تبیان، دستیار زندگی
طبق یافته محققان، سلول های بنیادی سرطان که موجب رشد تومورهای مرگبار و کشنده می شوند از طریق ترکیب آنتی بیوتیک ها و ویتامین C نابود می شوند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترکیب آنتی ‌بیوتیک و ویتامین C سلول ‌های سرطانی را نابود می ‌کند

ترکیب آنتی ‌بیوتیک و ویتامین c سلول ‌های سرطانی را نابود می ‌کند

طبق یافته محققان، سلول‌ های بنیادی سرطان که موجب رشد تومورهای مرگبار و کشنده می ‌شوند از طریق ترکیب آنتی ‌بیوتیک ‌ها و ویتامین C نابود می ‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه سالفورد بریتانیا دریافتند آنتی بیوتیک «داکسی سایکلین» همراه با اسید اسکوربیک (ویتامین C) به شکل چشمگیری در نابودی سلول‌ های بنیادی سرطان در شرایط آزمایشگاهی موثر بوده ‌اند.

به گفته محققان، این متد می ‌تواند توضیح جدیدی برای نحوه پیشگیری از مقاوم شدن سلول ‌های سرطانی به درمان و نحوه گسترش درمان ‌های ترکیبی برای مقابله با مقاومت به دارو ها باشد.

میشل لیزانتی، سرپرست این مطالعه، در این باره می ‌گوید: «ما می ‌دانیم که بخشی از سلول‌ های سرطانی از شیمی درمانی فرار کرده و مقاوم به دارو می ‌شوند. ما این استراتژی جدید را برای یافتن مقابله با این مسئله انجام دادیم.»

وی در ادامه توضیح می ‌دهد: «گمان ما برای پاسخ به این مسئله مربوط به این حقیقت است که برخی سلول‌ های سرطانی، که به لحاظ متابولیکی انعطاف پذیر می ‌نامیم، قادر هستند منبع سوخت خود را تغییر دهند. از این رو زمانی که درمان دارویی موجب کاهش قابلیت دسترسی به یک ماده مغذی خاص می ‌شود، سلول ‌های سرطانی انعطاف پذیر می ‌توانند با یک منبع انرژی جایگزین خودشان را تغذیه کنند.»

این شیوه ترکیبی جدید مانع از تغییر رژیم غذایی این سلول‌ های سرطانی می ‌شود و آن ها را به شکل موثری گرسنه می ‌کند چرا که اجازه نمی‌ دهد از سایر انواع بیو سوخت‌ های موجود استفاده نمایند.

به گفته محققان، در این شیوه ویتامین C هم چون بازدارنده گلیکولیز عمل می ‌کند. گلیکولیز در میتوکندری که نیروگاه سلول تلقی می ‌شود، انرژی تولید می ‌کند.

تیم تحقیق اخیرا نشان داده بود که ویتامین C بالغ بر ۱۰ برابر بیشتر از داروهای ۲-DG در توقف رشد سلول سرطانی موثر است اما درحال حاضر این محققان می ‌گویند در صورت مصرف ویتامین C با آنتی بیوتیک، تاثیر درمان ۱۰۰ برابر بیشتر از داروهای سرطان ۲-DG خواهد بود.

منبع:همشهری آنلاین

مرکز یادگیری سایت تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی