس شورای اسلامی تشریح کردند.

منبع: ایسنا