تبیان، دستیار زندگی
هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست بود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست بود.

پروژه های دانش آموزی - مهدی رحمانی

بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست

دوازدهمین دوره از پروژه ‌های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال ‌های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ‌ها و ایده ‌های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ‌ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده ‌های جالب ، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح ‌های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست

نام ارائه دهنده/دهند گان: نیایش رجب، آیدا مرنی، ماهک نجفی و تانیا پورطاهری

زمینه و نوع پروژه: پزشکی

درجه سختی: متوسط

نام مدرسه: سفیران پردیس

مقدمه

شترمرغ بزرگ ترین پرنده روی زمین و از خانواده پرندگان فاقد استخوان های پروازی می باشد که به علت شیوه استخوان بندی، بدن بزرگ و بال های کوچک توانایی پرواز ندارند. زادگاه اصلی شتر مرغ صحراهای خشک و بی آب و علف آفریقا، شبه جزیره عربستان، مصر و یونان است. ولی در عصر حاضر در آفریقای جنوبی، تانزانیا، سومالی، استرالیا، نیوزلند، اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی مشاهده می گردند. بررسی های فسیل شناسی نشان می دهد که شتر مرغ در شمال ایران نیز می زیسته است.

روغن شترمرغ یکی از شگفت انگیزترین روغن های جهان است که به علت ریزمولکول بودن تقریبا شبیه اسیدهای چرب در پوست انسان است و نیز به جهت دمای ذوب پایین با سرعت فوق العاده ای بدون چربی دادن به پوست، جذب بدن می شود و منافذ پوست را مسدود نمی کند.

لازم به ذکر است روغن شتر مرغ غنی از اکسیژن است و به همین علت است که در محل مورد استفاده و یا صدمه دیده باعث افزایش گردش جریان خون می شود. در حقیقت روغن شتر مرغ رازی از رازهای آفرینش است چرا که تنها روغن ریزمولکولی است که هم در تسکین و مدیریت درد و هم در امدادرسانی و بازسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. اثربخشی روغن شترمرغ بستگی به عوامل متعدد از جمله سن، وزن ونیاز بیمار دارد.

هدف

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست بود.

روش

 ابتدا برای ساختن ضد آفتاب مطالعه ای کلی بر کرم های ضد آفتاب موجود در بازار صورت گرفت و نظر بسیاری از کارشناسان و پزشکان را جویا شدیم. بعد مطالعه تصمیم بر آن گرفتیم که از محصولات طبیعی برای ساختن ضد آفتاب استفاده نماییم.

بررسی تولید کرم آرایشی شتر مرغ بر لطافت پوست

مواد لازم برای ساختن ضد آفتاب

اوسرین 30 گرم

روغن شتر مرغ 30 گرم

روغن زیتون 15 گرم

روغن کنجد 15 گرم

موم دزنبور عسل 10 گرم

روش تهیه کرم ضد آفتاب

ابتدا 15 گرم موم زنبور عسل را وزن نموده و به صورت غیرمستقیم در دمای 60 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه آن را ذوب می نماییم. سپس 30 گرم اوسرین را وزن نموده و در شیشه چرکس به صورت غیر مستقیم در داخل آب جوش در دمای 40 درجه سانتی گراد ذوب می شود. در مرحله بعد 30 گرم روغن شتر مرغ نیز در دمای 40 درجه سانتی گراد ذوب می نماییم. سپس 15 گرم از هر یک از روغن های کنجد و زیتون را جداگانه وزن می‌ نماییم. برای تهیه روغن کنجد از مرکز روغن گیری به صورت مستقیم استفاده شد. همچنین برای تهیه روغن زیتون قبل از استفاده سولفات آهن جهت از بین بردن طعم تند آن مقدار 500 گرم تهیه شد. این روغن زیتون فاقد مواد شیمیایی می باشد.

برای تولید کرم ضد آفتاب مواد لازم را با هم مخلوط می کنیم و در دور بالا با میکسر آن‌ ها را مخلوط نموده و در دمای 10 درجه سانتی گراد در یخچال نگهداری می شوند و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای آزمایش آن نیز افراد دارای 4 نوع پوست خشک، جرب، مختلط و نرمال انتخاب شدند. کرم مورد نظر در هر 4 گروه مورد استفاده واقع شد. جامعه آماری شامل 12 نفر بودند که در هر گروه 3 نفر انتخاب شدند و میزان رضایت مندی آن‌ها به عنوان ملاک و معیار مقایسه انتخاب شد. مقایسه گروه های مختلف نشان داد که کرم آرایشی مورد نظر برای پوست های خشک مناسبتر می باشد. داروسازان بیان نموده اند که کرم شترمرغ یکی از رطوبت رسان های مهم برای بدن انسان می باشد.

مهارت ‌های کسب شده

1. روش ایده یابی (بارش مغزی)

2. مهارت کار در آزمایشگاه (رعایت نکات ایمنی)

3.  آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز

4.  آشنایی با پروپوزال نویسی

5. آَشنایی با مقاله نویسی

6. آشنایی با تهیه پاورپوینت

7. آشنایی با نحوه جستجوی اطلاعات

8. آشنایی نحوه فیش برداری

9. مهارت ساخت پوستر علمی

10. مهارت انجام کارگروهی

11. آشنایی با انواع مواد آرایشی

12. آشنایی با فواید روغن شترمرغ، روغن کنجد و روغن زیتون

تهیه کننده: محبوبه همت