تبیان، دستیار زندگی
اختلاف در روابط زوجین به دلیل عدم گفتگو بر سر مسایل پیش آمده و به نوعی نداشتن مهارت های ارتباطی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نداشتن مهارت‌های ارتباطی عامل اصلی اختلاف زوجین است

اختلاف در روابط زوجین به دلیل عدم گفتگو بر سر مسایل پیش آمده و به نوعی نداشتن مهارت‌های ارتباطی است.

بخش خانواده ایرانی تبیان

محمد تکلو، کارشناس ارشد روان‌شناسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن بیان مطلب فوق، اظهار داشت: در دوران آشنایی و نامزدی و یا حتی بعد از ازدواج باید با همسر خود روراست باشیم و خواسته‌ها و احساسات‌مان را همان‌طور که در ذهن‌مان می‌گذرد به او ابراز کنیم. باید به یاد داشته باشیم که همسرمان با شناختی که از خصوصیات اخلاقی و رفتاری ما دارد، تا حدودی می‌تواند علایق و سلایق ما را پیش‌بینی کند، نه این‌که پیشگویی و غیب‌گویی کند. چنین توقع و انتظاری به خاطر ذهنیت‌های بد و اشتباه به وجود می‌آید و به شدت آسیب‌زا و ویران‌گر است.

وی افزود: در زمان نامزدی با شناختی که طرفین نسبت به یکدیگر پیدا می‌کنند تا حدی می‌توان از علایق و سلایق یکدیگر اطلاع یافت. اما این‌که به طور مثال همسرمان بداند من چه چیزی را دوست دارم، به چه بویی حساس هستم و به طور کل در ذهن من چه چیزی می‌گذرد، بسیار توقع زیادی است. در حالی که اگر جنبه‌های مثبت و منفی همسرمان را واضح و شفاف به او بگوییم، رابطه‌مان خدشه‌دار نمی‌شود. به طور مثال بگوییم: من نسبت به لباسی که می‌پوشی حس خوبی دارم، یا بالعکس، من زیاد با این طرز پوشش تو راحت نیستم یا اگر از او گله دارید، بگویید من از فلان رفتارت ناراحت شدم.

این روان‌شناس تصریح کرد: وقتی با صراحت درباره احساس خود را به همسرمان می‌گوییم سوء‌تفاهم‌های احتمالی هرگز به وجود نمی‌آید، فقط باید از نحوه‌ی صحیح گفت‌وگو استفاده کنیم.


منبع : افق خانواده

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.