سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ند   حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر ضرورت جنبش نرم افزاری و تولید علم در حوزه های علمیه، بسنده کردن به علوم گذشتگان را موجب توقف چرخ های دانش عنوان کرد.  حضرت آیت الله  مکارم شیرازی در هشت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حوزه های علمیه به دنبال تولید علم باشند

  حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر ضرورت جنبش نرم افزاری و تولید علم در حوزه های علمیه، بسنده کردن به علوم گذشتگان را موجب توقف چرخ های دانش عنوان کرد.

 حضرت آیت الله  مکارم شیرازی در هشتمین اجلاس اساتید سطح عالی و خارج حوزه علمیه، در مدرسه حضرت آیت الله گلپایگانی (ره) قم اظهار داشت: حوزه علمیه قم در شرایط فعلی مهم ترین حوزه علمیه جهان تشیع، بلکه جهان اسلام به حساب می آید و حساسیت و موقعیت این حوزه بر همه آشکار است.
وی وظیفه اساتید حوزه های علمیه را در راستای تربیت و هدایت طلاب جوان بسیار سنگین برشمرد و خطاب به اساتید اظهار داشت: جوانان طلبه را طوری تربیت کنید که بیشترین كارآمدی و خدمت رسانی را برای اسلام و تشیع داشته باشند.
استاد دروس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: بر خلاف آنچه عده ای می گویند، حوزه امروز قم پویا، بانشاط، بالنده و فعال است و در هر سال صدها عنوان کتاب خوب منتشر و در اختیار جهان اسلام قرار می دهد.
این مرجع تقلید علم آموزی، تعلیم علم به دیگران و زمینه سازی برای عمل به احکام و معارف دین را از آموزه‌های اسلامی دانست و توضیح داد: فراتر از این سه عامل، تولید علم در عرصه دین است. اگر ما به فراگیری علوم گذشتگان اکتفا کنیم و به آن چیزی نیافزاییم، چرخ های علم و دانش از حرکت باز خواهند ایستاد. در حوزه های علمیه باید هر روز مطالب جدیدی از قرآن و روایات تولید شود و در اختیار جامعه بشریت قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در اسلام احادیث و روایات فراوانی داریم که ثابت می کند حوزه های علمیه و تمام محافل علمی باید در جهت تولید علم قدم بردارند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از بی توجهی برخی از طلاب به امر تحقیق و پژوهش، خاطر نشان ساخت: برخی افراد، محقق را کسی می دانند که رایانه و مجموعه هایی از لوح های فشرده را جمع آوری و منتشر کند و این حرکت مبنای بسیاری از مراکز تحقیقاتی شده است. البته این اقدام خوب است، ولی نباید به این کار قناعت کرد. قرآن و علوم اهل بیت (ع) آنقدر عجایب دارد که هر چه بیشتر کار کنیم، مطالب جدیدتری به دست می آید.
وی بر لزوم توجه به استعدادهای موجود در حوزه ها تاکید کرد و افزود: امروز طلابی در حوزه ها هستند که می توانند در آینده به عنوان بزرگان حوزه شناخته شوند. نباید استعدادهای حوزه ها از بین برود. آن ها را تشویق کنید تا احساس قدرت و سربلندی کنند و به کسب و تولید علم بپردازند.
سخنران هشتمین اجلاسه اساتید حوزه که با موضوع تبلیغات دینی و تهدیدها و فرصت ها برگزار شده بود، گفت: یکی از دغدغه های مهم حوزه علمیه، شبهه افکنی است. امروزه انگیزه های مختلفی برای ایجاد شببه از سوی دشمنان وجود دارد که مهم ترین آن مسایل سیاسی است. آن ها اسلام را مهم ترین مانع راه خود می دانند و با این اقدام به دنبال حذف این مانع هستند.
وی ایجاد فرقه های ضاله، وهابیت تکفیری، مذاهب ساختگی، تحریک و تبلیغ تصوف را از دیگر راه های مقابله دنیای کفر با اسلام اصیل دانست و توضیح داد: نمایندگان کنگره آمریکا دل به این گروه ها بسته اند. حوزه های علمیه در کنار فقه و اصول نباید از مباحث معارفی و شبهات غافل باشند. توجه به شبهات مسؤولیتی است که به عهده اساتید حوزه است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان بیان داشت: با تمام احترامی که که برای دولت جمهوری اسلامی قایل هستیم، باید بگوییم نسبت به مسایل فرهنگی و تبلیغات اسلامی کوتاه می آید. دولت عربستان بودجه های هنگفتی را برای تبلیغ وهابیت اختصاص می دهد، ولی ما حتی بودجه مناسبی برای ساخت مدرسه، مسجد و کتابخانه اختصاص نمی دهیم و کسی هم تا کنون جواب این کم کاری را نداده است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین