تبیان، دستیار زندگی
ترامپ، رییس جمهوری امریکا این هفته می تواند شرایط بسیار سخت تری را برای شرکای تجاری امریکا ایجاد کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"جنگ تجاری" ترامپ در راه است

ترامپ، رییس جمهوری امریکا این هفته می تواند شرایط بسیار سخت تری را برای شرکای تجاری امریکا ایجاد کند.

بخش اقتصاد تبیان
ترامپ

به گزارش  تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم ،سی ان ان نوشت:   دولت ترامپ می تواند به بهانه تهدید علیه امنیت ملی، تعرفه های زیادی در حمل و نقل فولاد از سایر کشورها در نظر بگیرد. این تعرفه ها می تواند با خواسته ترامپ بالا برود، اما از سوی دیگر هم می تواند با منجر به اقدامی تلافی جویانه توسط سایر کشورها شود، ماجرایی که به صنایع آمریکا آسیب می رساند.

ادوارد آلدن، عضو ارشد شورای روابط خارجی می گوید: این ممکن است مهمترین تصمیم تجاری باشد که ما طی دهه های گذشته شاهد آن بوده ایم. این مساله بسیار قابل توجه است.

حالا انتظار می رود که ویلبور راس، وزیر بازرگانی نتایج تحقیقات در مورد واردات فولاد را اعلام کند. کارشناسان تجارت و سرمایه گذاران وال استریت براساس نتیجه گیری قبلی خود اعلام کردند: تعرفه های می آیند. اما مساله فقط روی چقدر بالا رفتن و تقابل با آن است.

کانادا، مکزیک، اتحادیه اروپا، برزیل و ژاپن در میان صادرکنندگان بزرگ فولاد به ایالات متحده قرار دارند. چین که به گفته ترامپ برای تقلب در قیمت فولاد مورد انتقاد قرار گرفته بود، سال گذشته در رتبه یازدهم قرار گرفت و کارشناسان تجارت معتقدند که هدف احتمالی ماجرا او است.

حالا یک سوال کلیدی وجود دارد. سوال این است که آیا دولت ترامپ تعرفه برای فولاد را برای همه کشورها در نظر گرفته یا فقط برای کشورهای خاصی تعیین شده است.

سوال بعدی این است که آیا این کشورها هم تعرفه های خود را برای محصولات امریکایی، خارج از صنعت فولاد تلافی خواهند کرد؛ این جنگ تجاری است که می تواند برای مشاغل امریکایی هزینه هایی ایجاد کند.

این امکان می تواند هشداری برای کشاورزی در امریکا باشد. صنعت کشاورزی امریکا، یک چهارم از محصولات خود را به سایر کشورها صادر می کند.

باب یانگ، اقتصاددان ارشد فدراسیون ادارات کشاورزی امریکا می گوید: این یک معامله بزرگ است و ما در مورد آن بسیار نگران هستیم. در این میان قطعا این پتانسیل وجود دارد که دیگر کشورها مقابله به مثل کنند.

با این حال دولت ادعا می کند که ایالات متحده بیش از حد به فولاد خارجی ها برای تجهیز و زیرساخت های نظامی مانند جاده ها و پل ها وابسته شده است.

اگر کشورهای تولیدکننده فولاد در برابر ایالات متحده، متحد شوند، این استدلال وجود دارد که امریکا دیگر نمی تواند تانک ها و ملزومات دفاعی خود را بسازد.

طرفداران فولاد امریکا چین را متهم به فروش فولاد پایین تر از قیمت متوسط جهانی آن کرده اند. موضوعی که به عنوان تخریب بازار شناخته می شود.

صنعت خودروی ایالات متحده یکی از بزرگترین خریداران فولاد خارجی و مخالف این تعرفه ها است. شورای سیاست گذاری خودرو در مورد شرکت های جی ام و فورد در ماه می هشدار داد که این تعرفه های فولادی به معنای «از بین رفتن مشاغل در خودروسازی امریکا است».

اما رهبران صنعت فولاد، ترامپ را برای این ماجرا تشویق می کنند. باربارا اسمیت، رییس شرکت فلزات سنگین و تولیدکننده فولاد تگزاس، در ماه می گفته بود که شرکتش از سال 2008 در 30 مکان ایالات متحده بسته شده است و به دلیل رقبای خارجی، 4 هزار کارگر را اخراج کرده اند. این شرکت امروز حدود 8400 کارگر دارد.

قیمت های بالای فولاد امریکا و افزایش رقابت خارجی باعث کاهش شدید مشاغل فولادی در امریکا شده است. امروز حدود 385 هزار نفر در این شغل کار می کنند که از 624 هزار نفر در سال 2000 کمتر است. ترامپ قبل از ریاست جمهوری برای محافظت از مشاغل آنها متعهد شده بود.

طرفداران فولاد امریکا چین را متهم به فروش فولاد پایین تر از قیمت متوسط جهانی آن کرده اند. موضوعی که به عنوان تخریب بازار شناخته می شود.

دولت اوباما، برای مبارزه با این عمل سال گذشته تعرفه 500 درصدی برای بعضی شرکت های فولاد چینی اعمال کرد. این ماجرا باعث شد که صادرات فولاد چین به ایالات متحده تقریبا دوسوم کاهش پیدا کند. در مجموع، ایالات متحده در طول سال ها حدود 200 اقدام ضد دامپینگ علیه محصولات تولیدی فولاد چین تحمیل کرده است.

چین همچنین متهم به فرستادن فولاد به امریکا از طریق واسطه و پنهانی شده است. شرکت های ایالات متحده می گویند که صادرات فولاد از ویتنام به ایالات متحده بین سال های 2015 و 2016، 300 درصد رشد داشته است. البته دولت اوباما، ماه نوامبر درباره این موضوع تحقیق کرد.

اگر ترامپ این تعرفه ها را اعمال کند، سازمان تجارت جهانی می تواند آن را نقض قوانین تجارت جهانی عنوان کند و به کشورها اجازه دهد که به دادگاه تجارت جهانی درباره این موضوع شکایت کنند. رییس جمهوران پیشین مراعات سازمان تجارت جهانی را کرده اند، اما تیم تجاری ترامپ اعلام کرده اناستد که ممکن است قوانین تجارت جهانی را نادیده بگیرند.

در عین حال، احتمال مقابله به مثل زیاد است. یانگ، اقتصاددان ارشد ادارات کشاورزی امریکا می گوید: مشاغل امریکا می تواند روی یک مرز باشند. او می گوید: چین هم می تواند به راحتی، تعرفه هایی را در مورد سویاهای امریکایی در نظر بگیرد. این درحالی که است که بزرگترین صادرات سویا امریکا به چین است. در ایالات متحده حدود 300 هزار مزارع سویا وجود دارد.

منبع: تسنیم