تبیان، دستیار زندگی
اندیشکده های متمرکز بر روابط خارجی بریتانیا از دولت این کشور خواسته اند تحقیق و تفحص علنی از نقش عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عربستان سردمدار ترویج افراطی‌گرایی در بریتانیا است

اندیشکده‌های متمرکز بر روابط خارجی بریتانیا از دولت این کشور خواسته‌اند تحقیق و تفحص علنی از نقش عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس انجام دهد.

پیشخوان خبر تبیان
عربستان

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ نتایج یک تحقیق جدید می‌گوید عربستان سعودی اصلی‌ترین مروج افراطی‌گرایی در بریتانیا است.

موسسه هنری جکسون می‌گوید تحقیقات آن از ارتباط آشکار و مستقیم میان دریافت کمک‎های مالی خارجی به سازمان‌های اسلامی، سخنرانی‌های نفرت‌پراکن و گروه‌های جهادی مروج خشونت خبر می‌دهد.

اندیشکده‌های متمرکز بر روابط خارجی بریتانیا از دولت این کشور خواسته‌اند تحقیق و تفحص علنی از نقش عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس انجام دهد.

همزمان دولت بریتانیا تحت فشار قرار گرفته تا نتایج گزارشی که پیش‌تر درباره گروه‌های افراطی این کشور تهیه شده بود را منتشر کند.

گزارش مفصلی که در سال ۲۰۱۵ و به دستور، نخست وزیر وقت، دیوید کامرون از سازمان‌های جهادی بریتانیا تهیه شده بود هنوز اجازه انتشار عمومی پیدا نکرده است.

منتقدان می‌گویند محتوای چنین تحقیقاتی احتمالا برای دولت بریتانیا که روابط نزدیک اقتصادی و نظامی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس، به ویژه عربستان دارد، دردسرساز خواهد شد.

بنابر این گزارش، در راس حامیان مالی چنین مراکزی، عربستان سعودی قرار دارد که به شدت سرگرم اشاعه ایدئولوژی وهابیت است.

سفارت عربستان در لندن با صدور اطلاعیه‌ای گفته هر ادعایی مبنی بر ارتباط عربستان با افراطی‌گرایی که تنها بر اساس سوابق تعداد معدودی از افراد بنا شده باشد بی‌اساس و فاقد شواهد معتبر است.

در این بیانیه سفارت عربستان توجه منتقدان را به این موضوع جلب کرده که این کشور خود به کرات هدف حملات القاعده و داعش قرار گرفته است.

نتایج این تحقیق در زمان بسیار حساسی منتشر شده است؛ درست در ایامی که عربستان، امارات، بحرین و مصر انگشت اتهام را به سوی قطر گرفته‌اند و این کشور را حامی تروریسم خوانده‌اند.


منبع : ابنا