سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سه   نخستین مؤسسه دولتی اسلامی فرانسه، با نام "ابن سینا" آبان ماه امسال در شهر لیل فرانسه برای مبارزه با پدیده اسلام هراسی و تعلیم امامان جمعه و واعظان اسلامی افتتاح می شود.   محمد البشاری ر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افتتاح نخستین موسسه دولتی اسلامی در فرانسه

  نخستین مؤسسه دولتی اسلامی فرانسه، با نام "ابن سینا" آبان ماه امسال در شهر لیل فرانسه برای مبارزه با پدیده اسلام هراسی و تعلیم امامان جمعه و واعظان اسلامی افتتاح می شود.

  محمد البشاری رئیس این مؤسسه اظهار داشت: ضرورت تأسیس مؤسسه ای برای مبارزه با اسلام هراسی که در جامعه امروز فرانسه بسیار شایع شده، بیش از پیش جلب توجه می کرد.
بشاری که نایب رئیس شورای دینی مسلمانان فرانسه نیز محسوب می شود، افزود: این مؤسسه به دانشگاه شهر لیل مرتبط است و در نظر دارد تصویر اسلام متساهل و آزاد را ارائه کند.
وی گفت: اقلیت مسلمان فرانسه که حدود 6 میلیون نفر برآورد می شوند به چنین مرکز آموزشی نیاز داشتند. مسلمانان شهر لیل نیز 25 درصد جمعیت یک میلیونی شهر را که در شمال فرانسه قرار دارد، تشکیل داده اند.
این مؤسسه از سوی دولت فرانسه و قطر مورد حمایت قرار دارد و اقدامات اولیه آن از سوی شهرداری لیل صورت گرفته است.
در ماه ژوئیه سال 2003، دولت فرانسه تأسیس مدرسه ابن رشد را به عنوان اولین مدرسه مقطع متوسطه فرانسه در شهر لیل تصویب کرد.
بشاری گفت: این مؤسسه از تنوع میان دانشجویان خود استقبال کرده و مسلمانان و غیر مسلمانان علاقمند می توانند فرهنگ و تمدن اسلامی را در این مؤسسه مورد مطالعه قرار دهند.
محمد المیستیری که به عنوان ناظر آکادمیک این مؤسسه فعالیت خواهد کرد گفت: موضوعات محوری این مؤسسه تدریس تمدن، فرهنگ، تاریخ و اصول فقه اسلامی است که در این میان تاریخ سکولاریسم و رابطه فرانسه با ادیان مختلف نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.
میستیری گفت: این مؤسسه واحدهای تخصصی برای ائمه جمعه و واعظان مسلمان که در زندان، ارتش و بیمارستان فعالیت کرده ارائه می کند .
داود مشکین، دبیرکل شورای امامان فرانسه نیز از تأسیس این مؤسسه جدید استقبال کرد و گفت: امکان همکاری میان این مؤسسه و شورای امامان فرانسه وجود دارد.
این مؤسسه به احترام دانشمند بزرگ ایرانی ابن سینا نامگذاری شده است، ابن سینا فیلسوف، پزشک و دانشمندی بود که در سال 980 میلادی به دنیا آمد و 450 کتاب درباره موضوعات مختلف به رشته تحریر درآورده است، درمیان نامی ترین آثار وی می توان به قانون و شفا اشاره کرد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین