تبیان، دستیار زندگی
مستند «رویاهای دم صبح» در جشنواره بین المللی فیلم نیوزلند در چهار نوبت به روی پرده می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایش مستند ایرانی در جشنواره فیلم نیوزلند

مستند «رویاهای دم صبح» در جشنواره بین‌المللی فیلم نیوزلند در چهار نوبت به روی پرده می‌رود.

پیشخوان خبر تبیان

جشنواره فیلم

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، ساخته مستند مهرداد اسکویی در ادامه حضور بین‌المللی خود این‌بار در جشنواره فیلم نیوزلند که از تاریخ ۱۴ جولای تا ۶ اوت (۲۳ تیر تا ۱۵ مرداد) برگزار می‌شود در بخش "کادربندی واقعیت" این رویداد سینمایی چهار نمایش خواهد داشت.

مستند «رویاهای دم صبح» در روزهای ۲۴ و ۲۸ جولای (دوم و چهارم مرداد) و همچنین ۲ و ۵ اوت (یازده و چهاره مرداد)  در جشنواره فیلم نیوزلند به روی پرده خواهد رفت. «آلن شرستول» از مجله «ویلج وویس» درباره این مستند می‌نویسد: "دنیا باید این فیلم ظریف و ساده و انقلابی را تماشا کند و اعترافات این دختران که بعضا به صورت افتخارآمیزی بیان می‌شوند را بشنود.

«آلن شرستول» از مجله «ویلج وویس» درباره این مستند می‌نویسد: "دنیا باید این فیلم ظریف و ساده و انقلابی را تماشا کند و اعترافات این دختران که بعضا به صورت افتخارآمیزی بیان می‌شوند را بشنود.

«روبرت گرین» از نشریه سینمایی معروف «سایت‌ اند ساوند» نیز درباره این مستند نوشت: "مهرداد اسکویی به داخل یک کانون اصلاح وتربیت کاملا دخترانه در حومه تهران رفته و فیلمی ساخته که در میان این دیوارهای تنگ مجال نفش کشیدن پیدا کرده است. تمام داستان‌های روایت شده در فیلم اندوه‌آور است، اما «رویاهای دم صبح» تنها مرور مصیبت و بدبختی‌ها نیست و مشابه برترین آثار غیرداستانی امسال، اسکویی به خوبی می‌داند چگونه با صحبت کردن درباره مراحل زندگی و شکست‌هایش مسیری به سمت احساس واقعی همدردی و درک در مخاطب ایجاد کند. این مسنتد فیلمی است که فکر می‌کند و حس می‌کند و از ما نیز می‌خواهد که چنین کاری کنیم".

اسکویی برای مستند «رویاهای دم صبح» علاوه‌بر دریافت جایزه «عفو بین‌الملل» از شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، توانست جایزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمریکا با عنوان «ترو ویژن اِوارد» را به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦، جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم «الهام بخش» را از جشنواره فول فریم آمریکا، جایزه بزرگ جشنواره فیلم مردم‌نگاری «ژان روش» فرانسه، جایزه بهترین مستند بلند جشنواره «هات اسپرینگز» آمریکا، جایزه معتبر بهترین فیلم مستند جشنواره لندن و همچنین بهترین مستند دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک را کسب کند.

وی پیش‌تر در جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم مستند و در جشنواره سینما حقیقت، جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «رویاهای دم صبح» دریافت کرده بود.

انجمن بین المللی مستند (IDA) نیز سال گذشته با اعطای جایزه «پار لورنتز» از مهرداد اسکویی برای ساخت مستند «رویاهای دم صبح» تقدیر کرد.

نشریه ایندی‌وایر نیز چندی پیش در فهرستی از برترین فیلم‌های اکران شده در سال ۲۰۱۷ میلادی به انتخاب نویسندگان سینمایی به مستند «رویاهای دم صبح» نیز اشاره کرد. مستند بلند «رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .