سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ام   مؤسسه آموزشی عالی باقرالعلوم (ع)، بیست و سومین شماره فصلنامه تخصصی تاریخ اسلام را منتشر كرد.  اولین مقاله بیست و سومین شماره تاریخ اسلام، دانشگاه جندی شاپور نام دارد و به قلم سید اصغر محمود آبادی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دانشگاه جندی شاپور در تاریخ اسلام

  مؤسسه آموزشی عالی باقرالعلوم (ع)، بیست و سومین شماره فصلنامه تخصصی تاریخ اسلام را منتشر كرد.

 اولین مقاله بیست و سومین شماره تاریخ اسلام، دانشگاه جندی شاپور نام دارد و به قلم سید اصغر محمود آبادی است. این مقاله به نقش مهم و ارزنده دانشگاه جندی شاپور در ایران پیش از اسلام و به ویژه دوره ساسانیان می‌پردازد و همچنین نقش عباسیان در احیای مجدد این دانشگاه پس از اسلام در قرن سوم هجری را بررسی می‌كند.
در بخش دیگری از تاریخ اسلام، مقاله كوفه و تحولات سیاسی صدر اسلام به چاپ رسیده است. سیمین قربانپور دشتگی نویسنده این مقاله است كه در آن تحولات تاریخ صدر اسلام در كوفه را با تأكید بر دوره خلافت امام حسن بن علی (ع) بررسی می‌كند.
زندگی و زمانة احمد بن حنبل عنوان مقاله‌ای است از روح اللهی امیری. این مقاله ضمن مروری بر زندگی احمد بن حنبل، رییس و پیشوای مذهب حنابله، اوضاع سیاسی، مذهبی روزگار وی را مورد اشاره قرار داده و كارنامه سیاسی، فكری احمد بن حنبل را در مواجهه با اوضاع زمانه بررسی می‌كند.
علاوه بر مقالات فوق، این عناوین در بیست و سومین شماره فصلنامه تخصصی تاریخ اسلام به چشم می‌خورد: شكل‌گیری دولت‌های خارجی مذهب در شمال آفریقا، اصلاحات در امپراتوری عثمانی، وافقیه، وضع اقتصادی مدینه در عهد نبوی.
گفتنی است فصلنامه تاریخ اسلام را مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم (ع) از مراكز وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر می‌كند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین