سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در این دیدار که با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان انرژی اتمی، پروازی مقدم مشاور مدیرکل آموزش و پرورش تهران، نیک فطرت رییس مشارکت های مردمی آموزش و پرورش تهران و دکتر شهبازی مدیر و مسئولین دبیرستان برگزار شد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در آستانه انجام اولین آزمایش در حوزه كوانتوم هستیم

در دیدار دانش آموزان  مدال آور المپیاد شیمی  با رئیس انرژی اتمی:

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

در آستانه انجام اولین آزمایش در حوزه كوانتوم هستیم

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران، مدال آوران دبیرستان سازمان انرژی اتمی منطقه 6 در المپیاد جهانی شیمی در کشور تایلند شهر Nakhon Pathom عصر روز شنبه 31 تیرماه با دکتر علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کردند و مورد تقدیر و تجلیل ایشان قرار گرفتند. امیرحسین بهنوش، پارسا پیروز و امیرعباس کاظمی‌نیا (طلا) و سروش بانیانی(نقره) چهار تن مدال آور المپیاد شیمی بودند که همگی از دبیرستان انرژی اتمی منطقه6 به مسابقات اعزام شدند .

در این دیدار که با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان انرژی اتمی،  پروازی مقدم  مشاور مدیرکل آموزش و پرورش تهران، نیک فطرت رییس مشارکت های مردمی آموزش و پرورش تهران و دکتر شهبازی مدیر و مسئولین دبیرستان برگزار شد.

 دکتر صالحی ضمن تقدیر از مجموعه آموزش و پرورش و مجموعه مدیریت دبیرستان به وضعیت آموزشی و فقر کمیتی دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور در ابتدای انقلاب اسلامی که غالباً فقط در شهرهای بزرگ بود، اشاره کرد و افزود: یکی از پیام های اصلی انقلاب، برقراری عدالت اجتماعی و دسترسی آحاد جامعه به امکاناتی هم چون آموزش که حق هر ایرانی است، بود .

معاون رییس جمهور به بازگویی تلاش هایی که در راستای توسعه آموزش عالی و دانشگاه ها در طول سالها مسئولیت داشته است، پرداخت و افزود: با این تفکر که در حوض نمی شود شنا کرد به دنبال اقیانوس رفتیم و آموزش عالی را گسترش دادیم. با تلاش بزرگانی نظیر حضرت آیت الله هاشمی جمعیت دانشجویی از 175000 نفر به حدود 5 میلیون کنونی رسید و همه استان ها صاحب دانشگاه دولتی شدند. هر چند بحث کیفیت مطرح بود ولی ما شرایط آن روز که پزشکان غالباً هندی، فیلیپینی و بنگلادشی بودند را باید در نظر می گرفتیم. الحمدلله اکنون کشور به جایی رسیده که از نظر پزشکی خود اتکا و در حوزه مهندسی وضعیت نسبتاً خوبی داریم . از حالا به بعد باید روی کیفیت کار کنیم .

دکتر صالحی با تاکید بر اینکه علوم پایه زیرساخت های علمی کشور را می سازد، گفت : باید کاری کنیم که بهترین استعدادهای ما به علوم پایه بروند. زمانی به دلیل اینکه تحصیل در علوم پایه برای داش آموزان خیلی راضی کننده نبود ما جذابیتی ایجاد کردیم و دکترای پیوسته فیزیک، شیمی و ریاضی را طراحی کردیم که از آموزش 100% شروع می شود و به پژوهش 100% می رسد. مخالفت زیادی می شد با اینحال دانشگاه شریف دو دوره برگزار کرد و در حال حاضر مرکز تکمیلی زنجان به این صورت دانشجو می پذیرد .

رییس سازمان انرژی اتمی با تجلیل از دکتر مریم میرزاخانی که " به ناگاه به تمشیت الهی عروج کرد"گفت: اگر جنبه مثبت قضیه را ببینیم، ایران به جایی رسیده است که الحمدلله می توانیم نمونه های میرزاخانی را پرورش دهیم. امیدواریم با نگرش امیدوارکننده ای به آینده نگاه کنیم، با قوت پیش برویم و به مشکلات نگاه نکنیم. اگر زندگی بزرگان دنیا را بخوانید می بینید که غالباً زندگی متواضعانه و فقیرانه ای داشته اند. مثلاً رامان، فیزیکدان هندی در زیر پلکان خانه اش آزمایشگاه درست کرده بود. یا مادام کوری که خانواده اش 6 جایزه نوبل گرفته اند با دوچرخه به دانشگاه می رفت. اینطور نیست که حتماً همه شرایط آماده باشد تا ما کار علمی کنیم .

دکتر صالحی با بیان اینکه ایرانی ها اکنون رصد می کنند در دنیا چه اتفاقی می افتد و همپای دنیا تلاش می کنند، اضافه کرد: ما می دویم، آن ها هم می دوند . لذا خیلی سخت است فاصله را با دنیا کم کنیم. اما چه باید کرد. می توانیم علاوه بر تلاش، به فکر ایده ها و ابتکارات نو باشیم. دیگر اینکه اگر زود وارد حوزه های جدید شویم می توانیم امیدوار باشیم که پا به پای دنیا حرکت کنیم. از جمله حوزه های علمی که زود وارد شدیم، مجموعه رویان بود که به همت مرحوم دکتر کاظمی 7-6 سال بعد از آن که برای اولین بار در اسکاتلند آغاز شد، راه اندازی شد .

معاون رییس جمهور گفت: یکی از مواردی که در دنیا جدیداً توجه و ورود کرده اند و سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته است، کوانتوم تکنولوژی است که در چند عرصه و حوزه جا پایی پیدا کرده است. از جمله اینها کوانتوم کامپیوتیشن، کوانتوم کامیونیکیشن، کوانتوم سنسور و کوانتوم بیولوژی است. سازمان انرژی اتمی ایران از سال گذشته با حدود 12 استاد برجسته به عرصه کوانتوم تکنولوژی ورود کرده و در همین راستا با دانشگاه صنعتی شریف قرارداد بستیم و کوانتوم کامیونیکیشن کار می کنیم، با پژوهشگاه علوم بنیادی روی کوانتوم کامپیوتیشن و با پژوهشگاه رویان روی کوانتوم بایولوژی کار می کنیم .

دکتر صالحی گفت: در حال حاضر در آستانه انجام اولین آزمایش در حوزه کوانتوم هستیم که اگر اتفاق بیفتد، اولین کشور خاورمیانه و کشور اسلامی هستیم که وارد این حوزه شده ایم. این آزمایش Entanglement است. اگر بخواهیم بطور ساده توضیح بدهیم فرض کنید دو فوتون به هم چسبیده اند. باید به نوعی با هم در تماس باشند و یا همزاد باشند. اینها را از هم جدا می کنیم. قطب یکی رو به بالا و دیگری رو به پایین است. حالا اگر یکی را برگردانید آن یکی هم بر می گردد. حتی اگر فاصله در بینهایت هم باشد، همان لحظه اطلاعات برقرار می شود. چینی ها توانسته اند حدود 700 مایل Entanglement را آزمایش کنند .

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: به زودی اولین سمینار ملی کوانتوم تکنولوژی را در ایران برگزار می کنیم . به دلیل اینکه دنیای آینده دنیای کوانتوم تکنولوژی است .

دکتر صالحی افزود: تلاش کنید از الهام برخوردار شوید. انسان وقتی خیلی فکر می کند، قضیه الهام پیش می آید. باید آنقدر در بزنید تا در علم باز شود. ما باید آرام آرام آماده دیدن جایزه نوبل در سال های آینده شویم .

شایان ذکر است تیم ایران در این دوره از مسابقات پس از تیم‌های تایوان و آمریکا به مقام سوم المپیاد جهانی شیمی دست یافت.

 

 

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین