تبیان، دستیار زندگی
جشن ها و ویژه برنامه های روز ملی ادبیات کودک و نوجوان از 18 تا28 تیر در مراکز مختلف کانون پرورش فکری و نوجوانان در حالی اجرا خواهد شد که نویسندگان کودک و نوجوانان با مخاطبان خود در فروشگاه های کانون دیدار خوهند کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه‌های کانون برای روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

جشن‌ها و ویژه‌برنامه‌های روز ملی ادبیات کودک و نوجوان از ۱۸ تا ۲۸ تیر در مراکز مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی اجرا خواهد شد که نویسندگان کودک و نوجوان با مخاطبان خود در فروشگاه‌های کانون دیدار خواهند کرد.

پیشخوان خبر تبیان

پوستر

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، همزمان با سالروز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده‌ نام‌آشنای ادبیات کودک و نوجوان برنامه‌های مختلفی در حوزه‌ کتاب و کتاب‌خوانی به اجرا درخواهد آمد. برای نخستین‌بار قرار است مراکز عرضه‌ محصولات فرهنگی کانون میزبان نویسندگان و شاعران باشند تا اعضای کانون‌های استان یزد، خراسان شمالی، خوزستان، قزوین، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، فارس، اردبیل، مازندران، چهارمحال و بختیاری، کرمان، بوشهر و اصفهان در جشن کتاب‌خوانی شرکت کنند. در عین حال، اسدالله شکرانه مسوول دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی در کانون شهر یزد حضور خواهد یافت. علاوه بر حضور دوستان و آشنایان این نویسنده کودک و نوجوان قرار است آثاری که شکرانه درباره‌ آذریزدی تالیف کرده است نیز در یزد به مخاطبان معرفی شود.

اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون نیز با اهدای کتاب این روز را جشن خواهد گرفت. قرار است کتاب‌هایی برای رده‌های سنی مختلف به ۱۴ مرکز همچون موسسه مهر گیتی، کتابخانه فاطمه‌ها (کهنوج)، کتابخانه روستایی کهگیلویه و بویراحمد و... ارسال شود.

همچنین مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون نمایشگاه تصویرگری از آثار کانون را در موزه‌ کانون به مدت ۹ روز برگزار خواهد کرد، در آیین گشایش این نمایشگاه قرار است از مقام آذریزدی تجلیل شود. در عین حال، قرار است در آیینی به همین مناسبت در کانون استان بوشهر از طاهره ایبد و محمود برآبادی دو نویسنده حوزه کودک و نوجوان تجلیل شود. اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون نیز با اهدای کتاب این روز را جشن خواهد گرفت. قرار است کتاب‌هایی برای رده‌های سنی مختلف به ۱۴ مرکز همچون موسسه مهر گیتی، کتابخانه فاطمه‌ها (کهنوج)، کتابخانه روستایی کهگیلویه و بویراحمد و... ارسال شود. ضمن آن‌که کانون قصد دارد در طرح طلاب دهدشت که با حضور در جمع کودکان و خردسالان به قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی می‌پردازند، مشارکت کند.

بر این اساس، گروهی از طلبه‌ها فعالیت‌هایی را با موضوع کتاب‌خوانی و کودک آغاز کرده‌اند. آن‌ها به کودکان دهدشت و ۵۰ روستای تابعه کتاب اهدا می‌کنند و ضمن کتاب‌خوانی برای آن‌ها به کندوکاو مفاهیم قصه و زمینه‌سازی برای شکل‌گیری آثار هنری بر این مبنا می‌پردازند. در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان کانون تصمیم دارد به این طرح نیز کتاب‌هایی اهدا کند. مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به مناسبت ۱۸ تیر ویژه‌برنامه‌هایی را با هدف آشنایی اعضا با مقوله ادبیات کودک و نوجوان و علاقه‌مند کردن آنان به مطالعه، تدارک دیده‌اند.

پوستر روز ملی ادبیات کودک و نوجوان منتشر شد

«مهمانان ناخوانده» در حالی موضوع اصلی پوستر روز ملی ادبیات کودک و نوجوان سال ۱۳۹۶ قرار گرفته که این کتاب امسال به عنوان میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است. در این پوستر، تمام شخصیت‌های کتاب «مهمان‌های ناخوانده» با در دست گرفتن یک کتاب به استقبال از روز ملی ادبیات کودک و نوجوان رفته‌اند.

شاپور حاتمی طراح گرافیک این اثر درباره‌ ویژگی‌های این پوستر گفت: با توجه به این‌که «مهمان‌های ناخوانده» نخستین اثر داستانی مصور این حوزه شناخته می‌شود و جریان‌ساز ادبیات کودک و نوجوان بوده است این موضوع برای طراحی پوستر انتخاب شد.

او توضیح داد: پس از آن تصمیم بر آن شد که از تمام شخصیت‌های کتاب در پوستر استفاده شود و در نتیجه کتاب‌خوانی موضوع اصلی پوستر قرار گرفته است. تصویرگری این پوستر را نیز سحر حق‌گو برعهده گرفت.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .