همه ما خوراکی ها و غذاهایی را می شناسیم (خصوصاً خوراکی های شیرین) که به فساد دندان ها کمک می کند. اما به جز فساد دندان، برخی مواد خوراکی ممکن است برای افراد مختلف با دندان های حساس درد ایجاد کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سمیه جولایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

11 خوراکی مضر برای دندان‌ها را بشناسیم

همه ما خوراکی‌ها و غذاهایی را می‌شناسیم (خصوصاً خوراکی‌های شیرین) که به فساد دندان‌ها کمک می‌کند. اما به جز فساد دندان، برخی مواد خوراکی ممکن است برای افراد مختلف با دندان‌های حساس درد ایجاد کند. 

ترجمه: سمیه جولایی _ بخش تغذیه و آشپزی تبیان

دندان

مطابق مطالعه اخیر انجام شده یکی از پژوهش‌هایی درباره عوامل مسبب درد دندان نشان می‌دهد که چهل و چهار درصد از مردم همیشه از اثرات بلندمدت احتمالی مانند بیماری لثه و فساد دندان آگاه نیستند.

اغلب مردم به دنبال یافتن راهی برای خلاص شدن از درد حساسیت دندانی هستند؛ برخی به جویدن غذا با یک سمت دهان (که اصلاً برای ماهیچه‌های فک مناسب نیست) روی می‌آورند یا سعی می‌کنند از غذاهای تشدیدکننده درد پرهیز کنند. عواملی مانند مسواک زدن شدید و محکم، دندان قروچه، ممکن است درد را افزایش دهند. اگر شما هم جزئی از این‌گونه افراد هستید، چگونه خود را از شر درد خلاص می‌کنید؟ مسواک می‌زنید، و روزی دو بار از دهان‌شویه استفاده می‌کنید؟ اما با همه این کارها، باز هم لازم است به بشقاب غذایتان دقیق‌تر نگاه کنید. غذاهای اسیدی و شیرین مشکل‌ساز هستند؛ ولی مسئله با حذف این نوع غذاها تمام نمی‌شود. اگر شما هم با همین درد دست و پنجه نرم می‌کنید، بدانید بعضی خوراکی‌ها مانند سبزیجات خام و تازه، تخم‌مرغ آب پز، دانه‌های کدوحلوایی هیچ مشکلی برای دندان‌هایتان ایجاد نمی‌کنند. چون اسیدیته اندکی دارند و میزان قند آن‌ها زیاد نیست. نکته جالب این است که با وجود غیر مضر بودن بسیاری از خوراکی‌ها برای بدن، ممکن است همان‌ها برای دندان‌ها مضر باشند. در این مقاله به یازده مورد از این‌گونه از خوراکی‌ها اشاره می‌کنیم:

میوه‌های خشک

ممکن است تعجب کنید اما میوه‌های خشک بسیار چسبنده هستند، و قند زیادی دارند. این قند لای دندان‌ها باقی می‌ماند، ممکن است تا ساعت‌ها دسترسی به مسواک نداشته باشید و قند یعنی غذای مناسب برای باکتری‌های موجود در دهان.

ترشی‌ها

آب‌میوه‌های اسیدی، میزان اسید موجود در دهان را افزایش می‌دهند به این طریق مینای دندان از بین می‌رود. حتی برخی از آن‌ها مانند آب‌لیمو اسیدی‌تر از سرکه هستند و در درازمدت اثرگذارند و در نهایت این روند منجر به حساسیت دندانی یا فساد دندان می‌شود

اسید موجود در ترشی، برای تبدیل شدن به ترشی ضروری است، این ماده مینای دندان را می‌پوشاند و باعث تخریب آن می‌شود.

شکر

به طور کلی شکرها و قندها در دهان، اسید تولید می‌کنند و در طی زمان، موجب تخریب مینای دندان می‌شوند.

الکل

افرادی که عادت به خوردن الکل دارند باید بدانند که الکل به شدت و به سرعت به دندان آسیب می‌زند. همچنین برخی انواع الکل‌ها، باعث خشک شدن محیط دهان می‌شوند و از این طریق دندان‌ها را خراب می‌کنند.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار به حفره‌های دندانی نفوذ می‌کنند و این‌گونه، دندان‌ها را خراب می‌کنند. اما برای آنانی که از نوشابه‌های بدون قند مصرف می‌کنند، باید بدانند که این نوشابه‌ها حاوی اسیدسیتریک و اسید فسفریک است که هر دو به دندان آسیب وارد می‌کنند. پس نبود قند در نوشابه به معنی مضر نبودن آن نیست.

آبنبات های سفت

مدتی طول می‌کشد که آبنبات در دهان آب شود، در همین فاصله، قند به دندان می‌چسبد و مینای دندان خورده می‌شود. آبنبات ها به باکتری‌ها زمان بیشتری می‌دهند که اسید تولید کنند که در نهایت به خرابی دندان منجر می‌شود.

غذاهای مضر برای دندان ها

آبنبات های جویدنی نرم

آبنبات های جویدنی نیز به دندان می‌چسبند، و  مدت زمان زیادی در دهان هستند، پس غذای مناسبی برای باکتری‌های دهان فراهم است. باکتری‌ها از این قند، اسید تولید می‌کنند و همین اسید لایه محافظ دندان را از بین می‌برد.

مرکبات

مرکبات بخشی از رژیم‌های غذایی متعادل را تشکیل می‌دهد. ممکن است تعجب کنید اگر بدانید بسیاری از افراد به مکیدن تکه‌های لیمو عادت دارند. اسیدسیتریک موجود در این نوع میوه‌ها، لایه مینا را از بین می‌برد و دندان در معرض تخریب قرار می‌گیرد.

آب‌میوه‌ها

ممکن است تعجب کنید اما میوه‌های خشک بسیار چسبنده هستند، و قند زیادی دارند. این قند لای دندان‌ها باقی می‌ماند، ممکن است تا ساعت‌ها دسترسی به مسواک نداشته باشید و قند یعنی غذای مناسب بر روی باکتری‌های موجود در دهان

آب‌میوه‌های اسیدی، میزان اسید موجود در دهان را افزایش می‌دهند به این طریق مینای دندان از بین می‌رود.

حتی برخی از آن‌ها مانند آب‌لیمو اسیدی‌تر از سرکه هستند و در درازمدت اثرگذارند و در نهایت این روند منجر به حساسیت دندانی یا فساد دندان می‌شود.

چای و قهوه

هرچه چای و قهوه غلیظ‌تری مصرف کنید، اثر تیرگی بیشتری بر دندان‌ها می‌ماند. ممکن است تصور کنید که چای از این نظر نسبت به قهوه بهتر است اما این تصور درست نیست. برخی انواع چای سیاه اثر مخرب‌تری بر دندان‌ها می‌گذارند. تانن موجود در چای موجب ایجاد لکه بر دندان‌ها می‌شود.

کراکر

امروزه مصرف کربوهیدرات‌های فرآوری شده رایج است. مقالات فراوانی درباره این نوع خوراکی‌ها و اثرات نامطلوب آن‌ها بر دندان‌ها نوشته شده است. این خوراکی‌ها در بدن التهاب ایجاد می‌کنند و التهاب نقش اصلی و کلیدی را در بیماری‌های مزمن از جمله عفونت لثه و پریودنتیتیس (التهاب بافت‌های اطراف دندان که حامی آن است) بازی می‌کند.


 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .