تبیان، دستیار زندگی
به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، مهدی نوید ادهم درباره چالش های تنوع مدارس در ایران اظهار كرد :اگر قرار بر تفكیك باشد ، این جداسازی باید ، حداقل و همراه با توجیهات كارشناسی باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

براساس سند تحول بنیادین، دانش آموزان با ویژگی های مختلف در یك مدرسه تحصیل می كنند

براساس سند تحول بنیادین، دانش آموزان با ویژگی های مختلف در یك مدرسه تحصیل می كنند

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینكه در سند تحول بنیادین اصل بر عدم تفكیك و جدا سازی دانش آموزان است، گفت: قرار بر حذف مدارس تیزهوشان نیست اما به طور قطع این مدارس كنترل و مدیریت خواهند شد ، براساس سند تحول بنیادین ، دانش آموزان با ویژگی های مختلف باید دریك مدرسه تحصیل كنند.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مهدی نوید ادهم درباره چالش ‌های تنوع مدارس در ایران اظهار كرد: اگر قرار بر تفكیك باشد، این جداسازی باید، حداقل  و همراه با توجیهات كارشناسی باشد.

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش، مدارس تیزهوشان را هم از این قاعده مستثنی ندانست و عنوان كرد: در اینجا هم اصل بر عدم تفكیك است و اگر قرار بروجود مدارس ویژه ‌ای باشد، باید درحداقل باشد، به عبارت دیگر تنها كسانی كه به مفهوم دقیق كلمه تیز هوش هستند و از بهره هوشی بسیار بالا برخوردارند، می توانند در این مدارس تحصیل كنند.

وی با اشاره به این مطلب كه واقعیت ‌های موجود جامعه هم باید مد نظر قرار گیرد، اضافه كرد: متاسفانه در سال ‌های گذشته به دلایل مختلف مدارس تفكیك شد كه این موضوع می تواند به انسجام اجتماعی و ملی آسیب وارد كند، بنابراین باید در راستای اجرای سند تحول این مدارس با شیب ملایم، به هم پیوسته و یكپارچه شود تا جامعه هم پذیرای آن باشد، خوشبختانه استراتژی آموزش و پرورش در حال حاضر براین مسیر قرار گرفته است .

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: پیش‌بینی بنده برای سال 1400 حذف مدارس تیزهوشان نیست اما قطعا این مدارس كنترل و مدیریت خواهند شد و تعداد اندكی از دانش آموزان تیزهوش واقعی خدمات ویژه دریافت خواهند كرد.

نویدادهم مدارس علوم معارف و ورزش را جزو گروه مدارس خاص ندانست و بیان كرد: این ها را می توان مدارس تخصصی قملداد كرد كه رشته هایی ویژه ای را مورد توجه قرار می‌دهند.

وی، مدارس شبانه روزی را از جمله مدارس دولتی عادی توصیف كرد كه در مناطق دورافتاده و صعب ‌العبور، درس خواندن را برای دانش اموزان تسهیل می كنند  و از دستاوردهای خوب انقلاب می باشند .

دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش ، دسته بندی مدارس به 18 نوع مدرسه را تایید نكرد .

مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی