تبیان، دستیار زندگی
در این وانفسای دنیای پسامدرن که پیشرفت بیشتر در صنعت و تکنولوژی، مورث غفلت بیشتر از یاد خدا شده است، اگر قدمی بزنیم در بُن­بست­ها و کوچه­های قدیم و خلوت شهر، خانه­هایی را می­بینیم که اذکار و آیات کتاب نور، زیبنت­بخش تاج و سردرشان شده است. «قرآن­نوشته»­های
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درب‌گرافی

در این وانفسای دنیای پسامدرن که پیشرفت بیشتر در صنعت و تکنولوژی، مورث غفلت بیشتر از یاد خدا شده است، اگر قدمی بزنیم در بُن‌بست‌ها و کوچه‌های قدیمی شهر، خانه‌هایی را می‌بینیم  که تاج و سردرشان با اذکار و آیات کتاب نور، آذین شده است. «قرآن‌نوشته»‌هایی که به باور قدما،اهل خانه را از گزند شر اهریمنان و چشم بدِ تنگ‌چشمان دور می‌دارد.

شکوری_شبکه تخصصی قرآن تبیان

سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا
در قدیم، صاحبان خانه با کتیبه‌ها و نقوش سردر منازل خود، ارتباط معنوی برقرار می‌کردند و نیز کتیبه ورودی منازل، نشان از موقعیت اجتماعی صاحب خانه بوده است.
سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا

بنابر اعتقادات و باورهای عامه، نوشته‌های کتیبه، اهالی خانه را در برابر هرگونه شر، حوادث ناگوار، بیماری و چشم‌زخم و بدخواهی محفوظ می‌دارد. عبور از زیر این آیات و اسماء گوهربار که نمادی از کلام خدا و بیانات پیامبر و ائمه هستند؛ همانند رد شدن از زیر قرآن به هنگام سفر یا شروع هر امر مهمی آن را در پناه خود محفوظ نگه می‌دارد و به برکت خانه می‌افزاید.

سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا

حکایت افزایش برکت خانه از این باور نشات گرفته که سلامت نان‌آور خانه با عبور از زیر این آیات و اوراد تأمین می‌شود و با یاد خدا برای کسب رزق و روزی و آوردن نان حلال، موجب افزایش روزی می‌شود.

سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا

نگاه وارد شوندگان به خانه نیز بر این آیات و اسماء می‌افتد و نام خدا را بر زبان می‌آورند، که باعث می‌شود هرگونه جن و شیطان از آن خانه گریزان  شود. ضمن اینکه وارد شدن به خانه همراه با ذکر نام خدا خیر و برکت به همراه دارد.1

سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا

وقتی سردر خانه‌های قدیمی تهران به دلیل اجرای طرح عقب‌نشینی از بین می‌رود بیشتر شهروندان بر سردر خانه‌های نوساز خود از ذوق و سلیقه گذشته استفاده نمی‌كنند و به جای اینكه روی كاشی فیروزه‌ای رنگ، آیات و اسم‌های متبركه را به خطاط مورد نظرشان بدهند ترجیح می‌دهند راحت‌ترین راه را انتخاب كنند. یعنی اینكه یك سنگ كه خطی روی آن نوشته شده است انتخاب می‌كنند و بر سردرخانه‌هایشان می‌گذارند.2

سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا

سردرها در قدیم، چكیده نگاه انسان ایرانی به زندگی بوده است. امروز نیز در هیاهوی صنعت و تکنولوژی، عده‌ای سعی دارند با زنده نگه داشتن این سنت‌ها، غفلتی که رهاورد زندگی در هزاره سوم است را از خود و دیگران بزدایند.

سردرهای آذین شده با آیات کتاب خدا

پی‌نوشت‌ها:

1. مجله فرهنگ مردم ایران، شماره‌های 7 و 8، زمستان 1385، صص 74-75

2. همشهری محله