سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

درک زبان دلفین با کمک هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به غیر از اینکه هر روز دستگاه های پیرامون مان را باهوش تر می کند، ما را در فهم مسائل نیز کمک می کند. پردازش طبیعی زبان یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که ما را در درک زبان های سرتاسر جهان کمک می کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درک زبان دلفین با کمک هوش مصنوعی

درک زبان دلفین با کمک هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به غیر از اینکه هر روز دستگاه‌های پیرامون‌مان را باهوش ‌تر می‌کند، ما را در فهم مسائل نیز کمک می‌کند. پردازش طبیعی زبان یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که ما را در درک زبان‌های سرتاسر جهان کمک می‌کند. حال دانشمندان وعده داده‌اند که این فناوری تا چهار سال آینده ما را قادر خواهد کرد که زبان دلفین‌ها را بفهمیم.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا، شرکت سوئدی «گاوانگای ای‌بی» (Gavangai AB) با همکاری با موسسه فناوری سلطنتی این کشور قصد دارد در قالب یک پروژه چهار ساله، داده‌های مربوط به زبان دلفین‌ها را در یک پایگاه داده جمع‌آوری کند و از این طریق از نحوه ارتباط میان این پستانداران دریایی رمزگشایی کند.

از لحاظ تئوری، یادگیری زبان دلفین‌ها هیچ تفاوتی با درک زبان‌های انسانی ندارد. محققان هم معتقدند که زبان ارتباطات دلفین‌ها خیلی هم بی‌شباهت با زبان انسان‌ها نیست ولی از طرفی هم نحوه ارتباط‌شان هم مبتنی بر جملاتی نیست که از کلمات تشکیل شده‌اند و بار معنایی دارند. آنها حتی به هنگام صحبت دوستان خود، سکوت می‌کنند و به حرف‌های یکدیگر گوش می‌دهند. برای درک این زبان، باید بتوان بین صداهای مختلف ارتباط برقرار کرد.

دانشمندان امیدوارند که این هوش مصنوعی بتواند در آینده زمینه‌‌ای را فراهم سازد که حتی انسان‌ها با دلفین‌ها صحبت کنند. اما باید دید که تا سال 2021 یعنی زمان پایان این پروژه، تا چه حد موفق عمل خواهد کرد.

مترجم: نسترن صائبی

منبع: خبرگزاری آنا

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x