تبیان، دستیار زندگی
دادستان تهران در حاشیه همایش سراسری قوه قضائیه درباره حادثه روز قدس و احضار استانداران به خاطر جرائم انتخاباتى توضیحاتی ارائه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی سه متهم درباره حادثه روز قدس

دادستان تهران در حاشیه همایش سراسری قوه قضائیه درباره حادثه روز قدس و احضار استانداران به خاطر جرائم انتخاباتى توضیحاتی ارائه کرد.

پیشخوان خبر تبیان
دادستان

به گزارش تبیان به نقل از  خبرگزاری تسنیم، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه در حاشیه همایش سراسری قوه قضائیه که با حضور رئیس دستگاه قضا، رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی و مسئولان عالی قضایی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، در ارتباط با احضار استانداران به خاطر جرائم انتخاباتى در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استانداران احضار شده در دادسرا حضور یافتند و از آنها تحقیقات به عمل آمد و پرونده آنها در حال تکمیل شدن است، ولى هنوز به نتیجه نهایى نرسیده است.

وی درباره پرونده روز قدس نیز گفت: گزارش وزارت اطلاعات امروز به دادستانى ارسال شده است و به شعبه بازپرسى ارسال خواهد شد، نکته‌اى که نسبت به آن تاکید دارم این است که در چند روز گذشته طورى وانمود شد که گویى تحقیقات انجام شده در این پرونده بدون مجوز بوده است.

وى اضافه کرد: قانون تصریح دارد که تحقیقات در دادسرا تعطیلى بردار نیست و بنا بر این در همه سال با اجازه دادستان و قاضى تحقیق امکان تحقیق وجود دارد، لذا از رسانه‌ها درخواست دارم به این نکته قانونى توجه داشته باشند و فکر نکنند اگر فردى در یک ساعتى احضار و از او تحقیق شد، بدون مجوز است.

وى ادامه داد: رسانه‌ها نباید به نفع و ضرر یک فرد یا گروهى فضا سازى کنند، پرونده‌هاى قضایى باید مسیر قانونى خود را طى کند، نباید اجازه دهیم در مسیر هیجانات تصمیم گیرى شود، ما در این پرونده هم مانند سایر پرونده‌ها در یک مسیر سالم و طبیعى اقدام خواهیم کرد، تحقیقات انجام شده در این پرونده با مجوز دادستانى بوده و ادامه دارد.

در گزارشى که وزارت اطلاعات براى ما ارسال کرده سه نفر از متهمان معرفى شدند و قول دادند بقیه را معرفى کنند، همچنین صرف گزارش وزارت اطلاعات براى ما کفایت نمى‌کند و دادستانى تحقیقات جامعى انجام خواهد داد. مبادا در این پرونده‌ها طورى وانمود شود که گویى حق انتقاد براى کسى وجود ندارد، قطعاً انتقاد منصفانه مشکلى ندارد ولى توهین با انتقاد متفاوت است.

دادستان تهران در پاسخ به این سوال که آیا پرونده‌هاى یاشار سلطانى و حکیمى پور به دادگاه ارسال شده یا خیر؟ گفت: محاکمه یاشار سلطانى انجام خواهد شد، زمان محاکمه اعلام نشده اما کیفرخواست براى وى صادر شده است و این محاکمه در شرف وقوع است.

وی درباره پرونده روز قدس نیز گفت: گزارش وزارت اطلاعات امروز به دادستانى ارسال شده است و به شعبه بازپرسى ارسال خواهد شد، نکته‌اى که نسبت به آن تاکید دارم این است که در چند روز گذشته طورى وانمود شد که گویى تحقیقات انجام شده در این پرونده بدون مجوز بوده است.

دولت ابادى در خصوص ارسال پرونده‌هاى مرتبط با گروهک تروریستى داعش به دادسراى تهران توضیح داد: تصمیم کلى این است که متهمانى که درجه اتهامی آنها بالاست و از اعضاى اصلى مرتبط با داعش هستند قرار شده است در تهران رسیدگى شود، ولى هنوز پرونده اى در خصوص متهمان اصلى به تهران ارسال نشده است، البته برخى از متهمانى که اعزام شدند اما پرونده مشخصى از استان‌ها براى ما ارسال نشده است.

دادستان تهران در پاسخ به سوالى مبنى بر اینکه با توجه به اینکه 17 تیرماه زمان برگزارى دادگاه همدستان بابک زنجانى است آیا متهم جدید این پرونده در دادگاه مذکور حضور مى‌یابد یا خیر گفت: دادگاه مذکور مربوط به دو متهى است که حکمشان در دیوان عالى کشور نقص شده است، پرونده مربوط به متهم تازه دستگیر شده هنوز در مرحله تحقیقات است و به صدور کیفر خواست منحر نشده است.

وى در خصوص نهایى بودن حکم بابک زنجانى گفت: حکم وى نهایى است، ما پیشتر اعلام کردیم اگر این فرد بدهى خود را بدهد راههایى براى کمک به محکوم در قانون لحاظ شده است، اما زمانى که پولى پرداخت نشده و رد مالى انحام نشده برخی حرف‌ها گزافه گویى است.

دولت ابادى در رابطه با حضور متهم تازه دستگیر شده در دادگاه دو متهم دیگر گفت: این مربوط به تصمیم دادگاه است چرا که دادگاه براى رسیدگى به پرونده دو متهم دیگر این پرونده برگزار مى‌شود.

دادستان تهران در پاسخ به این سوال که آیا محاکمه غیابى خاورى منتفى شده است؟ گفت: پرونده این شخص مفتوح است و منتفى نشده است.

منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .