تبیان، دستیار زندگی
سومین جشن انجمن عکاسان سینمای ایران با تقدیر از جند جهره سینمایی شامگاه گذشته (سه شنبه 13 تیر) با یک ساعت تاخیر نسبت به زمان اعلام شده و مشکلات فنی صدا و تصویر در باغ موزه قصر برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جشنی برای شکارچیان سینمای ایران

سومین جشن انجمن عکاسان سینمای ایران با تقدیر از چند چهره سینمایی، شامگاه گذشته (سه‌شنبه 13 تیر) با یک ساعت تاخیر نسبت به زمان اعلام‌شده و مشکلات فنی صدا و تصویر در باغ‌موزه قصر برگزار شد.

پیشخوان خبر تبیان

انجمن عکاسان

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، در ابتدای این مراسم که محسن کیایی - بازیگر - اجرای آن را بر عهده داشت، حافظ احمدی - رئیس هیات‌مدیره انجمن و دبیر این جشن - در سخنانی اظهار کرد: حضور عکاسان در این دوره نه تنها پررنگ، بلکه از کیفیت قابل توجهی نیز برخوردار است. اعضا و شورای سیاست‌گذاری این جشن توانستند در سومین دوره نمایشگاهی در خور توجه با 160 عنوان عکاسی در یک سال گذشته برگزار کنند. از طرفی در این دوره عکاسانی که عضو انجمن نیستند نیز توانستند در جشن شرکت کنند و 20 عنوان عکس را به خود اختصاص دهند.

در جشن از افراد مختلف سینمایی تقدیر شد که پیش از هر تقدیر ویدئو کلیپی از هر فرد و سخنان کوتاه او پخش می‌شد. در ادامه از فرامرز بیات و اردشیر شلیله به عنوان عکاسان پیشکسوت سینما تقدیر شد.

سروش صحت - بازیگر و کارگردان - هنگام تقدیر از اردشیر شلیله تصریح کرد: آدم در مقابل عکاس‌ها هول می‌شود. عکس‌های یک فیلم، خود یک اثر معنادار و هویت‌دار است. ما بسیاری از فیلم‌ها را ندیدیم اما عکس آنها برایمان یادآور آن فیلم است.

تبریزی در ویدئویی که پیش از تقدیرش برای حاضران پخش شد، گفت: عکاسی، مادر هنر فیلمبرداری است و از آن بیشتر اهمیت دارد. گروهی از بهترین فیلمبردارهای ایران و جهان اول کار خود، عکاسی می‌کردند. عکاسی به سینما و کارگردان کمک می‌کند.

در ادامه، شلیله گفت: چقدر خوب است که دور هم جمع هستیم و چهره‌های سینمایی را می‌بینیم. ما به این دلخوشی‌ها سر پاییم و اگر اینگونه جشن‌ها نباشد کمتر می‌توانیم روزهای سخت را تحمل کنیم. خوشحال هستم که انجمن عکاسان سینمای ایران بعد از 25 سال هنوز سر پاست و روز به روز بالنده‌تر می‌شود. سپس از تورج منصوری، فرشته طائرپور،کمال تبریزی و همایون اسعدیان، سینماگران ایرانی تقدیر شد. طائرپور هنگام برگزاری این مراسم در تهران حضور نداشت و به همین دلیل فرزندانش علی و غزل شاکری برای دریافت تقدیرنامه او به روی صحنه رفتند.

تبریزی در ویدئویی که پیش از تقدیرش برای حاضران پخش شد، گفت: عکاسی، مادر هنر فیلمبرداری است و از آن بیشتر اهمیت دارد. گروهی از بهترین فیلمبردارهای ایران و جهان اول کار خود، عکاسی می‌کردند. عکاسی به سینما و کارگردان کمک می‌کند. مهناز افشار و مصطفی زمانی نیز بازیگرانی بودند که در سومین جشن انجمن عکاسان سینمای ایران مورد تقدیر قرار گرفتند. افشار در کلیپ پخش‌شده اظهار کرد: عکاس فیلم، اولین مخاطب آن است. هر فیلم یک کار گروهی است که عکاسی بخش مهم و شناسنامه آن است.

مهناز افشار و مصطفی زمانی نیز بازیگرانی بودند که در سومین جشن انجمن عکاسان سینمای ایران مورد تقدیر قرار گرفتند. افشار در کلیپ پخش‌شده اظهار کرد: عکاس فیلم، اولین مخاطب آن است. هر فیلم یک کار گروهی است که عکاسی بخش مهم و شناسنامه آن است.

زمانی نیز در ویدئوی خود، عکاسان سینما را شکارچیان سینما دانست و گفت: لحظاتی وجود دارد که فقط یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند آن را ثبت و مخاطب را کنجکاو کند که قبل یا بعد از این صحنه چه اتفاقی رخ داده است. سپس از هیات داوران این دوره از جشن خواسته شد تا برای تقدیر از برگزیدگان به روی صحنه بیایند. در بخش عکاسان غیرعضو انجمن، حمید جانی‌پور برای مجموعه عکس‌های فیلم «نفس» توانسته بود نظر هیات داوران را جلب کند. جایزه بهترین عکس پشت صحنه به محمدمهدی دلخواسته برای فیلم «قاتل اهلی» تعلق گرفت.

سحاب زریباف نیز برای مجموعه عکس‌های فیلم «ایستاده در غبار» برنده جایزه اصلی این رویداد شد. دیگر کاندیداهای این بخش امیرحسین شجاعی برای فیلم «ویلایی‌ها»، فتاح ذی‌نوری برای فیلم «رفتن»، احمدرضا شجاعی برای فیلم «خفگی» و محمدمهدی دلخواسته برای فیلم «قاتل اهلی» بودند.

زریباف پس از دریافت جایزه‌اش از استادش مسعود معصومی یاد کرد و با بیان اینکه «ایستاده در غبار» نادیده گرفته شده بود از کارگردان این فیلم برای توجه ویژه‌اش نسبت به مقوله عکاسی فیلم تشکر کرد. او همچنین گفت که بخش قابل توجهی از این فیلم را به شکل آنالوگ و با نگاتیوهای گران و کمیاب عکاسی کرده است. زریباف در نهایت جایزه خود را به مادرش و «مادرانی که منتظرند جگرگوشه‌هایشان به خانه برگردند» تقدیم کرد. در بخش پایانی این مراسم از صادق فرامرزی تقدیر شد.

در پایان نیز حافظ احمدی اعلام کرد که محسن کیایی به عضویت افتخاری انجمن عکاسان سینمای ایران درآمده است. آتیلا پسیانی، پانته‌آ پناهی‌ها، حامد بهداد، مازیار میری، علی دهکردی، محمدحسین مهدویان، فرهاد توحیدی و ... از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .