تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران سوئیسی به تازگی یک تکنولوژی پوشیدنی را رونمایی کرده اند که فقط در مواقع خطر فعال می شود و تعادل صاحبش را حفظ می کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لباس محافظ به  جای اسکلت بیرونی

لباس محافظ به  جای اسکلت بیرونی

پژوهشگران سوئیسی به تازگی یک تکنولوژی پوشیدنی را رونمایی کرده اند که فقط در مواقع خطر فعال می شود و تعادل صاحبش را حفظ می کند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به  نقل از ArsTechnica، اسکلت بیرونی و انواع اسکلت های رباتیک مدت هاست که در علوم پزشکی برای کمک به بیماران به کار گرفته می شوند. اکنون بیماران پارکینسون با اسکلت بیرونی راه می روند و ربات ها به کودکانی که ضعف عضلات دارند برای بازی کردن کمک می کنند اما تکنولوژی تازه رونمایی شده مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان نیازی به پوشیدن یک ربات یا همراهی یک تکنولوژی اضافه ندارد و به سادگی مانند لباس قابل پوشیدن است.

این شلوارک در قسمت بالای ران ها و کفل و لگن خاصره ثابت می شود و از این نواحی، راه رفتن صاحب خود را زیرنظر می گیرد. تمامی قدم هایی که شخص برمی دارد در کامپیوتر این شلوارک تحلیل شده و در صورتی که برهم خوردن تعادل یا کج گذاشتن پا یا باز شدن مفصل ران را حس کند، ظرف 350 میلی ثانیه واکنش نشان می دهد و ران ها را به حالت با ثبات و کشیده باز می گرداند. این مکانیسم فقط در زمانی که خطر زمین خوردن وجود دارد فعال می شود و در دیگر زمان ها غیرفعال است و مزاحمتی برای راه  رفتن میزبان ندارد.

95 درصد از آسیب دیدگی های ضربه مغزی، شکستگی لگن خاصره و مفصل ران در سال که در افراد بالای 65 سال رخ می دهد، ناشی از نقص های ناگهانی  است که در راه  رفتن اتفاق می افتد و هزینه های زیادی بر دستگاه بهداشت و درمان و زحمت و مشقت بیشتری بر بیماران و سالخوردگان وارد می کند.

این شلوارک که از جنس فیبر کربن ساخته شده است، وزنی معادل چهار کیلوگرم دارد که هنوز برای استفاده بسیاری از سالخوردگان نحیف، سنگین محسوب می شود و برای ارائه به بازار نیازمند پیشرفت و توسعه و کم کردن وزن است. شلوارک فیبر کربنی از سوی سازندگان به نام «کمک رسان فعال لگنی» یا APO معرفی شده و قرار است با جذب حمایت مالی، روی توسعه و سبک سازی آن فعالیت شود تا بتوان از آن در امور نگهداری از سالمندان بهره گرفت.

مترجم: محمدرضا احمدی نیا

منبع: خبرگزاری آنا

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی