تبیان، دستیار زندگی
در بحث هدایت تحصیلی سه مولفه مدنظر است، در گام نخست استعداد و توانمندی را با توجه به ویژگی های شخصیتی مورد ارزیابی قرار می دهیم و تلاش کردیم آن را با توجه به استعداد و توانمندی مورد توجه قرار دهیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بار روانی هیجانات انتخاب رشته کاهش یافته است

همه موفقیت ها الزاماً در گروه تجربی نیست

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

بار روانی هیجانات انتخاب رشته کاهش یافته استبار روانی هیجانات انتخاب رشته کاهش یافته است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش وپرورش شهر تهران، در رابطه با روند هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم برای سال تحصیلی جاری گفت: در بحث هدایت تحصیلی سه مولفه مدنظر است، در گام نخست استعداد و توانمندی را با توجه به ویژگی های شخصیتی مورد ارزیابی قرار می دهیم و تلاش کردیم آن را با توجه به استعداد و توانمندی مورد توجه قرار دهیم .

وی افزود: گام دوم و سوم در بحث هدایت تحصیلی، انتخاب آگاهانه و توسعه متوازن است در حقیقت آن چه که به دنبال آن هستیم این است که دانش آموزان براساس علائق و توانمندی رشته مورد نظر را انتخاب کنند و اطلاعات لازم را به آن ها ارائه کرده ایم .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: در شهر تهران برای هدایت تحصیلی از مهر ماه سال گذشته کمیته های مختلف را تشکیل داده ایم، برای هدایت تحصیلی چهار کمیته داریم که در سطح وزاتخانه، استان، منطقه و مدرسه فعالیت می کنند. در شهر تهران از اواخر مهر ماه کمیته هدایت تحصیلی تشکیل شد و اشکالات سال گذشته را شناسایی و سبب شناسی کردیم تا مجدد تکرار نشود .

کریمی بیان کرد: 90 هزار دانش آموز در پایه نهم حضور دارند که به تعداد 98 هزار دفترچه راهنمای هدایت تحصیلی چاپ کرده و در اختیار آن ها گذاشته ایم بنابراین دانش آموزان  اطلاعات لازم را در این رابطه دارند از سوی دیگر با توجه به اینکه دانش آموزان در زمینه رشته های شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش اطلاعات لازم را ندارند اطلس رشته ها به مناطق ارسال شده است .

وی با اشاره به اینکه تلاش می کنیم دانش آموزان انتخاب خوب و منطقی با توجه به استعداد، توانمندی و دورنمای کار در آینده داشته باشند، گفت: امسال در بحث هدایت تحصیلی مشکلات نسبت به سال گذشته بسیار کمتر است و علت آن چند موضوع است نخست آنکه بار روانی هیجانات کمتر شده و خانواده ها به این نتیجه رسیده اند همه موفقیت ها الزاماً در گروه تجربی نیست .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد: امسال 900 هزار داوطلب در کنکور 96 شرکت کردند که 500 هزار نفر از آن ها در گروه تجربی بودند اما ظرفیت رشته  های پزشکی، داندانپزشکی، داروسازی و رشته های زیرمجموعه مثل فیزیوتراپی، کاردرمانی و تغذیه محدود است و وقتی دانش آموز در این فرایند به نتیجه نمی رسد دچار یأس و سرخوردگی خواهد شد .

کریمی مطرح کرد: خانواده ها و دانش آموزان باید آگاه شوند و امسال برای هر دانش آموز حداقل سه تا چهار جلسه و برای خانواده ها نیز جلسه مشاوره برگزار کرده ایم همین مسئله بار روانی تمایل به برخی رشته ها را کمتر کرده است. از عوامل دیگر کاهش مشکلات هدایت تحصیلی، افزایش ظرفیت در برخی رشته ها بود چرا که در آبان و آذر سال گذشته مناطقی را که احساس می کردیم متقاضیان بسیاری برای رشته تجربی دارد، شناسایی کردیم و ظرفیت های لازم در این مناطق ایجاد شد و هم اکنون مشکل ظرفیت نداریم .

وی در پاسخ به این پرسش اگر دانش آموزی برای هیچ رشته ای واجد شرایط نباشد، تکلیف چیست؟ گفت: از 100 نمره هدایت تحصیلی، 65 نمره مربوط به بررسی های مشاوره ای و 35 نمره  مربوط به سوابق تحصیلی است که نمرات کتبی پایه هفتم و هشتم با ضریب یک و پایه نهم با ضریب سه اعمال می شود .

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد:  اگر دانش آموزی نمره هیچ رشته ای را نیاورده باشد فرم تعیین وضعیت را تکمیل می کند و کمیته هدایت تحصیلی وضعیت او را تعیین خواهد کرد اما اگر دانش آموز تمایل داشته باشد به شاخه نظری برود باید در امتحان تعیین رشته شهریور ماه حضور یابد و امیدواریم دانش آموزان بهترین ها را انتخاب کنند و ما نیز بهترین ها را برای آن ها خواستاریم.

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش