تبیان، دستیار زندگی
یک گزارش درباره سریال های جدید تلویزیون
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سریال های تابستانی سیما

یک گزارش درباره سریال های جدید تلویزیون

احمد رنجبر – بخش سینما و تلویزیون تبیان
پنچری

ایستاده در غبار

شبکه یک/ از جمعه 9 تیر تا چهارشنبه 14 تیر/ ساعت 22:15

نویسنده و کارگردان: محمد حسین مهدویان

تهیه کننده: حبیب الله والی نژاد

بازیگران: هادی حجازی‌فر،امیرحسین هاشمی،فرهاد فداکار ، عماد محمدی و ...

فیلم «ایستاده در غبار» گوشه ای از زندگی جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان را روایت می کند. محمد حسین مهدویان این فیلم را به شیوه مستند ساخته که این جا درباره اش نوشته ایم.

پرستاران2

شبکه یک/ شنبه تا چهارشنبه ساعت 22:15

کارگردان:شهرام شاه حسینی

نویسنده: علیرضا افخمی

تهیه کننده: داوود هاشمی

بازیگران: امین زندگانى، لیندا کیانی، عاطفه رضوی، فاطمه گودرزی، الناز حبیبی، فریبا نادری، محمد عمرانی، مهوش صبرکن، ‎میرطاهر مظلومی ، محمد فیلى، حسن اسدی، مرتضی کاظمی، شهرام قائدی، شهرام عبدلی و...

شبکه یک بعد از «ایستاده در غبار» فصل دوم «پرستاران» را روی آنتن می فرستد. پارسال فصل یک سریال را دنبال می کردید؟ اگر بله همین قدر بدانید سری دوم در ادامه داستان های قبلی است. اگر نه، نگران نباشید چون بچه های شبکه یک قول داده اند فصل قبل را توی پنج قسمت فشرده پخش کنند و بعد بروند سراغ سری دوم«پرستاران».داستان در بخش اورژانس یک بیمارستان می گذرد و به شکل همزمان قصه زندگی چند نفررا روایت می کند؛ ماجراهای دو سوپروایزر با نام ساجدی (فاطمه گودرزی) و پاک نهاد (عاطفه رضوی)و سه پرستار سمیرا(الناز حبیبی) محبوبه (فریبا نادری) و سمیه (لیندا کیانی) خط اصلی داستان است و در کنار آن شاهد قصه های دیگر هستیم.

درباره کارگردان: مسیر شهرام شاه حسینی در سینما و تلویزیون مثل دو خط مساوی است که همدیگر را قطع نمی کنند. اگر آخرین فیلم او (خانه دختر) را یک استثنا بدانیم از بقیه فیلم هایش نمی توان دفاع کرد. سریال ها او اما قابل دفاع هستند و غالبا پر بیننده شده اند. او با همین فرمول می تواند «پرستاران 2» را پرمخاطب کند؟ شاه حسینی سریال های «پیدا و پنهان»، «مثل یک کابوس»،«تاوان»، «همه چیز آنجاست» و « هشت و نیم دقیقه» را ساخته.

گمشدگان

شبکه دو/ شنبه تا چهارشنبه/هر شب ساعت 21:30

کارگردان: رضا کریمی

نویسنده: رضا مقصودی‌ ، احسان‌ جوانمرد

تهیه کننده: علی حجازی مهر

بازیگران: پرویز پورحسینی، پژمان بازغی، فریبا نادری، شقایق فراهانی، بهنام تشکر، ستاره اسکندری ، کوروش تهامی، رامین ناصرنصیر، بهاران بنی‌احمدی،روشنک گرامی و ...

شبکه دو سال پیش سفارش ساخت یک سریال با موضوع معضل اعتیاد را به رضا کریمی داد تا در قالب یک ملودرام خانوادگی تاثیرات خانمان سوز و مخرب اعتیاد را روایت کند. داستان «گمشدگان» درباره دختری جوان به نام ترنج(روشنک گرامی) است که در رشته عکاسی درس می خواند و در همین رشته مشغول فعالیت است.  او به دام اعتیاد می افتد و زندگی خود و خانواده اش دچار بحران می شود. بهنام تشکر و کتانه افشارنژاد نقش پدر و مادر ترنج را بازی می کنند. در طول سریال به باند قاچاق مواد مخدر هم پرداخته می شود و بخشی به داستان آن ها اختصاص دارد.

درباره کارگردان: کارنامه اش در سینما و تلویزیون قابل دفاع است اما رضا کریمی کارگردان شاخصی محسوب نمی شود. سریال های« مرده متحرک» ،« شبی از شب‌ها»،« فاکتور هشت» و «راه طولانی» را ساخته است که دوتای آخری موفق تر و پر بیننده تر هستند. ظاهرا«گمشدگان» هم سریال موفقی خواهد بود. رضا کریمی در سینما پنج فیلم کارگردانی کرده همگی در زمره سینمای بدنه دسته بندی می شوند: عشق +2، هزاران زن مثل من، انعکاس، تب، آدمکش. فروش شان بالا نیست و منتقدان به آن ها روی خوش نشان نداده اند.

پنچری

شبکه سه/ از شنبه تا چهارشنبه/ ساعت: 20:45 

نویسنده و کارگردان: برزو نیک نژاد

تهیه‌کننده: مهران مهام

بازیگران: یوسف تیموری، حمید لولایی ، رضا داود نژاد، مهران غفوریان،‌ رضا نیکخواه، سولماز غنی ، زهره فکور صبور،مائده طهماسبی، مریم سعادت ، شهین تسلیمی، شهره سلطانی و...

«پنچری» که از شنبه پخش آن در شبکه سه شروع می شود سهم کمدی بازها از سریال های جدید است که اتفاقا تیزهایش می گوید با یک سریال خوشحال طرفیم. سابقه برزو نیک نژاد (کارگردان) و ترکیب بازیگران به این خوش بینی دامن می زند. حمید (یوسف تیموری) جوان عاشق پیشه و کمی مشنگ است که برای رسیدن به دختر مورد علاقه اش راه های مختلفی را پیش می گیرد اما سد زیادی پیش روی اوست. «پنچری» با زبان طنز مشکلات جامعه بویژه جوان ها را بیان می کند. خود بازیگران می گویند با سریال کلی خندیده اند.

درباره کارگردان: سال ها در سینما و تلویزیون دستیار کارگردان بود و کم کم به سمت نویسندگی و کارگردانی رو آورد. برزو نیک نژاد در تلویزیون سریال «دودکش» و «روزهای بد بدر» را نوشت و در سینما «کلبه» و «پیتزا مخلوط» را. سریال «دردسرهای عظیم 1 و 2» و «قرعه» را کارگردانی کرده است که دو تای اولی بیشتر مورد توجه قرار گرفتند اما سومی که نوروز 95 روی آنتن رفت چنگی به دل نزد. «پنچری» هم مثل سریال های قبلی اش کمدی است. «ناخواسته» و «زاپاس» دو فیلم سینمایی است که نیک نژاد کارگردانی کرده.

در جستجوی آرامش

پنج/ پنج شنبه و جمعه/ ساعت 19

کارگردان: سعید سلطانی

نویسنده: حمید طاهری ، صادق خوشحال

تهیه کننده: علی آشتیانی‌پور

بازیگران: مهدی هاشمی، فرشته سرابندی، داریوش فرهنگ، پژمان بازغی، محمد متوسلانی، حدیث میرامینی، کمند امیرسلیمانی، زهرا سعیدی و....

شبکه پنج بالاخره تصمیم گرفت بعد از مدت ها یک سریال جدید ایرانی پخش کند. «در جست و جوی آرامش» سعید سلطانی ملودرامی خانوادگی – اجتماعی است و بخش زیادی از قصه در شرکت داروسازی می گذرد. چرا؟ چون قهرمان اصلی قصه یعنی دکتر بهروز امینی (مهدی هاشمی) پژوهشگر حوزه داروسازی است. آقای دکتر آدمی کاردست است که بعد از سال ها تلاش موفق به تولید دارویی برای درمان سرطان شده و همین بر شهرتش اضافه کرده. بعد از این ماجرا، کارشکنی ها علیه آقای دکتر شروع می شود و زندگی اش را تحت تاثیر قرار می دهد. ترکش حواشی به کار همسرش که روان شنان است( فرشته سرابندی) هم می خورد . قرار است این سریال روزهای پنج شنبه و جمعه روی آنتن شبکه پنج برود و بر خلاف دیگر سریال ها پخش آن شبانه نیست. شبکه پنج الگوی پخش سریال در آخر هفته را سال پیش با بازپخش «پاورچین» اجرایی کرد اما «در جست و جوی آرامش» اولین سریال جدید این شبکه است که دو شب در هفته روی آنتن می رود.

درباره کارگردان: اگر فیلمنامه خوب در اختیارش باشد می تواند کار را از آب و گل در بیاورد اما در مجموع کارگردان متوسطی است.سعید سلطانی چند سریال پر بیننده هم داشته از جمله:«پس از باران»، «خانه‌ای در تاریکی» و «ستایش». پر حاشیه ترین سریال او هم فصل دوم «ستایش» است که حتی شایعه شد رئیس وقت صدا و سیما از کیفیت آن ناراضی است. «سال‌های برف و بنفشه»،« شکرانه»،«مأمور بدرقه»، « فراموشی» و « سر به راه » از جمله سریال های سلطانی هستند.