تبیان، دستیار زندگی
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه هیچ اجباری در هدایت تحصیلی دانش آموزان وجود ندارد، از توزیع فرم های هدایت تحصیلی از 20 تیرماه در مدارس متوسطه اول خبر داد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز توزیع فرم‌ «هدایت تحصیلی» در مدارس متوسطه اول از 20 تیرماه

آغاز توزیع فرم‌ «هدایت تحصیلی» در مدارس متوسطه اول از 20 تیرماه

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه هیچ اجباری در هدایت تحصیلی دانش ‌آموزان وجود ندارد، از توزیع فرم‌های هدایت تحصیلی از 20 تیرماه در مدارس متوسطه اول خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران ، مهدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ،در خصوص «زمان آغاز هدایت تحصیلی دانش‌ آموزان»، اظهار داشت: فرایند هدایت تحصیلی از حدود 4 ماه پیش آغاز شده است و بحث، صدور فرم ‌های هدایت تحصیلی است .

وی با اشاره به جزئیات فرم‌ های هدایت تحصیلی، افزود: دو نوع فرم وجود دارد؛ یکی فرم توصیه‌ نامه و دیگری فرم زمان‌ بندی است .

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: فرم‌های ذکر شده از 20 تیرماه صادر می‌ شود و دانش ‌آموزان و خانواده ‌ها می‌ توانند از طریق مدارس متوسطه اول، آن ها را دریافت کنند .

فیض اضافه کرد: در دو هفته انتهایی تیر و دو هفته ابتدایی مردادماه، فرایند ثبت ‌نام صورت می ‌گیرد و ثبت ‌نام بر اساس اولویت ‌های زمان ‌بندی است که به دانش ‌آموز اعلام می‌ شود و دانش ‌آموز مراجعه کرده و ثبت‌ نام می‌کند .

وی در خصوص «مهم ‌ترین وجه تمایز هدایت تحصیلی امسال با سال گذشته »، متذکر شد: تفاوت مهم این است که در هدایت تحصیلی امسال، وقتی بحث اولویت ‌های رشته‌ های 12 گانه وجود دارد، توصیه‌ نامه مطرح است و این توصی ه‌نامه ‌ها بر اساس اطلاعات تحصیلی و مشاوره ‌ای است که به دانش ‌آموز ارایه می‌ شود .

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: اگر دانش ‌آموز حد نصاب لازم را کسب کرده باشد، به او در خصوص اینکه چه رشته تحصیلی را براساس اولویت اول دوم تا دوازدهم انتخاب کند، توضیح داده می‌ شود؛ در نتیجه تصمیم‌ گیری در خصوص اینکه دانش ‌آموز به چه رشته تحصیلی برود، بر عهده او و خانواده ‌اش‌ است .

فیض با تأکید بر عدم اجباری بودن هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده خاطرنشان کرد: براساس ظرفیت محدودی که داریم، مجبور هستیم در بعضی از رشته‌ ها جدول زمانی به دانش ‌آموز و خانواده ‌اش ارایه دهیم .

وی در تشریح ارایه جدول زمانی برای دانش‌آموزان، عنوان کرد: اولویت زمانی برای دانش ‌آموزانی است که رتبه علمی بالاتری در پیشینه تحصیلی خود دارند؛ البته این الزام محسوب نمی‌ شود؛ بلکه جدول زمانی است، برای اینکه ابتدا دانش ‌آموز با رتبه بالاتر به آن رشته رفته و سپس دانش ‌آموز با رتبه پایین ‌تر برود .

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ابراز داشت: ممکن است در این چینش زمانی، بخشی از ظرفیت ‌ها پر شود و دانش ‌آموز می‌تواند در اولویت‌ های بعدی مورد علاقه خود ثبت ‌نام کند؛ البته امسال هیچ الزامی براساس توصیه‌ نامه تحصیلی وجود ندارد.

مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی