تبیان، دستیار زندگی
بعضی اذعان دارند که ما مشکل مالی نداریم، همسر هم داریم اما همش بهم ریخته ایم، آرامش نداریم ... به واقع چه شده است با وجود همه امكانات و توانایی هایی كه باعث آرامش ما می شود اما ما در زندگی دچار نگرانی و تشویش هستیم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا در زندگی آرامش نداریم؟

بعضی اذعان دارند که ما مشکل مالی نداریم، همسر هم داریم اما همش بهم ریخته ایم، آرامش نداریم ...  به واقع چه شده است با وجود همه امكانات و توانایی‌هایی كه باعث آرامش ما می‌شود اما ما در زندگی دچار نگرانی و تشویش هستیم...

زهرا اجلال- بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان
آرامش ندارم

یکی از کتاب هایی که طرفداران بسیاری  را به خود جلب کرده و تیراژ بالایی در نشر دارند کتاب هایی با عناوین؛ آرامش، مبازه با اضطراب،چگونه می توان آرام بود، راه های رسیدن به موفقیت و.. است که در این زمینه نویسندگان مسلمان و غیر مسلمان دست به قلم شده اند و کتاب هایی در این زمینه روانه بازار کرده اند.

این توجهات نشان می دهد که آرامش موضوع و نیاز و ضرورت بسیار مهمی است که همه به دنبال آن هستند چرا که اگر آرامش باشد، جسم هم سالم تر است. در تحقیقی که بر روی افرادی که زخم معده داشته اند انجام شده به این نکته رسیدند که از 100 نفر مبتلا به این مشکل، 60 نفر آن ها مشکل روانی و استرس داشته اند.

این موضوع مهم و حساسی است که بعضی اذعان دارند که ما مشکل مالی نداریم، همسر هم داریم اما همش بهم ریخته ایم، آرامش نداریم ...

به واقع چه شده است با وجود همه امكانات و توانایی‌هایی كه باعث آرامش ما می ‌شود اما ما در زندگی دچار نگرانی و تشویش هستیم...

در این فرصت بر آن شده ایم علل نا آرامی و عوامی که آرامش را به ارمغان می آورند را با هم مروری داشته باشیم ...

مکرر افرادی که در طول سالیان به ایشان مراجعه می کردند برای مشکلات؛ ایشان ختم چهارده هزار صلوات و حدیث کساء و برای آنهایی هم که تمکن مالی دارند یک گوسفند هم ذبح سفارش می کردند.

علل ناآرامی

1- احساس گناه و معصیت 

عده ای از افراد هستند که چون در گذشته خطا و گناه و اشتباه داشته اند، فکر می کنند که راه برگشتی وجود ندارد و به قول معروف آب از سر آن ها گذشته، قرآن در این باره سخن زیبایی دارد و می فرماید: «قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ»(زمر/53)

به امام كاظم(علیه السلام) گفتند: فلانی ماه رمضان روزه نمی‌ گیرد. به او می ‌گویند: چرا روزه نمی‌ گیری؟ می‌ گوید: من خیلی جنایت كردم. برای چه روزه بگیرم؟ من آب از سرم گذشته است، چه یك وجب، چه صد وجب! آقا فرمودند: من اینقدری كه از یأسش می ‌ترسم، از گناهش نمی ‌ترسم. پس اول احساس گناه است.

راه غلبه بر احساس گناه چیست؟

اگر حق الناس است، خرد خرد بپردازید. اگر حق الله است، یواش یواش ادا كنید. اگر گناهانی است كه قابل جبران نیست هم باید استغفار و توبه کرد .

2- دومین عامل نا آرامی در زندگی احساس نارضایتی است

اینكه من و شما در زندگی مرتب خودمان را با زندگیه دیگران مقایسه کنیم؛ بگوییم چرا او دارد من ندارد، چرا او زیاد دارد من کم دارم، چرا چرا چرا ...  قرآن كریم در سوره‌ فجر می ‌فرماید: وقتی به انسان نعمت می ‌دهیم، می ‌گوید: خوب خدایی است. «فَأَمَّا الْإِنْسانُ إِذا مَا ابْتَلاهُ رَبُّهُ فَأَكْرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَكْرَمَنِ» (فجر/15) اما وقتی به او سخت می‌گیریم، «فَیَقُولُ رَبىّ‏ أَهَانَنِ» (فجر/16) می‌گوید: خدا ما را فراموش كرد.

راه حلش هم این است كه راضی باشید. گله ‌مند نباشید: یَأَیَّتهُا النَّفْسُ الْمُطْمَئنَّةُ، ارْجِعِى إِلىَ‏ رَبِّكِ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً» (فجر/27 و28)

3- عامل دیگری که آدمی را غمگین و پریشان می کند دوری از یاد خدا و فراموش کردن خداوند است...

انس با دعا، غم و غصه را می برد

یکی از چیزهایی که غم و غصه را می ‌برد و شادی می ‌آوردانس با دعاهاست. دعاهای صحیفه سجادیه، دعای هفتم صحیفه سجادیه، تنگی دل، فشار روحی و جسمی را می ‌برد: «یَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَكَارِهِ» ای خدایی که می ‌توانی همه گره‌ها را باز کنی. «وَ یَا مَنْ یُفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ» تیزی شدت‌ها را در هم می‌شکنی. غم و غصه ‌ها را می ‌بری.

در این دعا فرج و گشایش است

یکی دیگر از دعاها، دعال مشلول است. در این دعا بعد از دویست و خرده ‌ای بار که خدا را صدا می‌ زنیم، می‌ گوییم: خدایا، ای خدایی که رفیق و شفیق و مهربان هستی، «فُكَّنى مِنْ حَلَقِ الْمَضیقِ» از این حلقه ‌های ضیق و تنگنا نجاتم بده. «وَاصْرِفْ عَنّى كُلَّ هَمٍّ وَ غَمٍّ وَ ضیقٍ» هر غمی و هر غصه ‌ای داریم، هر پیچیدگی و گرفتاری را از من باز کن.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمودند: این دعا (مشلول) را بخوان که در این دعا فرج و گشایش است. اگر هم نشد باز بخوانند.

حدیث کساء، راه گشای بزرگان بوده و هست

بزرگان ما بلا استثناء همه به خواندن حدیث کساء سفارش می ‌کردند.

مکرر افرادی که در طول سالیان به مرحوم آیت الله بهاء الدینی(ره) مراجعه می کردند برای مشکلات؛ ایشان ختم چهارده هزار صلوات و حدیث کساء و برای آنهایی هم که تمکن مالی دارند ذبح یک گوسفند هم سفارش می کردند.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: از مهمترین واجبات بر بندگان خدا، یاد خداست. یعنی واجب ترین واجب یاد خداست. لحظه‌ای غافل نشویم. بعد حضرت فرمودند: منظور من از یاد خدا گفتن لا اله الا الله و سبحان الله و الحمدلله نیست. اگرچه این هم ذکر زبانی است ولی مهمترین واجباتی که یاد خداست، «ذِكْرُ اللَّهِ‏ عِنْدَ ما احَلَّ وَ حَرَّمَ» (کافی/ج2/ص90) ذکر خدا موقع حلال و حرام است؛ یعنی اگر به جایی رسیدی که این مال حرام است، پرهیز کن و یاد خدا کن.

آقای بهجت فرمودند: اگر هم در محفل و جلسه ‌ای نبودید، تنها بخوانید. چون انسان تنها نیست، ده پانزده فرشته همراه انسان هستند. این حدیث کساء عجیب مؤثر است. حضرت زهرا محور این حدیث است:«اللّهمّ صلّ علی فاطمهٔ و أبیها و بعلها و بنیها [و السّرّ المستودع فیها] بعدد ما أحاط به علمک»

انس با قرآن، غم را از بین می برد

تلاوت قرآن و انس با قرآن نکبت ‌ها، تاریکی ‌ها، غم ‌ها و غصه ‌ها را می ‌برد. امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: «مَن اَنِسَ بتلاوة القرآن لم توحشهُ مُفارقةُ الاِخوان» یعنی اگر از همه دنیا فقط قرآن نزد من باشد، همان مرا کفایت می ‌کند و هیچ وحشتی ندارم.

ذکر و یاد خدا دل را زنده و نشاط می دهد

یاد خدا واقعاً انسان را احیا می‌کند. روایت زیبایی است که امام صادق (علیه السلام) فرمود: از مهمترین واجبات بر بندگان خدا، یاد خداست. یعنی واجب ترین واجب یاد خداست. لحظه ‌ای غافل نشویم. بعد حضرت فرمودند: منظور من از یاد خدا گفتن لا اله الا الله و سبحان الله و الحمدلله نیست. اگرچه این هم ذکر زبانی است ولی مهمترین واجباتی که یاد خداست، «ذِكْرُ اللَّهِ‏ عِنْدَ ما احَلَّ وَ حَرَّمَ» (کافی/ج2/ص90) ذکر خدا موقع حلال و حرام است؛ یعنی اگر به جایی رسیدی که این مال حرام است، پرهیز کن و یاد خدا کن.

ذکر خدا موقعی که می‌خواهی غضب کنی. ذکر خدا هنگامی که می‌خواهی رشوه بدهی و بگیری، ذکر خدا هنگام حلال و حرام، یعنی هرکجا امر خداست انجام بدهی و نهی خداست، محکم بایستی.


منابع:

برنامه سمت خدا؛ بیانات حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد

برنامه سمت خدا؛ بیانات حجت الاسلام والمسلمین رفیعی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.