سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زنان دارای سابقه طولانی شیر دادن به نوزاد کمتر از دیگر زنان در معرض ابتلا به بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) قرار دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیر دادن به نوزاد احتمال ابتلای زنان به ام اس را کاهش می‌دهد

زنان دارای سابقه طولانی شیر دادن به نوزاد کمتر از دیگر زنان در معرض ابتلا به بیماری‌ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) قرار دارند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

شیردهی

محققان آمریکایی حدود ۴۰۰ زن مبتلا به بیماری‌ام اس یا وضعیت پیش هشداردهنده آن موسوم به CIS (سندرم انسداد بالینی) را با گروه مشابه سالم مقایسه کردند. میانگین سنی این زنان ۳۷ سال بود.

آن‌ها دریافتند مادرانی که یک یا چند فرزند را در مجموع ۱۵ ماه یا بیشتر شیر داده بودند در مقایسه با زنانی که هیچ وقت فرزندشان را شیر نداده یا در مجموع ۴ ماه شیر داده بودند ۵۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به ام اس یا CIS قرار داشتند.

دکتر آنت لانگر گولد، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «هیچ کس تا قبل از این نشان نداده بود که شیر دادن به نوزاد می‌تواند فایده بلندمدتی بر سیستم ایمنی مادر داشته باشد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «یافته‌های ما بازهم اثبات می‌کند که چقدر شیر دادن به نوزاد برای زنان مثمرثمر است.»

آن‌ها دریافتند مادرانی که یک یا چند فرزند را در مجموع ۱۵ ماه یا بیشتر شیر داده بودند در مقایسه با زنانی که هیچ وقت فرزندشان را شیر نداده یا در مجموع ۴ ماه شیر داده بودند ۵۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به ام اس یا CIS قرار داشتند

طبق اعلام بنیاد ام اس، حدود ۲.۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به ام اس هستند. این بیماری خودایمنی یک بیماری علاج ناپذیر است که در آن، بدن به بافت‌های خود حمله می‌کند، اغلب باعث بی‌خوابی، سوزش، مشکلات روده و مثانه، مشکلات راه رفتن و مشکلات فکری می‌شود. بیماری‌ام اس در زنان در سن باروری بیش از مردان و زنان مسن شایع است.

مطالعه فعلی نشان می‌دهد فواید شیر دادن طولانی مدت با کاهش ریسک دیابت نوع ۲، سرطان‌های سینه و تخمدان، و حمله قلبی نیز مرتبط است.

محققان معتقدند شیر دادن طولانی موجب سرکوب و نابودی سلول‌های ایجاد التهاب که در ابتلا به ام اس نقش دارند، می‌شوند.


منبع: مهر

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین