تبیان، دستیار زندگی
یک دوستدار و فعال میراث فرهنگی استان همدان، از کشف یک محوطه تاریخی در پنج کیلومتری این شهر در حین انجام عملیات راه سازی در یک روستای دوره ساسانی خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف محوطه تاریخی در همدان

یک دوستدار و فعال میراث فرهنگی استان همدان، از کشف یک محوطه تاریخی در پنج کیلومتری این شهر در حین انجام عملیات راه‌سازی در یک روستای دوره ساسانی خبر داد.

بخش گردشگری تبیان
محوطه تاریخی در همدان

حسین زندی  ادامه داد: روز گذشته شنبه هفتم مرداد و به دنبال انجام عملیات راه‌سازی با هدف ایجاد زیرگذر برای راه‌آهن و عبور قطار از همدان به کردستان، یک محوطه تاریخی که گفته می‌شود می‌تواند متعلق به گورستان تاریخی باشد به دست آمده، اما هنوز قدمت آن مشخص نیست.

او درباره‌ی نحوه‌ی کشف این قبرستان گفت: یک دانشجو که در زمان گودبرداری در محوطه بود، با دیدن برخی آثار مانند اسکلت و گرفتن تصاویری این خبر را منتشر کرد، به نظر می‌رسد شرکتی که در حال کار در این محوطه بوده هیچ استعلامی از میراث‌فرهنگی نگرفته است، مانند اتفاقی که  یکی دو سال گذشته در  محوطه "آقاجانی بیگ" در شهر همدان رخ داد و به دلیل نگرفتن استعلام این محوطه به طور کامل تخریب شد.

وی افزود: در حال حاضر همه‌ی تشکل‌های میراث فرهنگی همدان خواستار توقف کار در این مسیر هستند تا باستان‌شناسان بتوانند با بررسی کامل محوطه در صورت تاریخی بودن، آن را نجات دهند.

این فعال میراث فرهنگی استان همدان درباره‌ی قدمت این روستای تاریخی ادامه داد:‌ این روستا دارای دو تپه‌، یک حمام از دوره قاجار، یک آسیاب، دو کوره آجرپزی و یک پل تاریخی با نام «آق کورپی» (پل سفید) است که نشان  می‌دهد این منطقه تاریخی است و باید در زمان انجام هر عملیات ساخت و ساز و راه کشی بررسی‌ها و مطالعات مورد نیاز در آن انجام شود.

کشف یک لایه باستانی در یک روستای ساسانی

علی مالمیر، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان با تائید این خبر به ایسنا گفت: پس از انتشار این خبر، ساعت ۱۱ شب شنبه‌شب (هفتم مرداد)، نیروی یگان حفاظت استان و باستان‌شناسانی را برای بررسی به منطقه‌ی اعلام شده فرستادیم، اما به دلیل تاریکی هوا چیزی مشخص نبود، صبح امروز یک‌شنبه هشتم مرداد برای دومین‌بار نیروهای یگان حفاظت و باستان‌شناسان به منطقه رفتند و یک سطح لایه باستانی در این منطقه پیدا کردند.

او ادامه داد:در دیواره زیر گذری که در حال انجام عملیات راه‌سازی بودند، در دو متری زیر زمین یک لایه باستانی با ضخامت یک متر و طول ۲۰ متر مشاهده شد که کارشناسان می‌گویند این لایه مربوط به یک دوره تاریخی است که استقرار در آن به شکل محدود بوده و متعلق به یک عصر خاص است که هنوز ان مشخص نیست.

محوطه تاریخی در همدان

وی تاکید کرد: در حال نامه‌نگاری برای مشخص شدن دستگاهی هستیم که این پروژه را در دستور کار داشته است تا درخواست توقف را به آن‌ها بدهیم و بررسی‌های بیشتر روی محوطه انجام شود.

مالمیر در ادامه  با تاکید بر این‌که در این محوطه تا پیش از این هیچ نشانی از آثار یا محوطه‌های تاریخی نبوده نیاز به استعلام از اداره کل میراث‌فرهنگی نداشته است، اما میراث فرهنگی از این به بعد بررسی‌های بیشتر و گسترده‌تری روی این محوطه انجام می‌دهد.

امزاجرد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان است که نام محلی آن «مازگرد» و نام‌های قدیمی آن «مزاگرد» و «امزاگرد» هستند، گفته می‌شود سال بنیان این روستا متعلق به دوره‌ی ساسانیان است.


منبع: ایسنا