تبیان، دستیار زندگی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به تحریم های غیرهسته ای مجلس سنای آمریکا، مجلس ایران نیز قرار است مصوبات غیرهسته ای در برابر این اقدام آمریکا داشته باشد. طرحی جامع که بتوان در پی آن اقدامات قانونی مقابل آمریکا انجام داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح مصوبات غیرهسته‌ای مجلس در برابر مصوبه مجلس سنا

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با توجه به تحریم‌های غیرهسته‌ای مجلس سنای آمریکا، مجلس ایران نیز قرار است مصوبات غیرهسته‌ای در برابر این اقدام آمریکا داشته باشد. طرحی جامع که بتوان در پی آن اقدامات قانونی مقابل آمریکا انجام داد.

پیشخوان خبر تبیان
پرچم ایران

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا ؛سید حسین نقوی حسینی  در خصوص جزئیات طرح کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای مقابله با مصوبه مجلس سنا درخصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: بعد از ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جلسه این کمیسیون مقرر شد مرکز پژوهش‌ها طرح جامعی تهیه و به کمیسیون جهت بررسی ارائه دهد. طرحی که شامل چهار حوزه اصلی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است و بعد از تعطیلات مجلس در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد.

وی توضیح داد: آمریکایی‌ها بعد از مواجهه با پاسخ دندان شکن جمهوری اسلامی ایران در مقابل ژست آنها برای پاره کردن برجام، سیاست تحریم‌های غیرهسته‌ای را در پیش گرفتند تا به عقیده خود هم در برابر ایران عقب نشینی نکرده و هم ایران را در فشار قرار دهند.

نقوی حسینی افزود: بر این اساس تحریم‌های جدید آمریکا تحریم‌های غیرهسته‌ای است که لازم است ما هم مصوبات غیرهسته ای را در مقابل آن طراحی کنیم. کما اینکه دولت براساس قانون اقدام متقابل و متناسب در صورت مواجهه با تحریم های هسته‌ای اقدامات لازم را انجام می دهد.

قرار است دراین ماموریت جدید تمام این طرحها تجمیع شده تا طرح جامعی برای مقابله با مصوبه سنای آمریکا تهیه شود. طرحی مادر که بعدا در پی آن اقدامات قانونی اعمال شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت: آمریکا قانون مبارزه با اقدامات ثبات زدای جمهوری اسلامی را در سال ۲۰۱۷ موسوم بهS722  تصویب کرد. قانونی که با روح برجام و مواد ۲۶ و ۲۹ آن مغایرت دارد. همچنین اقدامی خصمانه علیه ایران محسوب می شود که لازم است ایران نیز نسبت به ان واکنش نشان دهد.

وی یادآور شد: البته پیش از این مجلس مصوباتی برای مقابله با اقدامات دولت آمریکا همچون گرفتن غرامت برای خسارت دیدگان از سلاح‌های شیمیایی و پیگیری دریافت غرامت برای شهروندان جمهوری اسلامی که پرونده های قضایی با آمریکایی ها دارند، تصویب کرد. در همین رابطه نیز قوه‌قضائیه حدود ۹۰ میلیارد دلار علیه آمریکایی‌ها حکم صادر کرده است.

نقوی حسینی افزود: قرار است دراین ماموریت جدید تمام این طرحها تجمیع شده تا طرح جامعی برای مقابله با مصوبه سنای آمریکا تهیه شود. طرحی مادر که بعدا در پی آن اقدامات قانونی اعمال شود.

وی در پایان گفت: یادمان نرود که آمریکایی ها در ادامه رفتارهایشان از ابتدای انقلاب تاکنون به خصوص بعد از برجام مصوباتی در کنگره و مجلس سنا داشته‌اند که نه تنها عهدشکنی محسوب می شود که با روح برجام نیز مغایرت دارد. چون قرار بود بعد از برجام گفتمان بین کشورهای ۱+۵ و جمهوری اسلامی ایران تهدید و تحریم نباشد که آمریکایی ها به این موضوع پایبند نیستند.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .