تبیان، دستیار زندگی
گروهی از دانشمندان بین المللی با استفاده از مدل شبکه عصبی، موفق به ساخت نوعی جدید از سیناپس های مصنوعی ویژه فناوری هوش مصنوعی شده اند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فناوری هوش مصنوعی باهوش تر می شود

گروهی از دانشمندان بین المللی با استفاده از مدل شبکه عصبی، موفق به ساخت نوعی جدید از سیناپس های مصنوعی ویژه فناوری هوش مصنوعی شده اند.

فناوری هوش مصنوعی باهوش تر می شود

براساس گزارش لایو ساینس، در شبكه های عصبی مصنوعی،  سیستم های رایانه ای به گونه ای طراحی شده اند تا عملكرد مغز انسان را تقلید كنند و در آن نورون های دیجیتال و سیناپس های مصنوعی نقش همتاهای زیستی خود را ایفا می كنند. پردازش اطلاعات در شبکه عصبی مصنوعی باید با نحوه پردازش اطلاعات در مغز مطابقت داشته باشد. در این سیستم مصنوعی نورون های دیجیتال و سیناپس های مصنوعی در جایگاه نمونه طبیعی قرار می گیرند.

در این سیستم پیچیده سیناپس ها مانند دروازه ای برای انتقال سیگنال های حاوی اطلاعات از نورون ها عمل می کنند، البته حتی تصور نزدیک شدن به ظرفیت پردازش اطلاعاتی مغز با دانش فعلی غیر ممکن است، زیرا در مغز انسان بالغ بر 100 هزار میلیارد سیناپس وجود دارد.

اگرچه در زمینه هوش مصنوعی دانشمندان به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند، متاسفانه به دلیل پیچیدگی سیناپس های مغزی در پستانداران، پیشرفت صنعت هوش مصنوعی هنوز با محدودیت هایی همراه است. مثلا در مغز پستانداران دو نوع سیناپس با کارایی متفاوت وجود دارد. گروه اول سیناپس های مهارکننده و گروه دوم سیناپس های تحریک کننده هستند که به صورت همزمان فعالیت می کنند.

سیناپس های مصنوعی كه تاكنون ساخته شده بودند از جنس مواد مورد استفاده در صنعت الکترونیک و در مقیاس نانو هستند که با محدودیت پردازش تنها یک سیگنال در ثانیه مواجه اند.

دانشمندان چینی و آمریکایی در دانشكاه كالیفرنیای جنوبی در آخرین مطالعات خود موفق به ساخت سیناپس مصنوعی با قابلیت پردازش دو نوع سیگنال مشابه مغز انسان شدند. سیناپس های جدید قادرند با دو ماهیت مجزا در یک قطعه فعالیت کنند. این قابلیت در گذشته بر روی تنها یک قطعه جامد سیناپس ممکن نبود اما به کمک فناوری جدید امکان تولید شبکه عصبی مشابه مغز میسر شده است.

سیناپس های تحریک کننده در مغز مسئول تحریک و آگاهی مغز با توجه به شرایط هستند در حالی که سیناپس های مهار کننده فعالیت هیجانی مغز را کنترل و آرام می کنند. سیناپس های مصنوعی جدید به طور شگفت انگیزی می توانند این قابلیت حیاتی در مغز را برای اولین بار در سیستم های رایانه ای اجرا کنند.

دانشمندان معتقدند که برای رسیدن به نسل بعدی هوش مصنوعی باید به طور دقیق الگوهای پردازش اطلاعات در مغز بررسی و به صورت جزئی تقلید شود.

فعالیت همزمان دو گروه سیناپس عصبی تحریک کننده و مهار کننده درست مشابه عملکرد سیستم گاز و ترمز در خودرو است. به عبارت دیگر برای عملکرد صحیح و کنترل شده مغز مصنوعی باید فعالیت دو گروه سیناپس به صورت همزمان اجرا شود.

منبع: همشهری آنلاین

مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی