تبیان، دستیار زندگی
محققان دانشگاه کالیفرنیا با ارایه شیوه ای نوین از تولید غضروف مصنوعی خبر داده اند که شباهت خیره کننده ای به نمونه طبیعی دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقاوم ترین غضروف مصنوعی دنیا ساخته شد

محققان دانشگاه کالیفرنیا با ارایه شیوه ای نوین از تولید غضروف مصنوعی خبر داده اند که شباهت خیره کننده ای به نمونه طبیعی دارد.

پیشخوان خبر تبیان
غضروف

به گزارش  تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، محققان امیدوارند که این فناوری جدید بتواند به بیماران مبتلا به ورم مفاصل کمک کند تا زندگی بهتری نسبت به قبل داشته باشند.

بررسیهای صورت گرفته نشان می دهد که می توان از این نوآوری برای جایگزین سازی بافت غضروفی آسیب دیده در ناحیه ران و زانو استفاده کرد.

غضروف بافتی مهم در حد فاصل استخوانهاست که امکان حرکت اندامها در جهتهای مختلف را می دهد.

این فناوری پزشکی درحالی ارایه شده که تا پیش از این اکثر تلاشها برای تولید و به کارگیری غضروف مصنوعی ناکام بوده است. علت اصلی این مشکل، فشار قابل توجهی است که به طور طبیعی بر مفاصل وارد می شود و غضروفهای مصنوعی تاب مقاومت در برابر آن را ندارند. اما گویا این نقصان در نوآوری محققان دانشگاه فلوریدا برطرف شده است.

آنها در محیط آزمایشگاهی موفق به تولید بافت غضروفی جدیدی شده اند که تا شش بار مستحکم تر از بهترین نمونه های قبلی است.

ورم مفاصل هم اکنون به عنوان یکی از بیماریهای شایع در دنیا به شمار می آید تا جایی که تنها در آمریکا ۳۰ میلیون نفر با آن دست به گریبان هستند.

این غضروف مصنوعی جدید در چند حیوان از جمله خرگوش، موش و گوسفند مورد آزمایش قرار گرفته است.

محققان در نظر دارند در مراحل بعدی، غضروف جدیدشان را در دوره های طولانی مدت تری مورد آزمایش قرار دهند تا در نهایت مجوز به کارگیری آن را در انسان از سازمان غذا و داروی آمریکا دریافت کنند.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .