تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بسیاری از لحظات خوب زندگی خود را به دلیل داشتن استرس زیاد از دست داده اید و به دنبال راهی برای حل مشکل تان هستید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10روش برای کاهش استرس و ایجاد هیجان در زندگی

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بسیاری از لحظات خوب زندگی خود را به دلیل داشتن استرس زیاد از دست داده‌اید و به‌دنبال راهی برای حل مشکل‌تان هستید.

بخش خانواده ایرانی تبیان
کاهش استرس

به گزارش تبیان، روزنامه افق خانواده در یادداشتی نوشت:در این مقاله به شما راه‌هایی را پیشنهاد می‌شود که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید با این مشکل مقابله نموده، و زندگی بدون دغدغه و استرس را تجربه کنید.

عادت مصرف نمک خود را تغییر دهید

احساس نفخ دارید؟ تا حدی نمک ممکن است عامل این مشکل باشد. مصرف بیش‌از حد نمک می‌تواند موجب شود بدن شما آب را نگه دارد. مصرف نمک در فشار خون بالا نیز نقش دارد. چگونه عادت نمک خوردن را ترک کنیم؟ غذاهای تازه را به جای غذاهای کنسرو شده و یا فرآوری شده انتخاب کنید. سایر ادویه‌جاتی که می‌توانند مواد غذایی شما را خوش‌طعم و خوش‌مزه کنند، انتخاب کنید، مانند پودر کاری، سیر، زیره، و رزماری. دانش خود را در مورد موادغذایی و انرژی بیشتر، افزایش دهید.

بالا رفتن از پله

هنگامی که عصبانی هستید و یا کنترل خود را از دست داده‌اید، خوردن یک آب‌نبات، و یا نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند کمک کند تا حال‌تان بهتر شود. روش بهتری می‌خواهید؟ روش دیگر ورزش است. دفعه بعد که عصبانی شدید، از چند پله بالا بروید و یا شروع به قدم‌زدن سریع کنید -حتی یک پیاده‌روی ۱۰دقیقه‌ای- می‌تواند موجب تقویت روحیه شما شود.

دست از خوردن بردارید!

آیا شما هم جزو افرادی هستید که سعی می‌کنند با خوردن، استرس را ازخود دور کنند؟ وقتی اوضاع متشنج است، ممکن است خوراکی‌های راحت را به جای میوه‌ها و سبزیجات انتخاب نمایید. اما وقتی که هجوم کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده یا شیرین فروکش می‌کند، تنبلی و کسلی به سراغ شما خواهند آمد. به‌علاوه، این مواد غذایی که کالری بالایی نیز دارند، می‌توانند به سرعت شما را دچار اضافه‌وزن کنند. اضافه‌وزن به‌هیچ‌وجه برای سلامتی شما خوب نیست. دفعه بعد که احساس اضطراب داشتید، از خوردن خوراکی‌های شیرین صرف‌نظر کنید. می‌توانید به جای آن، یک سیب گاز بزنید و یا ۱۰ بار نفس عمیق بکشید.

به اندازه کافی بخوابید

آیا می‌خواهید از پف زیر چشم رهایی یابید؟ بروید و بخوابید! شما به ۷ تا ۸ ساعت خواب برای سرحال شدن و پایین آمدن استرس نیاز دارید. در به خواب رفتن مشکل دارید؟ بعداز ظهر از نوشیدن قهوه اجتناب کنید. ۲ ساعت قبل از خواب، از انجام تمرینات بدنی خودداری کنید. اتاق خواب خود را به یک اتاقِ خواب واقعی تبدیل کنید، بدون تلویزیون، کامپیوتر، و یا چیزهای دیگری که مغز شما را آنلاین نگه می‌دارند. اگر این نکات اثرگذار نیستند، با پزشک مشورت کنید.

از روتین بودن فرار کنید

همه‌چیز را تغییر دهید. حتماً می‌پرسید چگونه تغییر ایجاد کنیم؟ مسیر رانندگی تا محل کار خود را تغییر دهید، با دوست خود در پارک جدیدی قدم بزنید، یا یک غذای جدید به منوی صبحانه خود اضافه کنید. بر روی تغییراتی تمرکز کنید که رسیدن به آن‌ها آسان باشد و حتماً با این تغییرات به موفقیت برسید. این کار، نگاه و خُلق و خوی شما را تقویت خواهد کرد.

قدم‌زدن در اطراف منزل

لازم نیست ساعت‌ها وقت خود را در باشگاه صرف کنید. حتی یک حرکت کوچک می‌تواند بدن شما را تقویت کند و انرژی شما را بازگرداند. یک پیاده‌روی ساده در اطراف منزل می‌تواند موجب تمدد اعصاب شما شود. هر ورزشی که شامل اندکی تأمل و تفکر باشد، می‌تواند هم بدن و هم ذهن شما را شارژ کند.

خوردن فیبر بیشتر

هنگامی که عصبانی هستید و یا کنترل خود را از دست داده‌اید، خوردن یک آب‌نبات، و یا نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند کمک کند تا حال‌تان بهتر شود. روش بهتری می‌خواهید؟ روش دیگر ورزش است. دفعه بعد که عصبانی شدید، از چند پله بالا بروید و یا شروع به قدم‌زدن سریع کنید -حتی یک پیاده‌روی ۱۰دقیقه‌ای- می‌تواند موجب تقویت روحیه شما شود.

فیبر می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر احساس سیری کنید. این بدان معناست که شما کمتر غذا می‌خورید و وزن کم می‌کنید. همچنین شما را در وزنی ایده‌آل نگه می‌دارد، که برای قلب شما خوب است. در واقع، فیبر برای شما بسیار مفید است؛ فیبر حتی می‌تواند موجب شود استرس کمتری داشته باشید. همچنین فیبر در بسیاری از فرم‌های خوشمزه، از بلغور جو دوسر و نان‌های سبوس‌دار و حبوبات گرفته تا میوه‌هایی مانند: سیب، مرکبات، توت فرنگی، و سبزیجات وجود دارد. دریافت فیبر برای رفع نیازهای بدن با گزینه‌های بسیار زیاد موجود که حاوی فیبر هستند، آسان است.

تمرکز بر زمان حال

حواس‌تان به جایی که هم‌اکنون هستید و اتفاقاتی که در حال حاضر رخ می‌دهند، باشد. برخی افراد این مسئله را تمرکز حواس می‌نامند. تمرکز حواس در زمان حال می‌تواند به شما آرامش دهد و استرس شما را کاهش دهد. افکار در مورد گذشته یا آینده را دور بیندازید و روی زمان حال تمرکز کنید. به حال و هوای امروز خود فکر کنید. اگر ذهن شما در گذشته پرسه زد، آن‌را به زمان حال بیاورید و گذشته را فراموش کنید.

به پزشک مراجعه کنید

ما همگی این کارها را خواهیم کرد؛ تلاش برای چشم‌پوشی از سردرد وحشتناک، درد شانه، یا سرفه که قصد ندارند ما را رها کنند. اما مشکلات سلامتی مداوم می‌توانند به تدریج شما را ضعیف کنند. علایم و مشکلات مربوط به سلامتی خود را توسط یک فرد حرفه‌ای رفع کنید. اگر جسم شما دچار مشکل است، همین حالا برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی کنید. و اگر احساس می‌کنید مراقبت از سلامت روان اشکالی ندارد، از بحث در مورد آن با پزشک خود نهراسید.

روح خود را تغذیه کنید

ذهن شما پر از چیزهای مختلف است؟ کاری کنید که مغز شما از مسائل روزمره خالی شود. جدول کلمات متقاطع حل کنید، به یک گروه کتاب‌خوانی بپیوندید، و یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید که ذهن و بدن شما را فعال نگه دارد. زمانی را در پارک و یا باغ صرف کنید، و یا سری به تپه‌های اطراف محل زندگی خود بزنید و پیاده‌روی کنید.

منبع:افق خانواده

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.