تبیان، دستیار زندگی
مازگزاران مسجد فخرآباد در واپسین روزهای ماه مهمانی خدا با برگزاری گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد موجبات آزادی ۲ مددجوی تحت حمایت ستاد دیه را فراهم کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمازگزاران مسجد فخرآباد ۲ زندانی نیازمند را آزاد کردند

نمازگزاران مسجد فخرآباد در واپسین روزهای ماه مهمانی خدا با برگزاری گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد موجبات آزادی ۲ مددجوی تحت حمایت ستاد دیه را فراهم کردند.

پیشخوان خبر تبیان
زندانی

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم ،روابط عمومی ستاد دیه کشور اعلام کرد؛ نمازگزاران مسجد فخرالدوله واقع در محله دروازه شمیران ظهر امروز (3 تیر ماه) با برگزاری آیین گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری با اهدای وجوهات نقدی و قطعات طلا در مجموع زمینه آزادی 2 سرپرست خانواده‌ای که بابت محکومیت مالی غیرکلاهبرداری در حبس بودند را فراهم کردند.

علی مهربان، معاون اداری مالی ستاد دیه کشور با حضور در این مراسم ضمن تقدیر از مشارکت خیرین خداجوی این مسجد تاریخی در حل معضلات اجتماعی گفت: ستاد دیه به عنوان یک نهاد مردمی از ابتدای تاسیس خود تا به امروز با اتکاء به آیین‌های سنتی گلریزان زمینه آزادی بیش از 105 هزار دربند آبرومندی را فراهم کرده است که بر حسب نداری و ناتوانی مالی در حبس حضور داشتند. نه سوءنیتی در ورود به زندان برای آن‌ها بود و نه هیچ سابقه کیفری در پرونده‌های آن‌ها درج شده بود.

وی با قرائت آیه 32 سوره مبارکه مائده افزود: امروز شرایط اقتصادی برای بعضی خانواده‌های ایرانی به نحوی است که نبود سرپرست خانواده آرامش تمامی اعضای خانواده را مختل می‌کند و این شرایط در مواقعی ممکن است علاوه بر فساد اخلاقی در یک خانه موجب مشکلات بعضا جبران ناپذیر فردی برای فرد زندانی و اعضای خانواده او باشد. بر همین اصل ستاد دیه بر طبق این آیه نورانی که تصریح دارد «هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است» همواره کمک‌های نوعدوستانه خیرین را نه فقط گره‌گشای معضل یک زندانی، بلکه نجات‌بخش یک خانواده و در نگاهی کلی‌ اصلاح‌گر معضلات جامعه قلمداد می‌کند.

مهربان با بیان عواقب محکومیت حبس برای بدهکاران غیربزهکار اظهار کرد: به دلیل مصایب دوری یک انسان از جامعه، در احادیث می‌خوانیم آن هنگام که حضرت یوسف (ع)  وقتی از زندان زاویرا استخلاص پید کرد، بر در این زندان جملاتی را نوشت که سیمای زندان و زندانی را به نحو زیبایی مطرح می‌کند. این پیامبر الهی در آن جملات تصریح می‌کند که «هذا قبور الاحیاء و بیت الاحزان». قریب به این مضمون که زندان گورستان زندگان و خانه غم‌ها است. البته این در حق کسانی صدق می‌کند که نه بر حسب مکافات اعمال‌ سوء خود و نه بر حسب عمد و با نیت قبلی مرتکب یک فعل مجرمانه شده‌اند. موضوعی که بابت همین اصل این روایت معروف را می‌توان در قبال مددجویان ستاددیه به آن تشبیه کرد.

وی با بیان این حدیث نبوی که «انما الدنیا سجن المؤمن» یادآور شد: برای فرد مومن و متدینی که ناخواسته در یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی بدهکار دیه یا یک محکومیت مالی غیرکلاهبرداری شده محکومیت حبس حکم زندان در زندان را دارد. در این ماه که اعمال به برکت آن ارزشی تا هزار برابری پیدا می‌کنند تلاش شما برای رهایی یک زندانی واجد شرایط به مثابه آزادی هزار زندانی محسوب خواهد شد.

گفتنی است، مسجد فخرالدوله از مساجد اصلی مرکز تهران است که به دلیل معماری خاص و اهمیت این مرکز عبادی در سال‌های ابتدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس بخشی از هویت شهر تهران محسوب می‌گردد و بنای این مسجد نیز از چند سال گذشته در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.


منبع : تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .