وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محققان پارک علم و فناوری فارس با استفاده از ذرات نانو موفق به ارائه پوشش هایی با سه خاصیت آنتی باکتریال، تصفیه کننده هوا و خود تمیزشوندگی شدند که به گفته آن ها نانوذرات استفاده شده در این پوشش با استفاده از بذر یک گیاه دارویی تولید شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تولید“نانو رنگ”ضد باکتری از بذر گل همیشه بهار

محققان پارک علم و فناوری فارس با استفاده از ذرات نانو موفق به ارائه پوشش هایی با سه خاصیت آنتی باکتریال، تصفیه کننده هوا و خود تمیزشوندگی شدند که به گفته آن ها نانوذرات استفاده شده در این پوشش با استفاده از بذر یک گیاه دارویی تولید شده است.

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

تولید“نانو رنگ”ضد باکتری از بذر گل همیشه بهار

به گزارش ایسنا، یوسف امراللهی، اظهار کرد: نانو رنگ های تصفیه کننده هوا قبلا توسط یکی از شرکت های آلمانی تولید شده بود و ما در این مطالعات با ارتقاء این محصول اقدام به تولید نانو رنگ هایی کردیم که 3 ویژگی را به طور همزمان دارد.

وی یکی از خواص نانو رنگ های تولید شده را خاصیت فتوکاتالیستی (خود تمیزشوندگی) آن دانست و خاطر نشان کرد: در نمونه های خارجی با استفاده از نور خورشید نانو ذرات تیتانیم فعال می شود و با فعال شدن این نانو ذرات، خاصیت خود تمیزشوندگی رنگ نیز فعال خواهد شد.

یوسفی ادامه داد: در نمونه رنگ  فتوکاتالیستی تولید شده در کشور خاصیت فتوکاتالیستی با استفاده از نور خورشید فعال می شود و به این ترتیب این خاصیت خود تمیزشوندگی در اتاق هم ایجاد خواهد شد.

مجری طرح تصفیه هوا را از دیگر ویژگی های این نانو رنگ نام برد و یادآور شد: این پوشش قادر است جیوه و سرب معلق در هوا را جذب و تجزیه و تبدیل به اکسیژن کند.

وی ادامه داد: سومین خاصیت این نانو پوشش، آنتی باکتریال بودن آن است؛ به این معنی که 4 نوع باکتری شناسایی شده در ساختمان ها با نشستن بر روی این پوشش از بین می روند.

یوسفی پایه اصلی این پوشش را نانو ذرات کلوئیدی نقره دانست و یادآور شد: نانو ذرات نقره به دلیلی ایجاد سمیت، آلودگی های زیست محیطی زیادی را به همراه دارد؛ ولی در این پروژه تحقیقاتی ما با استفاده از یک نوع گیاه آن را سنتز کردیم.

وی ادامه داد: در این تحقیقات از بذر "گل همیشه بهار" برای سنتز نانو ذرات کلوئیدی نقره بهره بردیم و از این رو حتی از این ماده می توان برای آنتی باکتریال کردن نوشیدنی ها استفاده کرد.

وی، "آجر آب گریز" را از دیگر دستاوردهای شرکت مستقر در پارک علم و فناوری فارس دانست و گفت: با استفاده از نانو ذرات بر روی سطح و داخل آجرها، مصالح آب گریزی را تولید کردیم که مانع از نفوذ آب به دیوارهای داخل ساختمان خواهد شد.

این محقق با اشاره به شرایط رطوبتی شهرهای شمالی کشور، خاطر نشان کرد: استفاده از این آجر مانع از نفوذ رطوبت به دیوارها خواهد شد.

مجری طرح با بیان این که در این آجر نانو ذرات ارگانو سیلان استفاده شده است، گفت: ارگانو سیلان ها به عنوان سبزترین ساختارهایی هستند که در دنیا تولید می شوند.

 

منبع: همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین