تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران هنگ کنگی موفق شدند با استفاده از نانوذرات طلا و پروتئین، نانوزیست حسگری بسازند که با استفاده از آن می توان ویروس آنفلوانزا و ایبولا را به راحتی شناسایی کرد. آنها معتقدند که این حسگر تا دو تا سه سال آینده قابل تجاری سازی است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترکیب نانوذرات طلا و پروتئین برای شناسایی ویروس

ترکیب نانوذرات طلا و پروتئین برای شناسایی ویروس

پژوهشگران هنگ کنگی موفق شدند با استفاده از نانوذرات طلا و پروتئین، نانوزیست  حسگری بسازند که با استفاده از آن می توان ویروس آنفلوانزا و ایبولا را به راحتی شناسایی کرد. آنها معتقدند که این حسگر تا دو تا سه سال آینده قابل تجاری سازی است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، یک سامانه متشکل از دو نوع نانوذرات ساخته شده است که می توان از آن برای شناسایی سریع و دقیق ویروس ها استفاده کرد؛ این روش حساسیت بالایی دارد.

تشخیص زودهنگام ویروس ها اهمیت زیادی در مسیر درمان دارد. در حال حاضر روش های مورد استفاده برای این کار که بتوان با دقت بالا شناسایی را انجام دهد نیازمند زمان و تخصص بالاست که در همه جا وجود ندارد.

برای حل این مشکل محققان دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ اقدام به ساخت زیست حسگری کردند که می تواند ایبولا و ویروس آنفلوانزا را شناسایی کند.

در این حسگر از نانوذرات طلا به عنوان پیمایشگر استفاده شده است. زمانی که در معرض لیزر مادون قرمز قرار گیرند، این نانوذرات امکان نشر نور سبز را دارند. این نانوذرات برچسب ویژه ای از ویروس آنفلوانزا یا ایبولا را با خود حمل می کنند. اگر یکی از این دو ویروس در محیط بود، دو نانوذره با هم برهم کنش می دهند و موجب نشر نور سبز می شوند. این فرآیند در زمان بسیار کوتاهی اتفاق می افتد به طوری که برای آزمایش ویروس آنفلوانزا دو ساعت زمان نیاز است.

این سامانه بسیار ویژه است: دو نوع نانوذره در آن به کار رفته است که یکی نانوذرات طلای دست نخورده بوده و دیگری نانوذرات برچسب دار است. این نانوذارات روی سطح آلومینای دارای نانوحفره قرار داده شده اند.

حساسیت این فناوری به گونه ای است که می توان مقادیر بسیار کم از ویروس در حد فمتومولار را به راحتی شناسایی کرد.

این گروه تحقیقاتی در حال برنامه ریزی برای آزمایش این دستگاه روی انواع مختلف آنفلوانزا هستند تا اقدام به ساخت پلات فرمی کنند که می تواند چندین ویروس را شناسایی کند. این پروژه هنوز در مرحله تحقیق و توسعه است اما محققان تصور می کنند که تا دو یا سه سال آینده بتوان آن را به  صورت تجاری عرضه کرد.

منبع: خبرگزاری آنا

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی