تبیان، دستیار زندگی
متأسفانه بسیاری از افراد سیگاری، استفاده از سیگار لایت را راهی برای ترک تدریجی سیگار می دانند و یا اینکه آن را یک جایگزین سالم می پندارند. اما آیا واقعا این نوع سیگار...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیگار لایت خطرناک‌تر است

متأسفانه بسیاری از افراد سیگاری، استفاده از سیگار لایت را راهی برای ترک تدریجی سیگار می دانند و یا اینکه آن را یک جایگزین سالم می پندارند. اما آیا واقعا این نوع سیگار موجب کاهش خطر ابتلا به  انواع سرطان های مربوط به استعمال دخانیات، می شود؟

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان

سیگار لایت

در جهان بیش از یک میلیارد نفر سیگاری هستند که از این تعداد 10 میلیون نفر آن‌ها در ایران زندگی می‌کنند. بر اساس آمار در جهان هر 7 ثانیه یک شخص و در ایران هر 10 دقیقه یک انسان بخاطر مصرف سیگار می‌میرد و اگر با همین روال گرایش به سیگار در ایران افزایش یابد، پیش بینی شده است که در 10 سال آینده، هر 2.5 دقیقه یک شخص بر اثر مصرف سیگار جان دهد.

متأسفانه بسیاری از افراد سیگاری، استفاده از سیگار لایت را راهی برای ترک تدریجی سیگار می دانند و یا اینکه آن را یک جایگزین سالم می پندارند. اما آیا واقعا این نوع سیگار موجب کاهش خطر ابتلا به  انواع سرطان های مربوط به استعمال دخانیات می شود؟

اخیرا پژوهشی نشان داده است که نه تنها سیگار لایت سالم نیست، بلکه احتمالا استعمال این نوع سیگار یکی از دلایل افزایش شمار مبتلایان به نوع خاصی از سرطان ریه است.

در واقع سیگار کم ضرری وجود ندارد. بنابراین ترک سیگار تنها راه برای کاهش خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری ها و سرطان ها است

آدنوکارسینوم سرطان موجود در غدد ترشح کننده ی موکوس بدن، مانند لوزالمعده است و رایج ترین نوع سرطان ریه محسوب می شود. به گفته محققان، این نوع سرطان در واقع در طول 50 سال گذشته افزایش یافته، در حالی که سرطان های دیگر ریه مادامی که مردم دست از سیگار کشیده اند کاهش یافته است.

سیگار لایت از کاغذ متخلخل تشکیل شده است که سبب فرار مواد شیمیایی می شود و سوراخ های تهویه در فیلتر سیگار برای رقیق کردن دود و استنشاق کمتر تار (قطران) در حین سیگار کشیدن وجود دارد. با این حال، محققان می گویند که این نوع سیگار دارای فواید سلامتی کمی است و حتی سوراخ های تهویه ممکن است با افزایش مقدار سموم استنشاقی، سیگار را مضرتر کند.

لذا این استدلالی احمقانه است که مردم سیگاری هنوز هم در سراسر جهان سیگار لایت را کم ضررتر می دانند. متخصصی امریکایی اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد که: "اطلاعات ما نشان می دهد رابطه واضحی بین سوراخ های تهویه در سیگار لایت و افزایش میزان سرطان ریه در طول 20 سال گذشته، وجود دارد. به خصوص اینکه حالا این نوع سوارخ های تهویه در سایر انواع سیگارهایی که امروزه استفاده می شود، به کار می رود."

سازمان های غذا و دارو در بسیاری از کشورها نیز ملزم اند جهت حذف منافذ تهویه سیگارها اقدام قانونی فوری کنند. چنین اقدامی استفاده از سیگار و سمیت سیگار معمولی را کاهش می دهد.

کارشناسان سرطان شناس و شیمی اعتقاد دارند که سوراخ های تهویه در واقع مقدار دود، مواد سرطان زا و سایر سموم استنشاقی از سیگار را افزایش می دهد.

در حالی که تلاش زیادی برای کاهش خطر استعمال سیگار می شود، باید گفت در واقع سیگار کم ضرری وجود ندارد. بنابراین ترک سیگار تنها راه برای کاهش خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری ها و سرطان ها است.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.