تبیان، دستیار زندگی

چطور از شر ساس رختخواب خلاص شوید؟

ساس رختخواب، حشره‌ای با طول 4 تا 5 میلی متر و بیضی شکل است که از خون تغذیه می‌کند. فعالیت ساس‌ها شبانه است و خون انسان منبع تغذیه آنها محسوب می‌شود. اگر نتوانند از خون انسان‌ها تغذیه کنند، حیوانات را برای این کار انتخاب می‌کنند. می‌توانید با روش‌هایی ساده و بدون خطر، از مسمومیت با این حشرات خونخوار جلوگیری کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ساس، ساس رختخواب،

روتختی، روبالشتی و ملافه‌ها را با دمای 60 درجه بشویید

زمانی که سر و کله ساس رختخواب پیدا می‌شود و شروع به گزیدن می‌کنند، خلاص شدن از شر آنها به کار دشواری تبدیل می‌شود. برای جلوگیری حداکثری از تکثیر آنها اولین کار این است که به سرعت روبالشتی ها، ملافه‌ها، روتختی و هر آنچه به لوازم خواب‌تان مربوط می‌شود را در آورید و بشویید. برای شستشو باید دمای آب 60 درجه باشد. دمای بالا تاثیر بیشتری در نابوی ساس رختخواب دارد. حتما از خشک کن نیز استفاده کنید تا گرما مکمل آن نابودی حداکثری ساس‌ها را ممکن سازد.

محققان توصیه می‌کنند برای مقابله با جمع شدن آنها بهتر است از انتخاب ملافه‌ها و کالای خواب‌هایی به رنگ قرمز و مشکی خودداری شود

 

تمام اتاق را جارو برقی بکشید

ساس رختخواب موجودات زیان آوری هستند که نه تنها به سختی می توان از شرشان خلاص شد، بلکه به راحتی نیز نمی توان شناسایی شان کرد و به آنها دسترسی داشت. این خون آشام های ریز با تابیدن نور مثل برق و باد فرار کرده و در همه جای اتاق خود را پنهان می‌کنند. بنابراین برای خلاص شدن از شر آنها نباید صرفا به تمیز کردن رختخواب بسنده کنید. لازم است که با کمک لوله و برس جاروبرقی تمام گوشه کنار و لای درزها را جارو بکشید تا تخم ها و حشرات مکیده شوند. 

این موجودات ریز در کوچک ترین منافذ و درزهای اتاق رفته و تکثیر می شوند. بهتر است ملافه‌ها و بالش ها را بتکانید و به طور مرتب شستشو دهید. تشک ها را برگردانید و زیر و رویشان را جارو بکشید. 

در نهایت نیز کیسه جارو برقی را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را سفت ببندید تا این موجودات خوناشام دوباره در بقیه قسمت های خانه پخش نشوند.

اگر کیسه جاروبرقی قابل تعویض است که خیلی سریع از شر آن خلاص شوید. اگر آن را خالی می کنید با دقت این کار را انجام داده و حتی المقدور کیسه را شستشو داده و دوباره سر جای خود قرار دهید.


لحاف ها را به خشکشویی بدهید

سرعت تکثیر ساس رختخواب حدود 5 تخم در روز تخمین زده شده است. زمانی که می خواهید از شر این موجودات آسیب رسان خلاص شوید سرعت تکثیر آنها موضوع پراهمیتی می‌شود. اگر ماشین لباسشویی خودتان کوچک است و گنجایش لحاف ندارد، حتما آنها را بیرون و به خشکشویی بدهید. در این صورت می توانید از دمایی که باعث نابودی ساس‌ها و تمیزی لحاف و پتو و غیره می‌شود مطمئن باشید.

در اطراف تخت خود خاک دیاتومه بریزید

خاک دیاتومه از بقایای فسیلی جلبک های تک سلولی به نام دیاتوم به دست می آید. استفاده از این خاک برای دفع ساس‌ها بهتر از حشره کش های شیمیایی و سمی است. زمانی که تمام لوازم رختخواب شسته و تمیز شده و اتاق را جاروبرقی کشیدید، می توانید مقداری خاک دیاتومه به اطراف تخت و دور تا دور اتاق بریزید. این خاک یک حشره کش طبیعی و موثر است.

از بخارشوی استفاده کنید

بخار یک سلاح خوب برای خلاص شدن از شر ساس رختخواب است. استفاده از بخارشوی روش خوبی برای دفع ساس‌ها از گوشه کنار اتاق و روی مبل مان است.

روتختی قرمز، ملافه های قرمز، ملافه های مشکی،


از ملافه‌های قرمز و مشکی استفاده نکنید

ساس‌های ماده‌ می‌توانند در طول زندگی خود تا 500 تخم بگذارند و این تخم ریزی را داخل لحاف، بالشت و یا ملافه‌ها انجام می دهند. با این تفاسیر هیچ کس نمی‌خواهد رختخوابش محل زندگی این موجودات خوناشام شود و بدتر اینکه خلاص شدن از شر آنها کار ساده‌ای نیست. 

محققان گروه‌های کوچکی از ساس‌های رختخواب را در محل های مختلف با رنگ‌های متفاوت جمع کردند. آنها مشاهده کردند که ساس‌های رختخواب از محل هایی که حاوی رنگ زرد و سبز است فراری بوده و اتفاقا به رنگ‌های قرمز و سیاه کشیده می شوند. به همین دلیل محققان توصیه می‌کنند برای مقابله با جمع شدن آنها بهتر است از انتخاب ملافه‌ها و کالای خواب هایی به رنگ قرمز و مشکی خودداری شود.

با شرکت های خدماتی سمپاشی تماس بگیرید

گاهی ساس رختخواب می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. اگر با وجود تمام توصیه‌ها و شستشوی تمام لوازم خواب و غیره باز هم این موجودات خون آشام را مشاهده کردید باید با یک کارشناس تماس بگیرید. شرکت‌های سمپاشی تجهیزاتی دارند که می‌توانند به شما کمک کرده و خیال تان را راحت کنند.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.