تبیان، دستیار زندگی
دمای هوا طی چند روز گذشته در استان خوزستان در سایه 54 درجه و در آفتاب به 67 درجه رسید تا شرایط ویژه در برخی شهرهای این استان اعلام شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهواز در غم غبار و رنج دما

دمای هوا طی چند روز گذشته در استان خوزستان در سایه 54 درجه و در آفتاب به 67 درجه رسید تا شرایط ویژه در برخی شهرهای این استان اعلام شود.

پیشخوان خبر تبیان
دما هوا،گرما

به گزارش تبیان به نقل از روزنامه جوان ، دمای هوا طی چند روز گذشته در استان خوزستان در سایه 54 درجه و در آفتاب به 67 درجه رسید تا شرایط ویژه در برخی شهرهای این استان اعلام شود. شدت گرما مردم را در این شهرها عملاً خانه‌نشین کرده و وجود گرد و غبار نیز بر میزان مشکلات ساکنان این استان افزوده است.

تب اهواز به 67 درجه رسید و بهادری، مدیرکل هواشناسی استان خوزستان، در خصوص وضعیت دمای هوای استان خوزستان گفت: «پدیده دمای بالا به ندرت اتفاق می‌افتد، این افزایش دمای ۵۴ درجه نیز بعد از ۱۵سال اتفاق افتاد.» وی با بیان اینکه معیار اصلی سنجش دما در همه دنیا، میزان دمای هوا در سایه است، گفت: «دمای استان خوزستان در سایه ۵۴ و در آفتاب ۶۷ درجه است.»  افزایش دما شرایط را برای خوزستان‌نشینان بسیار سخت و طاقت‌فرسا کرده است. لازم است تا دولتمردان در این شرایط نامطلوب دمایی تمهیدات ویژه‌ای را برای کار و زندگی شهروندان در این شهر در نظر بگیرند. کاهش و تغییر ساعت کاری، کاهش تعرفه‌های حامل‌های انرژی، اقدامات بهداشتی و ارائه خدمات ویژه در نقاط با دمای بالا باید هرچه سریع‌تر در دستور کار مسئولان برای مردم این استان قرار گیرد، چراکه سازمان هواشناسی افزایش دما را برای روز‌های آینده هم پیش‌بینی کرده است.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان دلایل افزایش دمای بی‌سابقه در این استان را دو علت دانست و تشریح کرد: «یکی از دلایل این افزایش دما، پدیده دینامیکی در هواشناسی، به نام پرفشار جنب حاره‌ای است. بر اساس این پدیده، الگوی تابستانه با تقویت و استقرار زودهنگام باعث روند افزایش دما در بسیاری از نقاط کشور و از جمله استان خوزستان می‌شود.» وی علت بعدی افزایش دما را کمبود بارش‌ها در این استان عنوان کرده و گفت: «استان خوزستان از نظر کمبود بارش در کشور، رتبه اول را داشته و کمترین دریافت بارش را دارد. همچنین در این استان، فصل خشک سال شش ماه بوده و در واقع از ابتدای اردیبهشت تا آبان‌ماه، هیچ بارندگی در این استان اتفاق نمی‌افتد که این امر به خودی خود یکی از دلایل مهم افزایش دمای استان است.» او در پایان ضمن هشدار در خصوص استمرار دمای بالا در استان خوزستان گفت: «طی روزهای آینده یا هفته‌های آینده در اهواز و بسیاری از نقاط استان خوزستان، باز هم شاهد افزایش دما و بروز پدیده گرد و خاک خواهیم بود.»


منبع: روزنامه جوان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .