تبیان، دستیار زندگی
یک بررسی جدید نشان می دهد که الگوهای نامنظم خواب ممکن است بر نمره های دانشجویان تأثیر بگذارد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عادات بد خواب با نمره‌ های بد درسی ارتباط دارد

عادات بد خواب با نمره‌ های بد درسی ارتباط دارد

یک بررسی جدید نشان می ‌دهد که الگوهای نامنظم خواب ممکن است بر نمره‌ های دانشجویان تأثیر بگذارد.

به گزارش هلث ‌دی این بررسی نشان داد به خواب رفتن و بیدار شدن در زمان مشابه در هر روز به همان اندازه تعداد ساعت‌ های خواب اهمیت دارد.

این بررسی بر روی ۶۱ دانشجوی تمام‌ وقت در کالج دانشگاه هاروارد انجام شد که از آنان خواسته شده بود برای ۳۰ روز زمان‌ های خواب و بیداری‌ شان را یادداشت کردند.

یافته ‌ها نشان داد که الگوهای نامنظم خواب ‌و بیداری با میانگین پایین‌ تر نمره‌ های درسی این دانشجویان ارتباط دارد. البته این پژوهشگران می ‌گویند این بررسی ثابت نمی ‌کند که الگوی نامنظم خواب علت کاهش نمره‌ های دانشجویان است.

الگوهای نامنظم خواب هم چنین با دیر به خواب رفتن و دیر بیدار شدن همراهی داشتند.

این بررسی نشان داد که در افرادی که خواب نامنظم دارند، آزاد شدن ملاتونین، هورمونی که آزاد شدن آن در شب باعث به خواب رفتن افراد می ‌شود، تقریباً سه ساعت دیرتر در شب رخ می ‌دهد.

از طرف دیگر تفاوت عمده ‌ای در میانگین مدت کلی خواب میان اغلب دانشجویان دارای الگوهای خواب نامنظم و اغلب دانشجویان با الگوی خواب منظم وجود نداشت.

این دانشمندان می ‌گویند با مداخلات از طریق نور مانند افزایش قرارگیری در معرض نور در طول روز می ‌توان به منظم شدن الگوی خواب کمک کرد.

هم چنین به گفته این پژوهش گران قرارگیری کمتری در معرض نور وسایل دارای صفحه نمایش الکترونیکی پیش از زمان خوابیدن هم می‌ تواند به نظم الگوی خواب ‌و بیداری کمک کند.

منبع: همشهری آنلاین

مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی