تبیان، دستیار زندگی
انحصاری بودن خدمات گردشگری در ایران موجب گران شدن خدمات گردشگری شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جای خالی سایت مرجع در صنعت گردشگری ایران

انحصاری بودن خدمات گردشگری در ایران موجب گران شدن خدمات گردشگری شده است

بخش گردشگری تبیان
سایت گردشگری

صنعت گردشگری ایران هنوز راهی طولانی برای راه‌اندازی یک سایت مرجع عرضه خدمات همه جانبه خدمات گردشگری دارد.

سایت‌های معتبر جهانی همچون Trip Advisor امكان انتخاب هتل، خط پروازی، نوع تور و حتی كیفیت خدمات مورد استفاده در سفر از نقطه‌ای به نقطه دیگر در جهان را بدون واسطه‌گری در اختیار گردشگران جهانی قرار می‌دهد. سایت‌های مرجع شبیه به این حتی به ارزان‌تر شدن خدمات گردشگری در جهان و فراهم كردن شرایط مناسب و آسان سفر برای گردشگران جهانی كمك كرده‌اند. صنعت گردشگری ایران محروم از داشتن یك سایت مرجع گردشگری است كه شبیه به خدمات سایت‌های جهانی به ارزان شدن خدمات گردشگری و سفر كمك می‌كند.

سایت‌های اینترنتی متعدد در ایران عمدتا با رویكرد فروش خدمات هتل و پرواز راه‌اندازی شده است اما این سایت‌ها هیچ تأثیری در ارزان شدن خدمات سفر و گردشگری نداشته و گاه حتی به گران‌تر شدن خدمات گردشگری یاری رسانده‌اند.

گردشگری ایران هنوز رقابتی نیست

صنعت گردشگری در ایران كاملا انحصاری است و رقابتی در آن وجود ندارد. یعنی تور، آژانس و هتل در انحصار افراد حقیقی و حقوقی است و در این وضعیت نمی‌توان شاهد ارائه خدمات هتل‌ها در سطح جهانی و رقابت آنها برای شكستن قیمت‌ها بود.

دكتر اسماعیل قادری عضو هیأت علمی گروه جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با همشهری با تأیید اینكه سایت‌های اینترنتی ایجاد شده در صنعت گردشگری ایران و خدمات گردشگری كه در كشور ارائه می‌شود عمدتا انحصاری و نه رقابتی است، گفت: سایت‌هایی همچون Trip Advisor خدمات بین‌المللی ارائه می‌كنند و محدود به كشوری خاص نیستند. اما سایت‌های اینترنتی خدمات گردشگری كه در ایران راه‌اندازی شده‌اند در سطح محلی هستند و مشكلات زیادی نیز دارند. او با تأكید بر اینكه سایت‌های داخلی صنعت گردشگری در ایران علاوه بر اینكه رقابت زیادی در صنعت گردشگری ایران ایجاد نمی‌كنند، به لحاظ وسعت عملكرد نیز محدود و كوچك هستند.

دكتر قادری یكی از دلایلی كه سایت‌های واقعی مرجع در صنعت گردشگری ایران وجود ندارند را توسعه نیافتن صنعت گردشگری درایران خواند و گفت: واقعیت این است كه صنعت گردشگری در ایران توسعه یافته نیست. در صنعت گردشگری تقاضا موجب عرضه است اما تقاضایی برای صنعت گردشگری ایران در داخل و خارج از كشور وجود نداشته‌است به همین دلیل سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به ایجاد سایت‌های مرجع گردشگری در ایران ندارند.

خدمات گردشگری انحصاری است

این استاد جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی، ایجاد سایت‌های اینترنتی مرجع در صنعت گردشگری ایران كه به كاهش هزینه‌های سفر و انتخاب سریع و آزادانه خدمات گردشگری از سوی گردشگران منجر شود را تا حدودی غیرممكن خواند و گفت: پدیده‌های دانش بنیان و كسب‌وكارهای اینترنتی به تازگی در ایران شكل گرفته‌اند و هنوز در صنعت گردشگری رونق نیافته‌اند. وی با تأكید بر اینكه ممكن است برخی علاقه داشته باشند سایت‌های مرجع در صنعت گردشگری ایران برای ارائه خدمات سریع و مطلوب به گردشگران داخلی و خارجی ایجاد كنند اما دانش فنی لازم برای ایجاد چنین سایت‌هایی را ندارند، گفت: نكته مهم دیگر این است كه صنعت گردشگری در ایران كاملا انحصاری است و رقابتی در آن وجود ندارد. یعنی تور، آژانس و هتل در انحصار افراد حقیقی و حقوقی است و در این وضعیت نمی‌توان شاهد ارائه خدمات هتل‌ها در سطح جهانی و رقابت آنها برای شكستن قیمت‌ها بود.

او در توصیف انحصاری بودن خدمات گردشگری در ایران و نبود یك سایت مرجع برای عرضه خدمات گردشگری در سطح داخلی و جهانی در ایران گفت: مثلا سایت‌هایی برای عرضه خدمات هتلداری از سوی برخی هتلدارها ایجاد شده است كه هتلدار خودش آمده و هتل خود را در سایت معرفی و مشتری جذب می‌كند. تعیین نرخ هم دست خودش است. اما در سایت‌های مرجع جهانی مشاهده می‌كنید كه رقابت به اندازه‌ای بالاست كه هتل‌ها به عرضه امكانات اقامتی با قیمت‌های باور نكردنی و بسیار ارزان اقدام كرده‌اند.

منبع: روزنامه همشهری