تبیان، دستیار زندگی
چاودار تامین کننده کربوهیدرات و فیبر رژیم غذایی است. این غلات ارزشمند حاوی ویتامین ها گروه B، ویتامین E، کلسیم، پتاسیم، فسفر و آهن است. همچنین حاوی اسید آمینه هایی برای ساختن پروتئین در بدن می باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از چاودار بیشتر بدانید

چاودار تامین کننده کربوهیدرات و فیبر رژیم غذایی است. این غلات ارزشمند حاوی ویتامین ها گروه B، ویتامین E، کلسیم، پتاسیم، فسفر و آهن است. همچنین حاوی اسید آمینه هایی برای ساختن پروتئین در بدن می باشد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

چاودار

شاید وقتی از ما سوال شود که چند نمونه از غلات را مثال بزنید، همه ما سریع گندم و جو را نام ببریم. اما در خانواده غلات به جز گندم و جو موارد دیگری نیز وجود دارد، یکی از آنها چاودار است. شاید کمتر اسم چاودار را شنیده باشیم ولی چاودار هم به خانواده غلات تعلق دارد و خواص زیادی دارد که کمتر کسی به آنها توجه کرده است. چاودار تامین کننده کربوهیدرات و فیبر رژیم غذایی است. این غلات ارزشمند حاوی ویتامین ها گروه B، ویتامین E، کلسیم، پتاسیم، فسفر و آهن است. همچنین حاوی اسید آمینه هایی برای ساختن پروتئین در بدن می باشد. در کنار نانهای سنگک، بربری، تافتون، نان جو، نانی که از آرد چاودار تهیه شده این روزها در سوپرمارکتها عرضه می شود.

چرا باید از چاودار در برنامه غذایی خود استفاده نماییم

• چاودار به کنترل وزن شما کمک می نماید

یکی از فواید چاودار، احساس سیری بلند مدتی است که به مصرف کننده می دهد و از این طریق به کاهش وزن شما کمک بسیاری می نماید. تحقیقات نشان داده است افرادی که در وعده صبحانه خود از نان چاودار استفاده می کنند در مقایسه با کسانی که از نان با آرد گندم استفاده می کردند، مدت زمان بیشتری احساس سیری داشتند و حجم غذای مصرفی این افراد در طول روز کمتر شده بود.

همچنین نتایج مطالعه ای که در مجله تغذیه آمریکا در سال 2010 به چاپ رسید نشان داد، افرادی که در برنامه غذایی خود نان چاودار را جایگزین نانهایی با آرد سفید و بدون فیبر کرده بودند کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند و تجمع چربی در ناحیه شکم در آنها کمتر بود. پس برای اینکه در برنامه کاهش وزن خود موفق شوید از نان چاودار در رژیم غذایی خود استفاده نمایید.

• چاودار قند خون شما را کنترل می نماید

نان و یا آرد چاودار با افزایش حساسیت سلولها به انسولین به تنظیم و کنترل قند خون کمک می نماید. توصیه می شود افراد دیابتی برای کنترل قند خونشان از چاودار در برنامه غذایی خود استفاده نمایند و نان چاودار را جایگزین نانهایی با آرد سفید نمایند.

• چاودار به کاهش التهاب در بدن کمک می نماید

نان و یا آرد چاودار با افزایش حساسیت سلولها به انسولین به تنظیم و کنترل قند خون کمک می نماید. توصیه می شود افراد دیابتی برای کنترل قند خونشان از چاودار در برنامه غذایی خود استفاده نمایند و نان چاودار را جایگزین نانهایی با آرد سفید نمایند

در مطالعه صورت گرفته بر بیماران سندروم متابولیک، آنها به دو گروه تقسیم شدند گروه اول 12 هفته از نان چاودار در برنامه غذایی خود استفاده می کردند و گروه دیگر به مدت 12 هفته از نان با آرد گندم، نتیجه این مطالعه نشان داد که میزان التهاب در افرادی که از نان چاودار استفاده می کردند کاهش پیدا کرده و حساسیت سلولها نسبت به انسولین افزایش پیدا کرده بود.

• چاودار از بروز سنگ کیسه صفرا پیشگیری می نماید

چاودار فیبر غیر محلول دارد. این نوع فیبر زمان تخلیه مواد زائد را در روده ها کاهش می دهد و همچنین با کاهش اسیدهای صفراوی از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری می نماید.

• چاودار از وقوع سرطان پیشگیری می نماید

چاودار حاوی ترکیبات ضد سرطانی است که نقش پیشگیری کننده از انواع مختلفی از سرطانها را دارد.

• چاودار از بروز بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می نماید

• چاودار علائم پوکی استخوان را کاهش می دهد

• چاودار به کاهش کلسترول خون کمک می نماید

در انتخاب غلات سعی کنید نوعی را انتخاب نماید که فیبر بیشتری داشته باشد تا از خواص فیبر در برنامه غذایی خود بهره کافی را ببرید . چاودار در مقایسه با گندم پروتئین کمتری دارد ولی فیبر بیشتری دارد. چاودار با همه خواص مفیدی که دارد به دلیل داشتن گلوتن (نوعی پروتئین) در بیماری سلیاک منع مصرف دارد. اما باید این نکته را خاطر نشان کرد که میزان گلوتن موجود در چاودار از گندم کمتر است اما اگر به گلوتن حساسیت دارید این نوع غلات را نیز از برنامه غذایی خود حذف نمایید.


منبع: آوای سلامتی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.