تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران در حال تکمیل و توسعه یک تکنولوژی پوشیدنی هستند که به افراد امکان صحبت مخفیانه با یکدیگر در یک اتاق یا محیط شلوغ را می دهد. ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تکنولوژی برای مکالمه مخفیانه با امواج فراصوتی

تکنولوژی برای مکالمه مخفیانه با امواج فراصوتی

پژوهشگران در حال تکمیل و توسعه یک تکنولوژی پوشیدنی هستند که به افراد امکان صحبت مخفیانه با یکدیگر در یک اتاق یا محیط شلوغ را می دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به  نقل از NewScientist، یکی از تخیل های فیلم های جاسوسی این است که جاسوسان بدون نیاز به وسایل ارتباطی و از طریق فکر و ذهن با یکدیگر صحبت می کند و هیچ کس در اطراف آنها متوجه این صحبت نمی شود. شاید تا امروز تنها راه متصور برای چنین کاری، عرفان و علوم تمرکزی و ارتباطات فرا انسانی بود که آنها نیز اثبات نشده اند اما نیازی به آرزو و عرفان و ریاضت نیست چون چنین تکنولوژی ای در حال تکامل است.

پژوهشگران دانشگاه بریستول یک تکنولوژی پوشیدنی را آزموده اند که می تواند حرکات عضلات صورت را به امواج الکتریکی و سپس امواج فراصوتی تبدیل و به یک گیرنده ارسال کند که تا فاصله 30 متری قادر به شنیدن این امواج است. روش کار به  این شکل است که یک الکترود روی لب ها و یک الکترود روی عضلات صورت نصب می شود و دستگاه فرستنده روی سر یا روی سینه قرار می گیرد.

در سوی دیگر یک گیرنده شبیه به سمعک وجود دارد که می تواند امواج فراصوتی را بشنود و با صدای قابل شنیدن پخش کند. در این روش امواجی با طول  موج پایین تر از صدای معمولی تولید می شود که بسیار باریک هستند و در مسیر مستقیم تا 30 متری شنیده می شوند اما برای شنیدن آن نیاز به گیرنده متناسب با فرستنده است و در نتیجه افراد حاضر در اتاق نمی توانند آنچه بین دو نفر مجهز به این تکنولوژی گفته می شود را بشنوند.

آزمون تکنولوژی تازه، در مراحل بسیار نخستین خود قرار دارد و هوش مصنوعی این دستگاه تاکنون توانایی تبدیل حرکات عضلات صورت به 10 کلمه مختلف را به دست آورده است که این توانایی با دقت 80 درصد درست است اما پژوهشگران معتقدند که توانمندی ها و دقت تکنولوژی به سرعت قابل افزایش است و در صورتی  که راه حلی برای الکترودهای نصب شده روی صورت و لب پیدا شود، می توان این ابزار را نوعی از تجهیزات جاسوسان و سربازان برای آینده دانست. یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه برای ارتباط با افراد کم شنوا ذکر شده است.

مترجم: محمدرضا احمدی نیا

منبع: خبرگزاری آنا

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی