تبیان، دستیار زندگی
خداوند انسان را بر اساس فطرت الهی و گرایش به خداشناسی آفرید و دستور به تشکیل خانواده داد، اما به راستی هدف از این دستور چه بود؟ - بهره گیری مرد یا زن از ثروت یا قدرت یا زیبایی یکدیگر؟ - نیاز جنسی ص
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکی از دلایل مهم ازدواج

هدف از تشکیل خانواده چیست؟

خداوند انسان را بر اساس فطرت الهی و گرایش به خداشناسی آفرید و دستور به تشکیل خانواده داد، اما به راستی هدف از این دستور چه بود؟

- بهره‌گیری مرد یا زن از ثروت یا قدرت یا زیبایی یکدیگر؟

- نیاز جنسی صرف؟

- یا تداوم یافتن نسل انسان؟

بخش کلوپ ازدواج تبیان
کلوپ ازدواج، نیاز جنسی، انتخاب همسر،پیش نیازهای ازدواج، عطیه الهی، فاطمه آقا میری

اگر بخواهیم هدف از ایجاد کانون خانواده را دست یافتن به ثروت، جمال و قدرت بدانیم. براساس تجربه، این امور موجب تداوم یافتن و استحکام خانواده نخواهد بود. نیاز جنسی نیز می‌تواند علت تامه تشکیل خانواده باشد؛ زیرا تحقیقات نشان داده هر چه سن بیشتر شود و این نیاز رو به ضعف برود، زندگی خانوادگی استحکام بیشتری می‌یابد. از طرفی، نمی‌توان تداوم نسل را اصل و پایه تشکیل خانواده دانست.

البته ازدواج‌هایی که برای رفع نیاز جنسی و فرزندار شدن صورت می‌گیرد، دوام بیشتری دارد تا ازدواج‌هایی که به انگیزه سال، مقام، قدرت و زیبایی است.

هدف از تشکیل خانواده، آن است که محیط پر از صفای آن، تجلی‌گاه، مودّت و رحمت زن و مرد به یکدیگر و وسیله‌ای جهت سکون و آرامش زوجین باشد

هدف از تشکیل خانواده، آن است که محیط پر از صفای آن، تجلی‌گاه، مودّت و رحمت زن و مرد به یکدیگر و وسیله‌ای جهت سکون و آرامش زوجین باشد.

خداوند رحمان در این باره می فرماید:« و از نشانه‌های [قدرت و ربوبیت] او این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و در میان شما دوستی و مهربانی قرار داد. یقیناً در این [کار شگفت‌انگیز] نشانه‌هایی است برای مردمی که می اندیشند.» (سوره روم/ آیه 21)

اسلام برای ازدواج اهمیت زیادی قائل شده، در انتخاب همسر با ایمان، با اخلاق و اصیل تأکید کرده، این کانون مهم را بدون برنامه ریزی رها نکرده و در مورد کوچک ترین مسائل، راهی را نشان داده است تا ارکان خانواده استحکام یابد و فرزند صالح در آن پرورش پیدا کند؛ زیرا خانواده اساسی ترین عامل، جهت شکل گیری شخصیت آدمی است و والدین مهم ترین نقش را در پرورش و رشد شخصیت کودک بر عهده دارند.

در خانواده دینی، کودک یا مجموعه آداب اسلامی و اجتماعی، محبت، آرامش، ایمان، مسئولیت، تعاون و همکاری، مفهوم دوستی، تعهد و... آشنا می‌شود و از صفات غیراخلاقی پرهیز می‌کند، تا در پیشبرد جامعه به سمت رشد، نقش مهمی ایفا کند؛ زیرا هر چه خانواده به دین و دینداری نزدیک تر باشد، اجتماع نیز رو به اصلاح خواهد رفت و اگر فساد در آن رخنه کند، جامعه نیز به فساد کشیده می شود.


منبع:کتاب عطیه الهی _ نویسنده: فاطمه سادات آقا میری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.