تبیان، دستیار زندگی
مطالعات نشان می دهد مصرف انبه تأثیر مثبتی بر افراد مبتلا به بیماری التهاب روده دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تأثیر مثبت مصرف انبه بر بیماری التهاب روده

مطالعات نشان می‌دهد مصرف انبه تأثیر مثبتی بر افراد مبتلا به بیماری التهاب روده دارد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

انبه

سوزان تالکات، از دانشگاه A&M تگزاس آمریکا به همراه تیم تحقیقش، استفاده از انبه تازه را در کنار درمان اصلی بیماری خفیف تا متوسط التهاب روده بررسی کردند.

به گفته تالکات، «بیماری التهاب روده فاکتور پرخطر اصلی سرطان روده است. مطالعات اخیر نشان داده است بیماری التهاب روده بر حدود ۱.۵ میلیون نفر در آمریکا، حدود ۲.۲ میلیون نفر در اروپا و تعداد به‌مراتب بیشتر در سایر کشورها تأثیر می‌گذارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «سرطان روده بزرگ ناشی از زخم‌های است که به دلیل بیماری التهاب روده در طول ۱۰ تا ۱۵ سال ایجاد شده‌اند.»

به گفته تالکات، چندین مطالعه مزایای سلامت ترکیبات ثانویه گیاهی در میوه‌ها و سبزیجاتی نظیر انار، مرکبات و کورکومینوئیدها را نشان داده و اثبات شده است پلی فنول ها باعث کاهش روند التهاب در بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان و بیماری‌های التهابی روده می‌شوند.

محققان دریافتند بعد از گذشت ۸ هفته از مصرف انبه، علائم بیماری التهاب روده به شکل چشمگیری در این افراد کاهش یافته بود. بعلاوه مشخص شد وجود GRO، مولکول مرتبط با رشد سرطان روده، نیز به شکل قابل توجهی کاهش یافته بود

انبه سرشار از گالوتانین ها، گروهی از پلی فنول های مولکولی بزرگ است، که می‌تواند از طریق برخی باکتری‌های روده به مولکول‌های کوچک، قابل جذب و بیواکتیو تجزیه شود.

محققان در رژیم غذایی بیش از ۳۰۰ شرکت‌کننده این مطالعه که مبتلا به بیماری التهاب روده بودند روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم انبه گنجاندند. از شرکت کنندگان خواسته شد به تدریج در طول هفته اول مصرف انبه‌شان را افزایش دهند.

محققان دریافتند بعد از گذشت ۸ هفته از مصرف انبه، علائم بیماری التهاب روده به شکل چشمگیری در این افراد کاهش یافته بود. بعلاوه مشخص شد وجود GRO، مولکول مرتبط با رشد سرطان روده، نیز به شکل قابل توجهی کاهش یافته بود.

همچنین محققان دریافتند لاکتوباسیل روده و دیگر باکتری‌های پروبیوتیک مفید پس از مصرف انبه به طور قابل توجهی افزایش یافت.

از این‌رو محققان توصیه می‌کنند بیماران مبتلا به التهاب روده در کنار درمان دارویی‌شان بهتر است انبه هم مصرف کنند.


منبع: مهر
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.