سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ند در  مراسم آیین گشایش دومین كنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه سید "عبدالحسین شرف‌الدین" از نویسندگان‌مسلمان و فرهیخته‌لبنان‌در بیروت، شماری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی ایران و لبنان از مقام علمی وی قدردانی كردند. &nb...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شماری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی از مقام علامه شرف‌الدین قدردانی كردند

در  مراسم آیین گشایش دومین كنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه سید "عبدالحسین شرف‌الدین" از نویسندگان‌مسلمان و فرهیخته‌لبنان‌در بیروت، شماری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی ایران و لبنان از مقام علمی وی قدردانی كردند.

 در آغاز این آیین كه عصر چهارشنبه گشایش یافت، حجت الاسلام و المسلمین  "محمد محمدی گلپایگانی" رییس دفتر مقام رهبری گفت: ما در اینجا گرد آمده‌ایم تا یاد مردی از قبیله دین، دانش و جهاد را گرامی بداریم.

 وی افزود: علامه شرف‌الدین برای رسیدن به‌فضیلت اخلاق و صیانت خود در برابر امواج نفسانی كه انسان و كرامتش را خدشه‌دار می‌كند تلاش كرد و به الگو و اسوه برای دیگران تبدیل شد.

حجت الاسلام و المسلمین  "محمد محمدی گلپایگانی" با اشاره به‌نقش عالمان منطقه جبل عامل لبنان به‌ویژه در حمایت از مذهب شیعه اظهار داشت: جبل عامل سرزمینی است كه در آن عالمانی مانند علامه شرف‌الدین پرورش یافته و مردم این سرزمین به اسلام‌خواهی و جهاد شهرت دارند.

وی اضافه كرد: "ابوذر غفاری" صحابه‌ی تبعیدی به جبل عامل عشق به حضرت رسول اكرم (ص) را در دل ساكنان این سرزمین كاشت و از قرن‌ها پیش عالمان بزرگی مانند "محقق كركی" به دعوت شاه طهماسب صفوی به ایران آمد و جایگاه مهمی در اصفهان به وی داده شد.

حجت الاسلام و المسلمین  "محمد محمدی گلپایگانی" خاطر نشان كرد: از بركت‌این دانشمند و دیگر عالمان شیعه مانند شهید اول و دوم، ایران بهره‌های فراوان برد و آنان افزون بر كتاب‌های فقهی مانند "لمعه" آثار عظیمی از خود را بر جای گذاشتند كه نمونه آن مسجد امام و میدان نقش جهان اصفهان است كه مانند نگینی بر تارك این شهر می‌درخشد.

رییس دفتر مقام رهبری درباره شخصیت علامه شرف‌الدین گفت: این مرد برای طلبه‌ها، دانشجویان و سیاستمداران الگو است و از طریق آثار وی می‌توان، او را شناخت و وی اعتقاد داشت كه با وحدت كلمه می‌توان مسلمانان را از بردگی نجات داد.

"شعار علامه شرف‌الدین این بود كه‌ای مسلمانان از تفرقه و تشتت بپرهیزید و در سخنانی در قاهره گفت كه سیاست، شیعه و سنی را از روز نخست از هم جدا كرد و امروز نیز سیاست باید آنها را در كنار هم جمع و متحد كند." گلپایگانی همچنین گفت: برجسته‌ترین بخش حیات علامه شرف‌الدین مبارزه با استعمار فرانسه پس از جنگ اول جهانی و سقوط امپراتوری عثمانی بود و آن دانشمند نتوانست شرایط آن دوره را تحمل كند و فتوای جهاد علیه فرانسه را صادر كرد كه مورد تایید علما قرار گرفت.

"محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در پیامی به كنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه عبدالحسین شرف‌الدین در بیروت، وی را عالمی روشن اندیش، آگاه به مقتضیات زمان و مدافع استقلال و عزت لبنان توصیف كرد.

احمدی نژاد گفت: علامه شرف‌الدین با تیزبینی و روشنگری، زمینه تفاهم را در جوامع مسلمانان فراهم آورد و با درآمیختن اندیشه‌ورزی، فرهنگ محوری با اخلاق اسلامی و روش‌های علمی، الگویی برای پاسداری از مرزهای حقیقت شد.

وی تاكید كرد: تاثیر اندیشه والایی كه علامه شرف‌الدین داشت، سرمشقی شد برای نسل بعدی مردم لبنان كه به وسیله دانشمند بزرگوار امام موسی صدر، جانشین شایسته و به حق او به منصه ظهور رسید.

"امیل لحود" رییس جمهوری لبنان در پیامی برای شركت‌كنندگان در كنگره بیروت تاكید كرد كه حیات علمی علامه شرف‌الدین سرشار از تلاش و جهاد بود كه مستحق تحقیق و پژوهش است.

وی در این پیام كه "طراد حماده" وزیر كار لبنان آن را خواند، افزود: از تجربه‌های شرف‌الدین می‌توان در سیاست، جامعه و اخلاق بهره گرفت و آثار او در فقه و علوم اسلامی از جایگاه برجسته برخودار است.

"فواد سنیوره" نخست وزیر لبنان نیز در پیامی برای دومین كنگره بزرگداشت علامه شرف‌الدین كه به وسیله "فوزی صلوخ" وزیر امور خارجه این كشور خوانده شد، گفت: علامه شرف‌الدین از رهبران مسلمانان است كه باید به بزرگی از او یاد كرد زیرا در خدمت به مسلمانان كوتاهی نورزید.

سنیوره اضافه كرد: شرف‌الدین در اوج حضور استعمار در كشورهای عرب در راه عزت مسلمانان و ملت‌های عرب تلاش و با استعمارگری فرانسه در لبنان رویارویی كرد.

به گفته نخست وزیر لبنان، علامه شرف‌الدین فراتر از زمان و مكان خود عمل كرد و در حالی كه بسیاری از سیاستمداران گرفتار آفت خیانت و با استعمار ساخته بودند او با درك اهداف استعمارگران و این كه آنها در پی سیطره بر منابع غنی جهان عرب هستند به مبارزه خستگی ناپذیر ادامه داد.

سنیوره اضافه كرد: علامه شرف‌الدین توانست با برقراری ارتباط میان دین و سیاست، ازسیاست واژه‌ها و مفاهیم‌اخلاقی با ارزش بسازد حال آن‌كه سیاستمداران عصر وی سیاست را خدعه می‌دانستند.

نخست وزیر لبنان همچنین گفت: بزرگداشت علامه شرف‌الدین سبب می‌شود كه نسل كنونی با افكار و اندیشه‌های وی كه شخصیت فرامنطقه‌ای بود، آشنا شود.

"نبیه بری" رییس مجلس لبنان هم در پیام خود كه"ایوب حمید" از نمایندگان جنبش شیعی "امل" در مجلس این كشور، آن را خواند اظهار داشت:

علامه شرف‌الدین مصلح اجتماعی با اندیشه‌ای فراتر از جهان عرب بود كه مرزهای ساختگی برایش مفهومی نداشت.

به گفته بری، علامه شرف‌الدین سیاستمداری انقلابی بود كه نقش روشنگرانه در مبارزه با استعمار داشت و این موضوع در كتاب‌ها، مقاله‌ها و سخنرانی‌هایش قابل مشاهده است.

رییس مجلس لبنان افزود: شرف‌الدین آگاه به‌جغرافیای سیاسی و هوادار صلح و دوستی بود و در دوره استعمار فرانسه و انگلیس با همه نشست و برخاست داشت و برای استقلال لبنان تلاش می‌كرد.

بری اضافه كرد: نامه‌نگاری علامه شرف‌الدین با عالمان "الازهر" مصر حاكی از آگاهی گسترده او نسبت به فتنه‌های دشمنان برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان و مسیحیان است و به همین دلیل گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت را پایه‌گذاری كرد.

"حسن ربانی" دبیر كنگره، علامه شرف‌الدین را از شخصیت‌های بزرگ دانست كه زمان و مكان او را محدود نمی‌كند وآثار جاویدانی از خود برجای گذاشته است.

ربانی گفت: علامه شرف‌الدین الگویی برای همه نسل‌ها به‌شمار می‌رود و هدف از برگزاری این كنگره آشنا كردن ملت‌ها با اندیشه‌ی وی است.

در آیین دومین كنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه سید عبدالحسین شرف‌الدین شمار زیادی از شخصیت‌های مسلمان و مسیحی لبنان و نیز صاحبنظرانی از ایران و دیگر كشورهای اسلامی شركت كردند.

این كنگره دو روزه به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود و نخستین كنگره نیز در سال‪ ۱۳۸۳خورشیدی در قم برگزار شد.

علامه شرف‌الدین در سال‪ ۱۳۷۷هجری قمری در جنوب لبنان درگذشت و در نجف مدفون شد ، نزدیك به‪ ۴۰اثر علمی در موضوع‌های مختلف از خویش به جا گذاشته است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین