تبیان، دستیار زندگی
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری های مجلس برای اجرای قانون در خصوص صدور گواهینامه برای سربازان غایب گفت که منتظر اعلام نظر مثبت ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی برای رفع این مشکل هستیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صدور گواهینامه برای سربازان غایب در انتظار نظر پلیس

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌های مجلس برای اجرای قانون در خصوص صدور گواهینامه برای سربازان غایب گفت که منتظر اعلام نظر مثبت ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی برای رفع این مشکل هستیم.

پیشخوان خبر تبیان
پلیس

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قانون صراحت دارد که گرفتن گواهینامه نیاز به داشتن کارت پایان خدمت ندارد. آنچه در قانون بیمه شخص ثالث مطرح و مصوب شد به این دلیل بود که اگر افراد بدون گواهینامه رانندگی کرده و تصادف کنند نمی‌توانند از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند و راهی زندان خواهند شد. به همین دلیل این قانون مصوب شد اما تاکنون به دلایلی اجرایی نشده است.

وی با بیان اینکه خواسته ما از مسئولین مربوطه این بود که اگر ابهامی در این قانون وجود دارد نسبت به رفع این ابهام اقدام کنند، تصریح کرد: ستاد کل نیروهای مسلح ابهامی در این زمینه اعلام کرده بود که توسط معاونت قوانین مجلس رفع ابهام شد. سوال آنها این بود که آیا در زمینه صدور گواهینامه، قانون مادر راجع به وظیفه عمومی ملاک است یا قانون اخیر که معاونت قوانین پاسخ داد قانون اخیر ملاک خواهد بود و نیازی به قانون اول نیست. زیرا در قانون اول صدور گواهینامه برای مشمولان سربازی منع شده بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: نیروی انتظامی هم ابهامی داشت که چون قانون نظام وظیفه به نیروی انتظامی تکلیف کرده اگر سرباز غایبی آمد لازم است او را دستگیر کنند آیا اولویت با دستگیر کردن فرد است؟ زیرا آنهایی که نمی‌توانند گواهینامه بگیرند اکثراً سربازهای فراری هستند. البته از نظر ما این موضوع ابهامی ندارد زیرا قانون اخیر می‌گوید گواهینامه برای این افراد صادر شود اما به نیروی انتظامی گفتیم اگر این ابهام را دارید آن را منعکس کنید که اگر نیاز است در مجلس استفساریه‌ای مطرح شود یا از معاونت حقوقی نظر مشورتی و حقوقی اخذ کنید. اگر هم ابهامی نیست قانون را اجرا کنید.

حاجی یادآور شد: همچنین رایزنی‌هایی با مسئولین ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی داشتیم که دید آنها هم مجموعاً مثبت بود و منتظریم آنها نظر مثبتشان را اعلام کنند که مشکل رفع شود. پیش‌بینی ما این است با توجه به صحبتی که با سرلشکر باقری داشتیم و ایشان هم موافق بودند که کمکی در این مسیر شود، این قانون هرچه زودتر اجرایی خواهد شد.


منبع : ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .