تبیان، دستیار زندگی
روحانی با بیان هنوز شرایط ما خوب نیست گفت: اگرچه آمار اشتغال فصل بهار ۷۰۰هزار نفری است، اما با نقطه مطلوب فاصله داریم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روحانی: هنوز شرایط ما خوب نیست

روحانی با بیان "هنوز شرایط ما خوب نیست" گفت: اگرچه آمار اشتغال فصل بهار ۷۰۰هزار نفری است، اما با نقطه مطلوب فاصله داریم.

پیشخوان خبر تبیان
روحانی

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در همایش سراسری قوه قضائیه با بیان اینکه آمریکا در مجامع بین‌المللی در تحریم ایران تنها و منزوی است و آیا ما باید از این اتفاق ناراحت باشیم؟ اظهار داشت: امروز دولت یازدهم با رهنمودهای مقام معظم رهبری و حضور مردم و کمک قوای دیگر، کشور را به نقطه‌ای رسانده که تحریم‌های هسته‌ای برداشته شده است.

وی افزود: امروز ما تحریم هسته‌ای نداریم، ممکن است آمریکایی‌ها بعضی جاها تخلف و کوتاهی کنند که البته همیشه آنها ما را تحریک کردند و ما هیچ گاه در تعامل آمریکا نبوده‌ایم.

رئیس‌جمهور در ادامه تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: ما حتی در زمینه‌های بسیار سختی مثل حقوق بشر هم قادر هستیم بهانه ها را از دست غربی‌ها بگیریم. البته تحریم‌هایی که 10 ها سال علیه ما طراحی شده برداشتن یک باره آن کار سختی است اما قدم به قدم می‌توان بهانه‌ها را کم کرد. لااقل قانون خودمان را اجرا کنیم لااقل اسلام خودمان را مورد توجه قرار دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: اسلام به ما اجازه نمی‌دهد اگر مجرمی جرمی کرده بیش از حد مجازش او را تحت فشار قرار دهیم، ما حق نداریم بدون ادله کافی کسی را احضار کنیم. حق نداریم بدون ادله کافی کسی را جلب کنیم. اول باید ادله کافی برای متهم باشد اما ما احضار می‌کنیم تا ادله کسب کنیم. طرف را احضار می‌کنیم تا ادله زاییده شود درصورتی که باید ادله به اندازه کافی باشد.

اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که می‌توانیم بگوییم شرایطی است که اگر همه دست به دست هم دهیم و اگر نگذاریم توطئه دیگران کارگر باشد انشاءالله تا پایان قرن و ورود به قرن جدید تا حد زیادی مشکلات گذشته را جبران و حل و فصل کنیم

وی ادامه داد: ضابط قوه قضاییه نمی تواند بیش از 24 ساعت بدون حکم قاضی متهمی را نگه دارد. نباید به خاطر نقصی کوچک قوه قضاییه و با عظمت ما زیر سوال رود. من می‌فهمم که رفتن به دستگاه قضا فداکاری می‌خواهد. این نکته را نیز بگویم که چندین بار برای رفتن به قوه قضاییه به من چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب پیشنهاد شد اما هیچگاه جرأت نکردم به دستگاه قضا بروم.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه نباید کسی فکر کند که حکم برای قاضی نفع دارد، اضافه کرد: حکم برائت و محکومیت باید برای قاضی یکسان باشد. ما البته یادمان باشد اصل برائت داریم. بنده خدایی می‌گفت که اصل برائت بیل به کمرش خورده البته که مابه این اعتقاد نداریم.(خنده حاضرین)باید برای قاضی شیعه و سنی تفاوتی نداشته باشد، برای قاضی کرد، بلوچ و ترک و فارس نداشته باشد. تمام کشور و ملت در برابر قانون مساوی هستند.

روحانی با اشاره به وصیت امام خمینی(ره) مبنی بر ممنوعیت ورود سپاه، بسیج و دستگاه‌های نظامی به مسائل سیاسی گفت: ان‌شاالله که ضابط ما حزبی نباشد، خیلی مهم است که هم قاضی و هم ضابط جناحی و حزبی عمل نکند.

وی با بیان اینکه ما در شرایط امروز با داشتن دستگاه قضایی مستقل و بی طرف در کنار هم در فکر ساختن ایران آبادتر از گذشته باشیم،  از لزوم کمک دستگاه قضایی به دولت سخن گفت و اظهار داشت: همه باید با فساد مبارزه کنیم و همه چیز شفاف در اختیار مردم باشد البته دستگاه قضایی دستگاه نظارتی خود را دارد و دیوان اداری بر همه دادگاه‌ها نظارت می‌کند. اما بگذاریم دادنامه‌ها در معرض بحث قرار گیرد. امروز بخشی از دادنامه‌ها به عنوان افتخاری در دانشگاه‌ها و فضای مجازی می‌چرخد ایرادی ندارد این دادنامه‌ها به روزنامه بیاید دانشجو و افراد درباره آن اظهار نظر کنند طوری نخواهد شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همه دستگاه‌ها باید در برابر مردم با شفافیت پاسخگو باشند. امروز حضرت آیت الله لاریجانی در رأس قوه قضاییه فردی اندیشمند که هم به فقه مسلط است و هم به مقتضیات حضور دارند.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به شخصیت شهید بهشتی او را یک چهره استثنایی در حوزه علمیه قم توصیف کرد و گفت: من حدود 21 سال از نزدیک با ایشان آشنا بودم. از سال 1340 تا پایان عمر مبارکشان در کنارشان بودم. و به حق سخنان، تدبیر و مدیریت ایشان درس آموز بود.

وی ادامه داد: ما درسال 58  جلسات مستمر هفتگی داشتیم که آیت الله بهشتی، مقام معظم رهبری، مرحوم هاشمی، شهید باهنر و تعدادی از بزرگان نظام در آن جلسات هفتگی شرکت می‌کردند و معمولا در آن جلسات مسائل هفته مورد بررسی قرار می‌گرفت و حقیقتا شهید بهشتی فردی صبور و آگاه بودند.

رئیس‌جمهور با اشاره به سابقه تدریس شهید آیت الله بهشتی در مدرسه علوی گفت: ایشان مسئولیت مدرسه ای در سالهای 40 و 41 به نام علوی برعهده داشت. بسیاری از دروس از جمله ریاضیات، تاریخ و دروس حوزی در آنجا تدریس می‌شد. خود ایشان نیز درسی به نام سیرة النبی را تدریس می‌کردند که تاریخ زندگی پیامبر عظیم الشأن اسلام را هفته ای یک بار و صبح‌های پنج شنبه در یک جلسه طولانی سه ساعته توضیح می‌دادند و گاهی ایشان نیز دیگر دروس مدرسه را برعهده می‌گرفتند که از جمله کتاب حاشیه ملا عبدالله در محضرشان استفاده کردیم و ایشان مسئولیت تدریس آن را برعهده داشتند.

روحانی

روحانی با بیان اینکه شهید بهشتی انسانی دقیق و حساس در زمینه تربیت جوانان برای مدیریت آینده کشور بودند، اظهار داشت: حقیقتا صبر ایشان به گونه‌ای بود که دیگر صبر خسته شده بود و شهید بهشتی خسته نمی‌شد. آن همه اتهامی که درسالهای 58 و 59 به او زده شد و حقیقتا کمتر مظلومی را در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی مثل شهید بهشتی مشاهده کردیم و مظلوم ترین شخصیت بنام انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به آخرین دیدار خود با شهید بهشتی قبل از زمان شهادتش، تصریح کرد: آخرین باری که شهید بهشتی را از نزدیک ملاقات کردم چهارشنبه هفته قبل از شهادتش بود وهفتم تیر شهید شدند و فکر می کنند سوم تیر روز چهارشنبه ملاقات مفصلی قبل از نماز با ایشان داشتم و پس از نماز با ایشان نهار خوردیم و سخن گفتیم، کاملا یادم هست که در آن جلسه چه چیزهایی گفته شد و بنده فقط یک نکته را از آن جلسه می‌گویم که مربوط به چند روز از قبل از شهادتشان بود.

«ایشان در آن جلسه به بنده فرمود که فلانی من چند ماه پیش خدمت امام راحل رفته بودم  وقصد من این بود که استعفایم را تقدیم ایشان کنم، وقتی با امام در آن جلسه صحبت می‌کردم جمعیت زیادی در حسینیه جمع شده بودند و برای امام شعار می‌دادند از جمله درود بر خمینی و یا هر شعار دیگری به هرحال صدای مردم بلند بود و به گوش می‌رسید. شهید بهشتی گفت: قبل از آنکه بنده بحث استعفایم را خدمت امام مطرح کنم ایشان به بنده فرمودند که آقای بهشتی می‌شنوید مردم چه می‌گویند، من(شهید بهشتی) گفتم بله که امام فرمودند فلانی اگر همه مردم ایران شعارشان این بود که درود بر خمینی یا همه مردم شعارشان مرگ بر خمینی باشد برای من تفاوتی نمی‌کند، مرحوم بهشتی گفت که من وقتی این جمله را از اما مشنیدم دیگر خجالت کشیدم که بخواهم مسئله استعفایم را مطرح کنم و لذا بحث دیگری را مطرح کردم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آن روح بلند امام راحل چنین شاگردانی را در محضرش پرورش داد، در همان جلسات هفتگی خاطرم هست که مسائل مختلفی مطرح می‌شد از توهین‌هایی که به ایشان می‌شد یادم هست یک بار در یک جمعی توهینی که به مقام معظم رهبری شده بود کم کم به جریان طبیعی تبدیل شد که بزرگان نظام در کوچه و خیابان و حتی در اجتماعات بزرگ گاهی در دانشگاه‌ها و گاهی در مساجد مورد توهین قرار بگیرند اما شهید بهشتی صبر کرد و به ما آموخت که هر چیزی را برای انقلابمان، نظاممان تحمل کنیم و متوجه باشیم اگر کسی اخلاص داشت و برای خدا تلاش کرد همان می‌شود احمض به او افضل یعنی هرچه مشکل‌تر باشد سخت‌تر باشد، خداوند اجر و مزد بیشتری را به ما عنایت خواهد کرد.

روحانی با یادآوری روزهای سخت انقلاب اسلامی پس از سال 57، اظهار داشت: با همه اتفاقات مردم ما در کنار رهبری و امام ایستادند و از آن روزهای سخت عبور کردند. البته که قربانی هم دادیم از شهید مطهری گرفته تا شهید بهشتی، شهید مفتح و شهدای دیگر اما راه را ادامه دادیم و مردم ما پشت سر نظام و انقلاب و رهبری ایستادگی کردند.

وی جنگ تحمیلی را دومین معضل انقلاب پس از پیروزی عنوان کرد و با بیان اینکه جنگی برما تحمیل شد که البته به ظاهر یک کشور همسایه دشمن ما بود اما پشت قصه بسیاری از قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بودند، اظهار داشت: حقیقتا 8 سال سخت ترین روزها را گذراندیم روزهایی بود که حتی برای یک سلاح ساده کلاشینکف در مضیقه بودیم. یادمان هست که در هفته‌های اول جنگ که از یک کشوری برای ما یک هواپیما کلاشینکف آوردند چقدر همه ما خوشحال بودیم که یک هواپیمای کلاشینفک به ما رسیده است به هرحال آن دوره ژ س در اختیار سربازانمان بود که یک سلاح سنگین به حساب می‌آمد اما در مقابل کلاشینکف از سبک ترین سلاح‌ها بود و راحت تر می‌شد با آن کار کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به مسئولیت خود در ایام جنگ، گفت: بنده از مهر و آبان آن سالها به همراه تعدادی از مسئولان نظامی و عده‌ای از نمایندگان مجلس مسئول بررسی همه انبارهای نیروهای مسلح و ذاقه های مهماتی بودم. ما در آن دوره همه انبارها و ذاقه‌های مهماتی کشور را بازدید کردیم. در آن زمان سپاه پاسداران در میدان جنگ بود. همچنین کمیته های انقلاب نیز در میدان جنگ بودند که همه اینها نیاز به سلاح سبک داشتند. اما ما نداشتیم فرضا خمپاره 60 بسیار داوطلب داشت چون به راحتی می‌شد بدون پایه آن را شلیک کرد. هرچند برد آن کوتاه بود اما بسیار مورد نیاز بود. آمارهای ما در تهران می‌گفت هیچ خمپاره 60 در انبارها نداریم اما وقتی من در شیراز یک ذاقه مهمات خمپاره 60 یافتم آن را تلفنی به اقای هاشمی اطلاع دادم. باور نمی‌کنید که همه مسئولین و رزمنده‌ها چقدر از این اتفاق خوشحال شدند.

امروز برخی از رکود حرف می‌زنند که اشکالی ندارد اما در سال 91 کجا بودند ،اکنون که از رکود عبور کرده‌ایم و به رشد اقتصادی رسیدیم تازه عده‌ای کلمه رکود را یاد گرفته‌اند که ادا کنند.

روحانی تحریم را سومین معضل انقلاب اسلامی پس از پیروزی عنوان کرد و گفت: هرچند جنگ هشت ساله تمام شده است اما هنوز آثار جنگ وجود دارد و هنوز از لحاظ حقوقی و قانونی باید برخی مسائل عملیاتی و اجرایی شود. هنوز دفتر CBS تشکیل نشده، اروند رود لایروبی نشده و قرار داد 1975 اجرایی نشده است بنابراین طبیعی است که یک جنگ هشت ساله آثاری 40 ساله و 50 ساله داشته باشد و جنگ‌ها و معضلات بین المللی نیز این چنین است و مشکلاتش یک روزه حل نمی‌شود.

وی افزود: وقتی ما به سمت این رفتیم که آثار جنگ را بزداییم و کشور به آرامش برسد، تحریم‌ها را بر ما تحمیل کردند. البته احتمال اینکه جنگ را می‌خواستند در آن دوره برما تحمیل کنند بالا بود چرا که درسال 82 می‌خواستند ما را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند یعنی زمانی که آمریکایی‌ها تصمیم داشتند یا به ایران و یا به عراق حمله کنند و بنده نمی‌خواهم درباره آن سخن بگویم چرا که از آن دوره عبور کردیم می‌خواهم بگویم تحریم‌ هم سختی‌های خودش را همانند دوران جنگ دارد و ایستادگی و مقاومت لازم است و حقیقتا نیز مردم بودند که ایستادند و پشت نظام را خالی نکردند.

رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت کشور در برهه آغاز دولت یازدهم، گفت: اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که می‌توانیم بگوییم شرایطی است که اگر همه دست به دست هم دهیم و اگر نگذاریم توطئه دیگران کارگر باشد انشاءالله تا پایان قرن و ورود به قرن جدید تا حد زیادی مشکلات گذشته را جبران و حل و فصل کنیم.

روحانی اضافه کرد: حل برخی از مشکلات کشور مورد خاص بدخواهان و دشمنان انقلاب نیست آنها هر روز داستانی برای ما می‌سازند و از هر داستانی سریالی تولید می‌کنند و سریالی پشت سریال دیگر تا ذهن و فکر ما از مسائل اصلی جدا شود و به مسائل فرعی مشغول شویم.

وی با بیان اینکه متأسفانه در کشور ما حدود 8 سال شغل خالص تقریبا صفر بوده است، اظهار داشت: این حادثه مهمی است و چون از‌ آن عبور کردیم و یا به تدریج عبور می‌کنیم یادمان می‌رود که از سال 85 تا 95 اشتغال خالص کشور تقریبا صفر بوده است، در شرایطی که ما بیشترین بیکار را داشته ایم یادمان می‌رود که آغاز دولت یازدهم با یک رکود بی‌نظیر در کشور روبرو بودیم.

رئیس‌جمهور یادآور شد: در آن سال‌ها رشد اقتصادی 6.8- بود حالا امروز برخی از رکود حرف می‌زنند که اشکالی ندارد اما آن روز کجا بودند. در سال 91 که رشد 6.8- را تجربه کردیم چطور از بیان شریفشان و روزنامه ها و سایت‌ها و رسانه ملی کلمه رکود را کمتر شنیدیم و اکنون که از رکود عبور کرده‌ایم و به رشد اقتصادی 8.3+ در سال 95 و طبق آمار بانک مرکزی رشد 12.5+ رسیدیم تازه عده‌ای کلمه رکود را یاد گرفته‌اند که ادا کنند.

روحانی با بیان اینکه در سه شاخصه بیکاری، رشد اقتصادی و تورم یک قدم فاصله گرفته‌ایم هرچند شرایط ما هنوز شرایط خوبی نیست و به اندازه کافی رونق اقتصادی نداریم و اشتغال ما تا آنجا که نیازمان است خیلی فاصله داریم، تصریح کرد: طبق آمار ما در بهار 96، 703 هزار شغل جدید ایجاد کرده‌ایم البته مربوط به بهار 96 است و ممکن است در فصلهای بعدی کمتر یا بیشتر شود اما اگر همین آمار 703 هزار شغل جدید تا پایان سال باشد بازهم عقب هستیم و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی اعتماد عمومی مردم را بالاترین سرمایه اجتماعی دانست و گفت: اگر مردم اعتمادشان نسبت به دولت و نظام کم و سست شود و در تردید قرار بگیرند ما نخواهیم توانست از مشکلات عبور کنیم و مردم باید به دولت چه به معنای خاص کلمه و چه به معنای عام کلمه باید اعتماد داشته باشند و علت اینکه امروز توانسته‌ایم قیمت ارز را در بازار نسبتا ثابت نگه داریم به خاطر اعتماد مردم به دولت است و اگر قیمت ارز بالا می‌رود و رئیس بانک مرکزی ما می گوید که مردم نگران نباشند و بالا رفتن قیمت برای همین چند روز است و مردم نیز اعتنایی به بالا رفتن قیمت ارز نمی کنند به معنای اعتماد به سخن دولت و نماینده دولت است و هرچند یک روزهایی داشتیم که هرچه رئیس بانک مرکزی می گفت مردم برعکس آن را انجام می‌دادند.
منبع : تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .