تبیان، دستیار زندگی
حس لامسه از حواس پنج گانه انسان است. گرچه از میان این پنج حس اصلی، حس بینایی شاید پیچیده ترین و مهم ترین آن ها باشد، ولی حس لامسه از اساسی ترین آن هاست. حس لامسه ارتباط انسان را در تماس با محیط خارج مهیا می کند و توسط همین حس است که ما می توانیم اجسام را
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سوزن سوزن شدن بدن

حس لامسه از حواس پنج‌گانه انسان است. گرچه از میان این پنج حس اصلی، حس بینایی شاید پیچیده‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها باشد، ولی حس لامسه از اساسی‌ترین آن‌هاست. حس لامسه ارتباط انسان را در تماس با محیط خارج مهیا می‌کند و توسط همین حس است که ما می‌توانیم اجسام را شناسایی کنیم. می‌توانیم شکل، دما، سختی یا نرمی، زبری یا لطافت و بسیاری دیگر از خصوصیات اجسام را شناسایی کنیم.

بخش سلامت تبیان
سوزن سوزن

برای همین بسیار پیش آمده که این قدرت را برای ثانیه‌هایی از دست داده‌ایم، مثل وقتی که دست و پایمان به اصطلاح خواب می‌رود. دکتر فرشید عاسمی، متخصص ارتوپدی درخصوص علت خواب رفتن و بی‌حسی دست‌ها و پاها توضیحاتی داده است؛ که در ادامه می‌خوانیم.

▪ خواب رفتن دست و پا

حس ناخوشایند خواب رفتن دست و پا می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. در موارد موقتی و بی‌خطر این حس ممکن است به علت فشار بر یکی از اعصاب به‌وجود آمده باشد. به عنوان مثال وقتی دست‌تان زیر سرتان مانده باشد و شما به خواب رفته باشید. یا برای مدت طولانی پاهایتان را روی هم انداخته باشید و به یکی از اعصاب پا فشار وارد شده باشد. در هر دو این مثال‌ها حس سوزن‌سوزن‌شدن که معمولاً بدون درد است، پس‌از مدت کوتاهی که فشار برطرف شود، از بین خواهد رفت. در سایر موارد، خواب رفتن دست و پا ممکن است شدید و مزمن بوده و کارهای روزانه شما را مختل کند. همچنین خواب رفتن دست و پا می‌تواند همراه با علایم دیگری از قبیل درد، خارش و بی‌حسی باشد. در این موارد، خواب رفتن دست و پا می‌تواند به دلیل آسیب‌دیدن عصب بر اثر ضربه، فشار مداوم روی عصب، عفونت باکتریایی یا ویروسی، قرار گرفتن در معرض مواد سمّی و بیماری‌هایی از قبیل دیابت باشد. این‌گونه آسیب‌های عصبی را به اصطلاح نوروپاتی محیطی می‌گویند، زیرا این اعصاب از مغز و نخاع دور هستند و معمولاً در اعصاب دست و پا مشاهده می‌شوند. نوروپاتی محیطی با گذشت زمان می‌تواند وخیم شود و حتی حرکت کردن را مختل کند.

اگر خواب رفتن دست و پا مکرراً اتفاق می‌افتد، یافتن علت اصلی آن بسیار مهم است زیرا اگر در ابتدای بروز مشکل، آن را تحت کنترل خود درآورید، از عواقب جدی آن در آینده در امان خواهید بود.

▪ بیماری‌های متابولیک

توصیه‌های کلی درباره شیوه زندگی سالم، مانند حفظ وزن مطلوب بدن، پرهیز از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، ورزش مناسب، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مصرف الکل، از راه‌های جلوگیری از آسیب‌های عصبی است

گاهی اوقات به علت بیماری‌های سیستمیک، کارکرد عصب حسی دچار اختلال می‌شود. معروف‌ترین بیماری که این مشکلات را ایجاد می‌کند، مرض قند یا دیابت است. وقتی بیماری دیابت مدت زیادی بدون درمان باقی می‌ماند یا به‌طور ناقص درمان می‌شود، به‌تدریج عملکرد اعصاب حسی بدن دچار اختلال می‌شود. این کاهش حس هرچه به سمت اندام‌های تحتانی و پایین‌تر بدن می‌رویم، شدیدتر می‌شود. کم‌کاری و پرکاری تیروئید هم می‌تواند موجب اختلال حسی به‌صورت خواب رفتگی دست و پا شود. گاهی اوقات مسمومیت ناشی از سرب یا آلومینیوم هم می‌تواند این مشکلات را ایجاد کند.

فراموش نکنیم خواب‌رفتگی دست و پا مهم هستند. اگر این مشکلات تکرار شود و به‌طور مداوم ادامه یابد، باید حتماً به پزشک مراجعه کرد تا علت آن مشخص شود و درمان لازم برای آن صورت گیرد.

▪ درمان خواب رفتن دست و پا

درمان موفق بستگی به تشخیص دقیق و پیدا کردن علت اصلی خواب‌رفتن دست و پا دارد. گرچه هیچ درمانی برای نوع ارثی نوروپاتی محیطی یافت نشده، اما سایر موارد با تشخیص درست قابل کنترل و درمان است.

توصیه‌های کلی درباره شیوه زندگی سالم، مانند حفظ وزن مطلوب بدن، پرهیز از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، ورزش مناسب، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مصرف الکل، از راه‌های جلوگیری از آسیب‌های عصبی است. همچنین سیگار کشیدن باعث انقباض عروق خونی می‌شود و در تأمین مواد مغذی برای اعصاب محیطی اختلال ایجاد می‌کند. لذا توصیه می‌شود برای ترک سیگار اقدام کنید.

▪ دیابت؛ شایع‌ترین علل

دیابت یکی از شایع‌ترین علل خواب رفتن دست و پاست. در میان 10 تا 20 درصد کسانی که به‌تازگی دیابت آن‌ها تشخیص داده شده، این علامت دیده می‌شود. در این نوع خواب‌رفتگی که به نوروپاتی دیابتی مرسوم است، خواب‌رفتن ابتدا در پاها احساس شده و بعد از مدتی به دست‌ها و بازوها نیز احساس می‌شود. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، در معرض آسیب‌های عصبی هستند و در بسیاری از موارد، خواب‌رفتن پاها یکی از علایم اولیه دیابت است.

▪ پیشگیری از خواب‌رفتن دست‌ها موقع خواب

٭ هنگام خواب، دست‌ها را زیر بالش یا سر قرار ندهید.

٭روی دست‌ها نخوابید، زیرا این امر باعث قطع گردش خون می‌شود.

٭کف دست را هنگام خوابیدن مشت نکنید و باز بگذارید.

٭دست‌ها را روی قلب قرار دهید تا بی‌حسی آن برطرف شود.

٭ورزش‌های مخصوص برای تقویت شانه، گردن و دست‌ها را انجام دهید.

٭از بالش‌های نرم‌تر استفاده کنید، از بالش زیر زانو هم استفاده کنید.


منبع: افق خانواده

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.